24. 8. svátek má Bartoloměj

Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

17. července 2019   (06:15)
Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta


Dobříš právě v těchto měsících testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání zeleně.

Jak jsme vás informovali v tomto článku, mobilní úpravna vody, kterou město testovalo minulý rok, nebyla z hlediska mikrobiologie zcela vyhovující. Čištění by bylo příliš nákladné z důvodu nutnosti používání velkého množství chemikálií. Letos v létě se testuje zařízení založené na jiném principu.

Vzhledem k tomu, že úpravny vody jsou finančně nákladné, VHS Dobříš nejprve testuje technologie na zapůjčených přístrojích, aby měla jistotu, že bude dobře sloužit svému účelu.

Cena za zapůjčení technologie je 27 tisíc korun měsíčně
V letošním roce VHS Dobříš testuje mobilní membránovou úpravnu vody Amaya. Pokud se tato technologie osvědčí, chtěla by ji společnost v následujících letech zakoupit. Prozatím si mobilní úpravnu pouze zapůjčila. Cena zapůjčení je 27 tis. měsíčně, celková cena zařízení se pohybuje okolo 2-2,5 mil. Kč.

K úpravě vody není třeba používat žádnou další chemii
Membránová úpravna vody je založena na principu mikrofiltrace. Efektivní předčištění vody zajišťuje síran hlinitý, který není závadný/zdraví škodlivý a vysráží z vody hlavní nečistoty odváděné do odpadu. Následně membrána likviduje sinice a není potřeba používat další chemii k úpravě vody. Výsledky testování prozatím nasvědčují, že ve vyčištěné vodě sinice nejsou a technologie membránového čištění vody se tak jeví jako vhodnější.

Vyhodnocení zkušebního provozu proběhne na konci léta
Testování úpravny vody musí probíhat v letním období alespoň 4 kritické měsíce, kdy se hodně mění struktura vody a vlivem teplot ve sledovaném čase se stále mění její hodnoty. Proto je nutné provádět opakované testy a rozbory čištěné vody v průběhu léta. Vyhodnocení zkušebního provozu a tedy všech kontrol provede VHS na konci letního období.
 
Místní lom v Dobříši, tzv. Jezírko, je jedním ze záložních zdrojů pitné vody, připravený k využití, pokud by pro zásobování pitnou vodou někdy nestačily zdroje podzemní vody čerpané z vrtů v okolí Dobříše. To se zatím nestalo. Přesto se voda z Jezírka využívá od r. 1994 zejména v letních měsících, aby odlehčila vrtům a čerpání podzemní vody a zároveň posílila zvýšenou spotřebu vody (především z důvodu intenzity zalévání zeleně). Nezbytnou úpravu vody z Jezírka v minulosti zajišťovala technologie úpravny na Chotobuši, jejíž životnost (10-12 let) však vypršela před pěti lety. Vodohospodářská společnost Dobříš proto hledá vhodné náhradní technické řešení úpravy vody z Jezírka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
vhs-dobris.cz

autor: mir foto ilustrDalší články

Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz