14. 10. svátek má Agáta

Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

17. července 2019   (06:15)
Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko

Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta


Dobříš právě v těchto měsících testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání zeleně.

Jak jsme vás informovali v tomto článku, mobilní úpravna vody, kterou město testovalo minulý rok, nebyla z hlediska mikrobiologie zcela vyhovující. Čištění by bylo příliš nákladné z důvodu nutnosti používání velkého množství chemikálií. Letos v létě se testuje zařízení založené na jiném principu.

Vzhledem k tomu, že úpravny vody jsou finančně nákladné, VHS Dobříš nejprve testuje technologie na zapůjčených přístrojích, aby měla jistotu, že bude dobře sloužit svému účelu.

Cena za zapůjčení technologie je 27 tisíc korun měsíčně
V letošním roce VHS Dobříš testuje mobilní membránovou úpravnu vody Amaya. Pokud se tato technologie osvědčí, chtěla by ji společnost v následujících letech zakoupit. Prozatím si mobilní úpravnu pouze zapůjčila. Cena zapůjčení je 27 tis. měsíčně, celková cena zařízení se pohybuje okolo 2-2,5 mil. Kč.

K úpravě vody není třeba používat žádnou další chemii
Membránová úpravna vody je založena na principu mikrofiltrace. Efektivní předčištění vody zajišťuje síran hlinitý, který není závadný/zdraví škodlivý a vysráží z vody hlavní nečistoty odváděné do odpadu. Následně membrána likviduje sinice a není potřeba používat další chemii k úpravě vody. Výsledky testování prozatím nasvědčují, že ve vyčištěné vodě sinice nejsou a technologie membránového čištění vody se tak jeví jako vhodnější.

Vyhodnocení zkušebního provozu proběhne na konci léta
Testování úpravny vody musí probíhat v letním období alespoň 4 kritické měsíce, kdy se hodně mění struktura vody a vlivem teplot ve sledovaném čase se stále mění její hodnoty. Proto je nutné provádět opakované testy a rozbory čištěné vody v průběhu léta. Vyhodnocení zkušebního provozu a tedy všech kontrol provede VHS na konci letního období.
 
Místní lom v Dobříši, tzv. Jezírko, je jedním ze záložních zdrojů pitné vody, připravený k využití, pokud by pro zásobování pitnou vodou někdy nestačily zdroje podzemní vody čerpané z vrtů v okolí Dobříše. To se zatím nestalo. Přesto se voda z Jezírka využívá od r. 1994 zejména v letních měsících, aby odlehčila vrtům a čerpání podzemní vody a zároveň posílila zvýšenou spotřebu vody (především z důvodu intenzity zalévání zeleně). Nezbytnou úpravu vody z Jezírka v minulosti zajišťovala technologie úpravny na Chotobuši, jejíž životnost (10-12 let) však vypršela před pěti lety. Vodohospodářská společnost Dobříš proto hledá vhodné náhradní technické řešení úpravy vody z Jezírka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
vhs-dobris.cz

autor: mir foto ilustrDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz