Dočká se zřícenina hradu Valdek v Brdech opravy a zpřístupnění?
5. července 2024 (17:13)
foto: pribram.cz / Miroslav Pavlík
Vnitřní areál zříceniny hradu Valdek, oblíbeného turistického cíle v brdských lesích, je veřejnosti nepřístupný. Turisté ale zákaz porušují.
Hrad Valdek stojí na skalnatém výběžku vrchu Beranec nad Červeným potokem. Dostanete se sem procházkou do táhlého pozvolného kopce od parkoviště v Neřežíně (místní části obce Chaloupky) po žluté turistické značce. Zabloudit se prakticky nedá. Necelé dva kilometry dlouhou trasu bez problému zvládnou i menší děti.
Obdivovat pověstmi opředenou zříceninu hradu ale můžete jen zvenčí. Do vnitřního areálu je vstup zakázán. Přesto turisté zákaz nerespektují. „Zřícenina hradu Valdek je opatřena výstražnými cedulemi se zákazem vstupu a upozorněním, že vstup je na vlastní nebezpečí. Do problematického místa byla nainstalována i kari síť, aby zamezila vstupu,“ upozorňuje Petr Toman, tiskový mluvčí organizace Vojenské lesy a statky (VLS), která zříceninu aktuálně spravuje.
Obdivovat pověstmi opředenou zříceninu hradu ale můžete jen zvenčí. Do vnitřního areálu je vstup zakázán. Přesto turisté zákaz nerespektují. „Zřícenina hradu Valdek je opatřena výstražnými cedulemi se zákazem vstupu a upozorněním, že vstup je na vlastní nebezpečí. Do problematického místa byla nainstalována i kari síť, aby zamezila vstupu,“ upozorňuje Petr Toman, tiskový mluvčí organizace Vojenské lesy a statky (VLS), která zříceninu aktuálně spravuje.
"Na místě se snažíme o namátkové kontroly. Nicméně je to velmi složité, neboť většina turistů, co už se na Valdek odváží, vstoupí dovnitř, vyfotí se a v řádu několika mála minut už je z místa pryč. Podle informací, které mám k dispozici, i samotní památkáři upozorňují na nebezpečný stav zdiva na hradbách. A proto je třeba apelovat na turisty, že zde opravdu reálně hrozí nebezpečí úrazu,“ varuje mluvčí.
O drobné udržovací práce v chátrajícím objektu se starají nejen pracovníci VLS, ale i dobrovolníci ze spolku Hrad Valdek, z. s. Ti zároveň několikrát do roka pořádají akce sloužící k propagaci hradu, jehož slávu by rádi obnovili.
Budoucnost Valdeku je ale nejistá. Náklady na opravu a zabezpečení jsou velmi vysoké a veřejnosti nepřístupná památka je v havarijním stavu. „Co bude s Valdekem, dál záleží na jednání s dalšími institucemi. Kromě VLS jsou to památkáři, Ministerstvo obrany ČR, spolek pro obnovu hradu, obce a kraj. Pracuje se i na studii, která by na měla ukázat budoucnost Valdeku a jeho případné zpřístupnění pro veřejnost,“ dodává Petr Toman.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Vysoký Chlumec byl oceněn za podporu cestovního ruchu
•Na sletovém týdnu v Praze je přes dvě stě příbramských sokolů, vystoupili i na akci v O2 areně
•Památník Karla Čapka představuje novou knihu FIRT – Jeden rod v soukolí dějin
Další články
Jarní rituál, nebo sousedská válka?
Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí
Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu
Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a …
KULTURA
Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 …
AKTUÁLNĚ
MG ROADSHOW míří opět do Příbrami
Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě
S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony …
DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů
O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, …
AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami
První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou …
FOTOGALERIE




