17. 8. svátek má Petra




Dostat se do dluhové pasti před Vánocemi je velmi snadné

21. listopadu 2017   (17:04)
Dostat se do dluhové pasti před Vánocemi je velmi snadné

Finanční gramotnost by měla být součástí základního vzdělání



Známe to všichni, těšíme se na dárky, chceme udělat radost nejbližším a na to, kolik máme v peněžence nebo na účtu leckdy zapomeneme. Je těžké odolat lákadlům a reklamám valícím se z televize a reklamních letáčků. Obchodnící se trumfují se slevami, které jsou kolikrát jen klamavou reklamou a my na ni jednoduše skočíme. Jak to udělat, abychom po Vánocích neskončili s exekutory za dveřmi?

Velmi jednoduchou radou je, znát svůj rozpočet a tím se orientovat. Podle brožury, kterou připravilo Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram, je důležité sepsat si své příjmy a výdaje, kde by na prvním místě měly být platby, bez kterých se neobejdeme, jako je nájem, elektřina, plyn, voda, hypotéka, pojistky a další nezbytné povinné platby. Jako další do svých výdajů musíme započíst jídlo, drogerii, platby za školu/školku, benzín, výdaje za telefon. Se zbytkem musíme rovněž zacházet s rozmyslem a myslet na to, že může přijít nečekaný výdaj a my budeme muset znenadání zaplatit třeba opravu auta nebo pračky. Teprve ze zbytku bysme měli plánovat nákupy dárků a jiných věcí, které až tak nutně nepotřebujeme. Pokud zjistíme, že naše výdaje překračují naše příjmy, je načase zamyslet se, jak snížit platby nebo jak zvýšit své příjmy do rodinného rozpočtu.

Při plánování, za co a kolik utratíme a jakou rezervu si vytvoříme pro horší časy, hovoříme o takzvané finanční gramotnosti. Bohužel je mnoho lidí, kteří se svými příjmy neumí hospodařit, finance jim chybí, naberou si půjčky, které nezvládají splácet a řeší je dalšími půjčkami. Z této dluhové pasti je pak velmi těžké se vymotat. V takové situaci může pomoci konzultace v Centru sociálních a zdravotních služeb. Finanční gramotnost je nový pojem, který se naštěstí postupně objevuje na základních školách. Například Waldorfská škola Příbram pracuje s tímto tématem s žáky už od první třídy. Pokud se už děti naučí znát hodnotu peněz, je reálná šance, že v budoucnu budou schopné se o své výdaje postarat lépe, než řada dnešních dospělých.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: ZP








Další články

ČHMÚ spustil novou družicovou prohlížečku! Nabízí více možností a lépe funguje i v mobilu ČHMÚ spustil novou družicovou prohlížečku! Nabízí více možností a lépe funguje i v mobilu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) představil počátkem srpna novou prohlížečku … ZAJÍMAVOSTI Žena přišla o miliony, prodala byt a hrozí jí trestní stíhání. Nalétla falešným investicím Žena přišla o miliony, prodala byt a hrozí jí trestní stíhání. Nalétla falešným investicím Neznámí podvodníci připravili vysokoškolsky vzdělanou ženu z Chomutovska téměř o 3,5 … Blížící se začátek školního roku zasáhne rozpočty rodin. Prvňáčkům pomáhají školy, obce i pojišťovny Blížící se začátek školního roku zasáhne rozpočty rodin. Prvňáčkům pomáhají školy, obce i pojišťovny Pro děti je nástup do první třídy velkým dobrodružstvím, pro mnoho rodičů ale také … NEPŘEHLÉDNĚTE Co se děje v parku po setmění? Zámek Dobříš hostí tradiční Noc s netopýry Co se děje v parku po setmění? Zámek Dobříš hostí tradiční Noc s netopýry Přijďte zjistit, co se děje v zámeckých zahradách po západu slunce a co všechno dokáže … AKTUÁLNĚ Česko zasáhly přes noc bouřky a vydatný déšť: Na horách spadlo přes 50 milimetrů, ochlazení je tady Česko zasáhly přes noc bouřky a vydatný déšť: Na horách spadlo přes 50 milimetrů, ochlazení je tady Po tropickém víkendu dorazila výrazná změna počasí. V noci na pondělí postupoval přes … AKTUÁLNĚ Na Březových Horách začne průzkum podloží. Náměstí J. A. Alise čeká dopravní uzavírka Na Březových Horách začne průzkum podloží. Náměstí J. A. Alise čeká dopravní uzavírka Na Březových Horách začne průzkum podloží v okolí kostela na náměstí J. A. Alise. … DOPRAVA Virtuální běhy zvou do Brd. Vyrazit můžete kdykoliv a vlastním tempem Virtuální běhy zvou do Brd. Vyrazit můžete kdykoliv a vlastním tempem Milovníci běhu i turistiky mohou objevovat krásy Brd novým způsobem. Regionální … SPORT Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Na místě bývalé policejní stanice v ulici 28. října v Dobříši se po měsících čekání … DOBŘÍŠ Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Léto se přehouplo do své druhé poloviny a právě nyní turisté obdivují nevšední krásu … AKTUÁLNĚ
TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel Nedělní ráno přineslo na Příbramsko tragickou zprávu z pozemních komunikací. Na … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz