31. 7. svátek má Ignác




Dobrovolné svazky obcí ve Středočeském kraji mají vlastní asociaci

24. října 2020   (18:46)
Dobrovolné svazky obcí ve Středočeském kraji mají vlastní asociaci
foto: pribram.cz_Eva Švehlová

Podpora rozvoje meziobecní spolupráce, hájení zájmů dobrovolných svazků obcí a aktivní spolupráce s institucemi, jsou jejich hlavní náplní.


Asociace byla založena jako neziskový spolek v úterý 20. října šesticí dobrovolných svazků obcí – Dobrovolným svazkem obcí ORP Příbram, Sdružením obcí Sedlčanska, Dobrovolným svazkem obcí Mikroregion Voticko, DSO Mikroregion Čáslavsko, Svazkem obcí CHOPOS a DSO Mikroregion Hořovicko.

„Zakládajícími členy asociace jsou dobrovolné svazky obcí na Benešovsku, Berounsku, Čáslavsku a Příbramsku – tedy v různých částech Středočeského kraje. Charakteristické pro tyto svazky obcí je, že v jejich členské základně převládají malé obce, které často zastupuje neuvolněný starosta. Svazky obcí poskytují servis pro starosty, týkající se administrativní podpory, poradenství pro samosprávy, administrace dotací, mnohdy výkon pověřence pro ochranu osobních údajů, a také realizují vlastní projekty v nejrůznějších oblastech (sociální, školství, cestovní ruch). Tyto dobrovolné spolky mají jednak podobné zájmy, ale také problémy a starosti. Společná platforma napomůže jednak sdílení informací a zkušeností, ale také chce být komunikačním článkem mezi krajským úřadem a obcemi, “ říká předseda Asociace dobrovolných svazků obcí Středočeského kraje Mgr. Viktor Liška z Mikroregionu Voticko. Poukazuje na to, že k obcím se informace z úřadů státní správy dostávají často se zpožděním nebo vůbec.
Systém meziobecní spolupráce, realizovaný od roku 2016 pomocí projektu Center společných služeb, se v dobrovolných svazcích ukazuje jako funkční nástroj napomáhající optimálnímu fungování veřejné správy a posílení integrity území.
Jedním z cílů asociace je upozornit na tento příklad dobré praxe na krajské úrovni a snažit se jeho principy popularizovat i mezi dalšími dobrovolnými svazky obcí. „Také proto je členství v asociaci sice otevřené, ale podmíněné poskytováním administrativní podpory obcím na území svazku. Svazek se zájmem o členství v asociaci musí mít členskou základnu v počtu minimálně 20 obcí nebo alespoň 3/5 všech obcí ze správního obvodu obce s rozšířenou působností, jestliže se v tomto správním obvodu nachází méně než 30 obcí,“ vysvětluje místopředseda Asociace dobrovolných svazků obcí Středočeského kraje Bc. Jiří Kužel z Dobrovolného svazku obcí ORP Příbram.

Jednou z prvních aktivit nového spolku bude jednání jeho zástupců s novým vedením Středočeského kraje. „Rádi bychom, aby se nezapomínalo na problémy okrajových území Středočeského kraje. Požadujeme, aby byl zachován systém dotační podpory na fungování center sdílených služeb a aby byla Asociace dobrovolných svazků obcí Středočeského kraje brána na kraji jako partner pro komunikaci s obcemi,“ dodává Mgr. Viktor Liška.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Eva Švehlová
autor: Jana Fedorová









Další články

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl odbočovací manévr a skončil v příkopu. Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal … Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU O několika miliardách z první výzvy prozatím rozhodovala rychlost kliknutí v rámci … Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Sportovní setkání pro všechny věkové kategorie pořádá třikrát týdně na venkovních … Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic ve Středočeském kraji nejdražší za šest a půl … Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Muži hrozí tříletý pobyt za mřížemi.
V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce Nejprve bude zdemolována a znovu postavena budova N, která bude širší a především i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz