8. 12. svátek má Květoslava

Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

17. července 2019   (06:15)
Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta


Dobříš právě v těchto měsících testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání zeleně.

Jak jsme vás informovali v tomto článku, mobilní úpravna vody, kterou město testovalo minulý rok, nebyla z hlediska mikrobiologie zcela vyhovující. Čištění by bylo příliš nákladné z důvodu nutnosti používání velkého množství chemikálií. Letos v létě se testuje zařízení založené na jiném principu.

Vzhledem k tomu, že úpravny vody jsou finančně nákladné, VHS Dobříš nejprve testuje technologie na zapůjčených přístrojích, aby měla jistotu, že bude dobře sloužit svému účelu.

Cena za zapůjčení technologie je 27 tisíc korun měsíčně
V letošním roce VHS Dobříš testuje mobilní membránovou úpravnu vody Amaya. Pokud se tato technologie osvědčí, chtěla by ji společnost v následujících letech zakoupit. Prozatím si mobilní úpravnu pouze zapůjčila. Cena zapůjčení je 27 tis. měsíčně, celková cena zařízení se pohybuje okolo 2-2,5 mil. Kč.

K úpravě vody není třeba používat žádnou další chemii
Membránová úpravna vody je založena na principu mikrofiltrace. Efektivní předčištění vody zajišťuje síran hlinitý, který není závadný/zdraví škodlivý a vysráží z vody hlavní nečistoty odváděné do odpadu. Následně membrána likviduje sinice a není potřeba používat další chemii k úpravě vody. Výsledky testování prozatím nasvědčují, že ve vyčištěné vodě sinice nejsou a technologie membránového čištění vody se tak jeví jako vhodnější.

Vyhodnocení zkušebního provozu proběhne na konci léta
Testování úpravny vody musí probíhat v letním období alespoň 4 kritické měsíce, kdy se hodně mění struktura vody a vlivem teplot ve sledovaném čase se stále mění její hodnoty. Proto je nutné provádět opakované testy a rozbory čištěné vody v průběhu léta. Vyhodnocení zkušebního provozu a tedy všech kontrol provede VHS na konci letního období.
 
Místní lom v Dobříši, tzv. Jezírko, je jedním ze záložních zdrojů pitné vody, připravený k využití, pokud by pro zásobování pitnou vodou někdy nestačily zdroje podzemní vody čerpané z vrtů v okolí Dobříše. To se zatím nestalo. Přesto se voda z Jezírka využívá od r. 1994 zejména v letních měsících, aby odlehčila vrtům a čerpání podzemní vody a zároveň posílila zvýšenou spotřebu vody (především z důvodu intenzity zalévání zeleně). Nezbytnou úpravu vody z Jezírka v minulosti zajišťovala technologie úpravny na Chotobuši, jejíž životnost (10-12 let) však vypršela před pěti lety. Vodohospodářská společnost Dobříš proto hledá vhodné náhradní technické řešení úpravy vody z Jezírka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
vhs-dobris.cz

autor: mir foto ilustrDalší články

Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kg 7. prosince 2019   (18:32) Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu 7. prosince 2019   (15:30) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07) Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Ledově čertovského Nováku, pod taktovkou vládce všech čertů a jedinou ženou v říši pekelné, dovedli akci k naprosté dokonalosti. 7. prosince 2019   (09:11) Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí 7. prosince 2019   (07:14) Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta 6. prosince 2019   (19:37) Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Veřejné slyšení k rozpočtu se letos v Příbrami konalo poprvé 6. prosince 2019   (15:48) Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz