28. 1. svátek má Otýlie




Dobrovolní dárci krve si dnes připomněli svůj světový den

16. června 2015   (17:57)
Dobrovolní dárci krve si dnes připomněli svůj světový den
foto: sxc

V České republice je evidováno více než čtvrt milionů dárců krve.



Světový den dárců krve, připadající na 14. 6., si dnes přišlo do odběrového centra Oblastní nemocnice Příbram připomenout 31 dárců, z nichž dva darovali krev poprvé. Perníkové srdíčko s nápisem „Děkujeme“, které každý z dárců dostal, symbolizovalo velké a opravdu srdečné poděkování nemocnice všem, kdo nezištně darují krev, aby pomohli jiným lidem.

N začátku dne dárce pozdravil ředitel Oblastní nemocnice Příbram (ONP) MUDr. Stanislav Holobrada, který nejen ocenil jejich obětavost, ale zmínil i svou vlastní zkušenost: „To, jak je dárcovství krve důležité, jsem zakusil sám při své práci, neboť se stále věnuji chirurgii. Situací, kdy transfuze krve zachrání pacientovi život, nejsou řídké.“ Slova ředitele nemocnice vyslechlo i šest mladých lidí, dobrovolných hasičů z Březnice. Ti nedávno založili pobočku Českého červeného kříže a rozhodli se podle příkladu jiných dárců z Rožmitálu pod Třemšínem či z Obecnice jezdit v celých skupinách krev do příbramské nemocnice darovat pravidelně.

Odběrové centrum ONP provede ročně na 4500 dárcovských odběrů. „Jelikož jsme od roku 1998 pouze odběrovým centrem, odebranou krev dále nezpracováváme na jednotlivé transfuzní přípravky, jako jsou červené krvinky, krevní destičky či plazma, ale prodáváme ji smluvnímu zpracovateli. V našem případě se jedná o Transfuzní oddělení nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově a Transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze,“ říká MUDr. Magda Nohejlová, primářka Oddělení hematologie a transfuzní služby ONP, pod něž spadá i odběrové centrum. Příbramská nemocnice pak od zpracovatelů zpět nakupuje transfuzní přípravky přesně podle potřeb nemocnice, tedy podle momentální skladby pacientů.

Transfuzní přípravky mají omezenou dobu použitelnosti, plazma sice vydrží zmrazená až tři roky, ale červené krvinky jen 42 dní a krevní destičky pouhých pět dní. Proto jich nelze mít dlouhodobou zásobu a je třeba, aby dárci přicházeli v průběhu celého roku. Podle údajů Českého červeného kříže je v nemocničních transfuzních zařízeních České republiky evidováno kolem 270 tisíc dárců krve a jejích složek. K počtu dárců, který doporučuje Světová zdravotnická organizace, nám jich chybí asi 150 tisíc. Přesto naše zdravotnictví netrpí nedostatkem transfuzních přípravků, pouze při jejich zajišťování někdy mohou nastat obtížné situace.

Z registru odchází každoročně asi deset procent dárců ze zdravotních důvodů, kvůli věku a podobně. Tyto dárce je třeba nahradit. „Na naše oddělení zatím přichází ročně více nových dárců, než starých odchází, přestože se pravidla pro jejich výběr zpřísňují. Stále větší počet potenciálních dárců je vystaven rizikům, která je z dárcovství dočasně či trvale vyřazují, jako jsou například některé lékařské výkony, piercing či cestování do exotických zemí,“ dodává primářka Nohejlová.

Jednou z prvodárců dnes byla v příbramské nemocnici 49letá Milena Petrášková:. „Sama jsem prodělala operaci a porod, kdy jsem vždy potřebovala transfuzi krve, proto jsem se rozhodla, že teď zase já pomohu jiným. Výhodou je, že jsme zároveň zjistila, jakou mám vlastně krevní skupinu. A také díky podrobným krevním rozborům vím, jak na tom jsem se zdravím,“ pochvaluje si nová dárkyně. Odběru krve se vůbec nebála, před ním i po něm se cítila dobře a odcházela z příbramské nemocnice s již naplánovaným termínem, kdy krev přijde opět darovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ON Příbram
autor: ON Příbram








Další články

Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která se … Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve středu 28. ledna … Silná námraza v Brdech láme větve. Vojenské lesy varují před vstupem do hřebenových partií Silná námraza v Brdech láme větve. Vojenské lesy varují před vstupem do hřebenových partií V nejvyšších partiích Brd panují v posledních dnech nebezpečné podmínky. V polohách … V Příbrami byly nalezeny použité injekční stříkačky. Strážníci je zajistili k odborné likvidaci V Příbrami byly nalezeny použité injekční stříkačky. Strážníci je zajistili k odborné likvidaci Strážníci Městské policie Příbram během své pravidelné hlídkové činnosti opět … Chřipková epidemie pokračuje. Ještě pár týdnů bude nemocných přibývat Chřipková epidemie pokračuje. Ještě pár týdnů bude nemocných přibývat Ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu vzrostl počet lidí s respiračními onemocněními … Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Dobříše bylo téměř jednomyslně schváleno … Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Středočeští kriminalisté aktuálně vyšetřují hned dva případy podvodů, při nichž se … Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Krajští zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu rozvoje destinačních … Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a … Zvířata
Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem V úterý 27. ledna dopoledne vyjížděli hasiči k požáru budovy v Novém Dvoře u Rožmitálu … FOTO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz