15. 10. svátek má Tereza

Dobříšští si zvolili venkovní posilovnu. Město zainvestuje 100 tisíc korun

23. září 2019   (06:09)
Dobříšští si zvolili venkovní posilovnu. Město zainvestuje 100 tisíc korun

Se spuštěním dalšího ročníku participativního rozpočtu počítá město Dobříš již tento rok v listopadu. Bude se hlasovat o projekt za zhruba půl milionu korun


V polovině června spustilo město Dobříš nultý ročník participativního rozpočtu. Na realizaci jednoho návrhu do konce roku 2019 dalo k dispozici 100 000 korun. Do konce července se sešlo 21 návrhů. Po vyřazení těch, které nesplňovaly podmínky, či byly neproveditelné, jich zbylo jedenáct. Hlasování bylo ukončeno v pátek 13. září a vítězným projektem se stala Venkovní posilovna v Lipkách.

Na podrobnosti jsme se zeptali jednoho ze tří koordinátorů projektu Tvoříme Dobříš 2019 Miroslava Sochora.

Posilovna je navržena v ochranném pásmu zámku a památné lipové aleje...
Lipová alej od zámku k čerpací stanici je sama o sobě chráněná. Na druhou stranu je tam již rákosníčkovo hřiště, zimní stadion. Určitě se budeme snažit postavit posilovnu tak, aby to splňovalo všechny náležitosti. A také v co nejkratší možné době, abychom nezklamali ty, kteří hlasovali.

Co když hodnota vítězného projektu přesáhne 100 tisíc korun?
Navrhovaná posilovna je modulární systém, rozpočet projektu tedy v každém případě dodržíme. Budeme přidávat moduly tak, abychom je dokázali pokrýt z dostupných financí.

Jste spokojeni se zájmem občanů o participativní rozpočtování?
Letošní ročník byl hodně extrémní, rychlý. Přesto, pokus vztáhneme účast na průměrný počet obyvatel, tak v Dobříši hlasoval velmi podobný vzorek populace jako v Příbrami, kde se jednalo o milion korun. Nultý ročník byl tedy z našeho pohledu velmi úspěšný.

Počítáte i s dalšími ročníky?
S prvním, ostrým ročníkem, počítáme již v listopadu tohoto roku. Rádi bychom tentokrát vyčlenili zhruba půl milionu korun a vítězný projekt zrealizovali nejlépe již v průběhu letních prázdnin.
 
Příští rok na jaře spustí participativní rozpočet i Středočeský kraj. Vyčlenil 50 milionů korun, uskutečnit by se mělo až 250 projektů. S uskutečněním projektů se počítá v roce 2021.

My chceme, aby co si lidé odhlasují, mohli začít ještě ten samý rok používat,“ dodává Miroslav Sochor.
 
V nultém ročníku participativního rozpočtu hlasovalo 324 občanů, z toho 33 procent hlasovalo pro vítězný projekt. Na druhém místě se umístil projekt Odpadkové koše (plasty, papír, hliník) + vzdělávací informace. Na třetím místě je projekt Osazení lavičky a veřejného osvětlení v Husově parčíku. Rada města nevylučuje případnou podporu dalších návrhů, které letos neuspěly, z městského rozpočtu v příštím roce. 

V polovině června spustilo město Dobříš …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz