Dobříš má nové mlhopítko, automaticky se spustí při teplotě 23 stupňů
28. června 2024 (06:35)
foto: město Dobříš
Město řeší stále teplejší klima i větší výsadbou zeleně. „V rámci ekologické komise také vzešel požadavek nechat v některých částech města ‚divočinu‘, tedy zcela omezit zásahy,“ říká starosta Dobříše Pavel Svoboda.
U hřiště na Větrníku v Dobříši lze od června využít zdroj pro osvěžení nebo zahnání žízně. Nové mlhopítko zajistila Vodohospodářská společnosti Dobříš. Má dvě mlžící trysky s funkcí automatického spouštění, pokud teplota vzduchu dosáhne 23 °C. Pítko je zásobováno čerstvou vodou z dobříšského vodovodu, pro jeho obsluhu stačí zmáčknout tlačítko. Aby si voda zachovala dobrou kvalitu, pítko se pravidelně automaticky proplachuje.
Stoupající počet horkých letních dní přináší i do menších měst potřebu zajistit jejich větší ochlazování. V Dobříši ji řeší nejen vodním osvěžením pro své obyvatele. „Změnu klimatu si uvědomujeme i zde na Dobříši. Proto se dlouhodobě zaměřujeme na větší výsadbu zeleně. Nejde přitom jen o nově vysazené stromy, ale i o úpravu trávníků, keřů a výsadbu kvetoucích rostlin,“ říká starosta Dobříše Pavel Svoboda. V horkých dnech je nutné nově vysazené stromy zalévat, proto disponuje městská společnost Dokas Dobříš dvěma vozy s cisternou.
„V rámci ekologické komise také vzešel požadavek nechat v některých částech města ‚divočinu‘, tedy zcela omezit zásahy,“ pokračuje Pavel Svoboda. Tímto způsobem se město staví např. k ošetření části okolí hráze rybníka Papež u starého náhonu či malé ptačí zahrady na pozemku města v centru.
Celkem nyní ve městě funguje pět veřejných pítek – u dětského hřiště V Lipkách, v atriu radnice a v Prokopově zahradě, k nimž letos přibyla dvě nová mlhopítka na Komenského náměstí a u dětského hřiště na Větrníku. V loňském roce byly realizovány opravy dobříšských veřejných studní a pump. „V okolí města také spolu s dobrovolníky z Hnutí Brontosaurus postupně opravujeme studánky v lesích. V červnu byly takto obnoveny další dvě,“ dodává starosta.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Kvalita vody na středočeských koupacích místech je dobrá, na Orlíku se zlepšila
•Česko zasáhnou bouřky, dnes budou místy velmi silné
•Víkend bude s tropickými třicítkami a bouřkami, od pondělí se ochladí
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT




