Dobrovolníci před hlavní sezónou uklidili Brdy
3. dubna 2023 (15:53)
Dalších 10 fotografií v galerii
foto: VLS
Našli mnoho pneumatik, různé železné části, kbelíky, spoustu skla, kus stožáru, záchod i střešní krytinu.
Více než stovka dobrovolníků vyrazila v sobotu 1. dubna do středních Brd uklidit před hlavní turistickou sezónou okolí hlavních turistických a cyklistických tras od nepořádku. Akci pořádaly Vojenské lesy a statky (VLS) ve spolupráci s facebookovou skupinou CHKO Brdy v rámci celonárodní akce Ukliďme Česko 2023.
Mezi více než stovkou účastníků velkého jarního úklidu Brd byla také celá řada dětí. Skupinky rodin, přátel, ale také volnočasové oddíly si mohly vybrat trasy dle její náročnosti v místě, které jim vyhovovalo nástupem, či jim bylo jinak blízké. Dobrovolníci tak pokryli téměř všech naplánovaných 305 kilometrů na 31 naplánovaných trasách. Po cestách i mimo ně bylo sesbíráno stovky kilogramů nejrůznějšího odpadu.
„Odpadky menšího rozměru skončily v pytlích, větší a rozměrnější kusy jsou připraveny ke svozu při okraji cest. Našlo se mnoho pneumatik, různé železné části, kbelíky, spousta skla, kus stožáru, záchod, střešní krytina. Z toho menšího odpadu dominovaly plastové lahve, sklenice, plechovky a igelity,“ hlásila z Brd lesní pedagožka hořovické lesnické divize VLS Lucie Lenghartová.
Objemnější odpad, ale i naplněné pytle, zanechali dobrovolníci na okraji lesních cest, z přírody je svezou v následujících dnech lesníci VLS.
„Za vojenské lesy a statky bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům za spoustu hodin strávených úklidem lesa po jiných návštěvnících, kteří si les pletou se skládkou, a přijde jim příliš těžké si svoje obaly od svačin donést zpět domů. Naštěstí je třeba říci, že většina milovníků Brd ví, jak se má v lese chovat, takže objem odpadu v lese je výrazně menší než v řadě jiných přírodních lokalit,“ dodal ředitel brdské lesnické divize VLS David Novotný.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na velikonoční týden se vrací zimní počasí, noci budou mrazivé
•V příštích dnech bude v noci až minus šest stupňů, mráz může poškodit ovocné stromy
•Zájemci mohou přihlásit stromy do soutěže o ten nejsympatičtější
Další články
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ
Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy
Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v …
AKTUÁLNĚ
Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA
Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro …
VOLBY 2026
Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky
Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí …
DOBŘÍŠ
Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady
Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní …
AKTUÁLNĚ
Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost
Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince
Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. …
ZAJÍMAVOSTI














