23. 5. svátek má Vladimír

Dobříš vybudovala dvě fotovoltaické elektrárny, mají ušetřit náklady na energie

10. dubna 2024   (19:35)
Dobříš vybudovala dvě fotovoltaické elektrárny, mají ušetřit náklady na energie
foto: MěÚ Dobříš

Celkové náklady jsou 27 milionů korun, z toho 8,5 milionu pokryla dotace.


Dobříš na Příbramsku vybudovala dvě fotovoltaické elektrárny, mají ušetřit náklady na energie. Montéři instalovali solární panely na střeše sportovní haly a v areálu čistírny odpadních vod. Celkové náklady jsou 27 milionů korun, z toho 8,5 milionu pokryla dotace z Národního plánu obnovy, řekl dnes novinářům místostarosta Tomáš Vokurka (ODS).

Elektrárna v městské sportovní hale má už brzy začít vyrábět. Součástí zařízení s výkonem přes 200 kWp (kilowatt-peak) je i bateriové úložiště. "Pomůže nám zásobovat halu elektřinou v době, kdy slunce nesvítí," uvedl Vokurka. Elektrárna má podle něj ušetřit 50 až 60 procent spotřeby elektrické energie v hale. "Bohužel toho prostoru na střeše nebylo zas tolik, abychom mohli pokrýt celou spotřebu elektrické energie. Nicméně to je významná pomoc," dodal místostarosta.
Elektrárna v čistírně odpadních vod by měla být v provozu do měsíce a půl. Obě zařízení dohromady budou mít výkon přes 400 kWp. Návratnost projektu je podle místostarosty čtyři až pět let.
Do instalace solárních panelů se pouštějí i další města a jejich organizace. Například Městská sportovní zařízení Benešov vybudovala fotovoltaickou elektrárnu na střeše zimního stadionu a plaveckého bazénu. Celkové náklady byly 18,3 milionu korun, polovinu by měla pokrýt evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Podobné plány má i kraj, který chce instalovat fotovoltaické elektrárny na budovy škol a muzeí. Radní nedávno schválili seznam doporučených objektů, jde o 51 budov ve správě krajských příspěvkových organizací. Odhadované náklady jsou 65,7 milionu korun, návratnost je zhruba osm let. Roční úspory za nákup energií by měly přesáhnout osm milionů korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš pečenka








Související


Další články

SPÁNEK: Tichý zabiják výkonu i nálady! Věděli jste, že jeho podceňováním hrajete s vlastním zdravím ruskou ruletu? SPÁNEK: Tichý zabiják výkonu i nálady! Věděli jste, že jeho podceňováním hrajete s vlastním zdravím ruskou ruletu? Spánek vypadá nevinně. Zavřete oči, lehnete si… a hotovo. Jenže věda říká něco úplně … ZAJÍMAVOSTI Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život Jak vypadá škola, která má přes 800 žáků, moderní areál, výuku angličtiny od první … ROZHOVOR Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí Sobotní ráno začalo pro jednoho z řidičů na Příbramsku tvrdým přistáním v příkopu. … Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti? Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti? Pro prodej nemovitosti nestačí jen nafotit dům nebo byt a zveřejnit inzerát. Ve … PR Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají … POLITIKA Než se zeptáte doktora, ptáte se AI? Experti vydali příručku, jak nenaletět umělé inteligenci při řešení zdraví Než se zeptáte doktora, ptáte se AI? Experti vydali příručku, jak nenaletět umělé inteligenci při řešení zdraví Bolest hlavy, vyrážka nebo výsledky krevních testů? Stále více lidí dnes místo … ZDRAVOTNICTVÍ Kolvínská džungle: kraj hlohů, trnek, planých hrušek a pěnic Kolvínská džungle: kraj hlohů, trnek, planých hrušek a pěnic Jsou místa v Brdech, která člověka okouzlí třeba tajemnou krásou bučin nebo … POZNÁVÁME BRDY U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali … AKTUALIZOVÁNO Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím … NÁZOR
LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz