7. 3. svátek má Tomáš

Dolní Hbity neměly dostatečnou techniku, a tak vánoční strom zdobí příbramské náměstí

14. listopadu 2024   (14:30)
Dolní Hbity neměly dostatečnou techniku, a tak vánoční strom zdobí příbramské náměstí
foto: Technické služby města Příbram / se souhlasem

Jedle bělokorá rostla skoro 35 roků u chalupy v Horní Líšnici.


Rok se s rokem sešel a my vám znovu přinášíme historii vánočního stromu, který už stojí na náměstí, ale ozdoben bude až před zahájením adventu 1. prosince. Letos byla po pečlivých přípravách vybrána jedle bělokorá z Horní Líšnice nedaleko Dolních Hbit.

„Jedli zasadil asi před pětatřiceti lety otec na zahradě u cesty. Podle mě byla odhadem vysoká skoro dvacet metrů. Při kácení a pak instalaci na náměstí se pochopitelně bude muset kmen trochu upravit. Když pak jedle vyrostla, měli jsme strach, že může být při větším větru nebezpečná,“ řekl portálu pribram.cz Jiří Telecí.
„My jsme strom už nabízeli loni obecnímu úřadu v Dolních Hbitech. Jenže nám řekli, že nemají takovou techniku, aby strom bezpečně porazili a převezli. Že ani nemají jeřáb. Tak jsme ho nabídli Příbrami. Nakonec se nám, tedy mně a mojí sestře Věře Čechové, která je spolumajitelkou, ozvaly Technické služby Příbram, že si jedli vybraly. Vyřídilo se povolení ke kácení, no a pak už přijeli chlapi z technických služeb a strom šetrně porazili a odvezli,“ dodal spolumajitel rekreační chalupy, který se už vrátil domů do Prahy.
„My jsme strom už nabízeli loni obecnímu úřadu …
foto: Věra Čechová / se souhlasem
Nyní asi patnáctimetrová jedle bělokorá stojí na příbramském náměstí a v následujících dnech bude ozdobena před zahájením adventního času.

Vybrat vhodný vánoční strom není jednoduché. Proto Technické služby města Příbram začínají řešit výběr stromu už v době, kdy je léto v plném proudu. Přes facebook oznámí, že se hledá vhodný stromový kandidát a od té doby lidé posílají svoje tipy. Kvůli převozu tak dlouhého nákladu musí růst strom v okolí maximálně 15 kilometrů od Příbrami.

Důležité je i to, aby byl ke stromu přístup pro jeřáb a nákladní auto, aby mohli pracovníci technických služeb zajistit bezpečné pokácení a odvoz na náměstí. Obvyklá doba kácení je vždy v polovině listopadu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, … Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od … ZDRAVOTNICTVÍ Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's … AKTUALIZOVÁNO Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu … /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska. FOTO Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. … Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a … VIDEO První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území Brdy hlásí mimořádnou zprávu. Do zdejších lesů se vrátil čáp černý a podle dosavadních … POZNÁVÁME BRDY Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Tradiční jarní pochod s humorem a pohodovou atmosférou se vrací. Už v sobotu 7. března … POZNÁVÁME BRDY
RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída Když před třemi měsíci vstupovala kancelář RE/MAX Nova na příbramský realitní trh, … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz