Dobříš dostala pokutu 500.000, zadala zakázku vlastní firmě
17. července 2020 (14:21)
foto: pribram.cz, ČTK
Důvodem pokuty je zakázka na nakládání s komunálními odpady, kterou město zadalo vlastní firmě Dokas Dobříš bez vyhlášení veřejné soutěže.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 500.000 korun, kterou jeho úřad uložil městu Dobříš na Příbramsku. Důvodem je zakázka na nakládání s komunálními odpady, kterou město zadalo vlastní firmě Dokas Dobříš bez vyhlášení veřejné soutěže. Pokuta je pravomocná, město ji musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Dobříš s verdiktem nesouhlasí a chce se bránit žalobou.
"Pokutu musíme zaplatit, to rozhodnutí už nejde zvrátit. Nicméně diskutujeme s právníky, že proti tomu podáme žalobu. V zásadě s tím nesouhlasíme, takže hledáme další varianty, jak se domoci práva," řekl dnes ČTK starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
Zákon umožňuje zadat veřejnou zakázku internímu dodavateli, v takovém případě pak není považována za veřejnou zakázku. Zadavatel ale musí splnit všechny zákonem stanovené podmínky, což se v tomto případě nestalo.
Podle rozhodnutí úřadu, které Rafaj potvrdil, ale mělo město na zakázku vyhlásit veřejnou soutěž. Společnost Dokas Dobříš totiž nesplňovala zákonem stanovené podmínky pro to, aby jí město mohlo zakázku přidělit přímo. "Konkrétně se jednalo o to, že jmenovaný dodavatel nevykonával v rozhodném období více než 80 procent činnosti ve prospěch zadavatele," uvedl Rafaj.
Proti prvnímu rozhodnutí ÚOHS podala Dobříš rozklad k předsedovi úřadu, ten ale rozklad zamítl a rozhodnutí prvního stupně potvrdil. Město teď může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně, ta ale nemá odkladný účinek na povinnost zaplatit pokutu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“
Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní …
ROZHOVOR
Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor
Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd
Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované …
POZNÁVÁME BRDY
Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu
Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském …
VIDEO
Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok
Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou …
Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami
Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž …
POZNÁVÁME BRDY
Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris
Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec …
Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli
Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která …
HISTORIE
Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života
Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. …
AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy
Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých …
AKTUÁLNĚ




