Dobříš a okolní obce řeší, jak si zajistit velkokapacitní zdroj vody
8. července 2021 (08:24)
foto: ilustr/freepik
Výstavba velkokapacitního přivaděče vyjde v dnešních cenách na 800 milionů korun bez daně, napojení na Příbram by bylo o 60 až 80 milionů levnější.
Dobříš na Příbramsku spolu s okolními obcemi řeší, jak dlouhodobě zlepšit zásobování vodou. Možností je vybudovat přivaděč vody z Vltavy, nebo se napojit na vodohospodářskou soustavu Příbrami. Výstavba velkokapacitního přivaděče vyjde v dnešních cenách na 800 milionů korun bez daně, napojení na Příbram by bylo o 60 až 80 milionů levnější, protože by nebylo potřeba budovat čerpadlo z Vltavy. Obce by ale napojením na Příbram ztratily kontrolu nad cenou vody, uvedl starosta Dobříše Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
Společný zdroj vody chce mít 30 obcí, například Nový Knín, Županovice či Borotice. Podle Svobody jde o dlouhodobý projekt na osm až deset let a zatím je vše na začátku. "Máme úvodní studii a zjišťujeme, kolik by to stálo a z jakých zdrojů by to šlo financovat," uvedl starosta. Předpokládá, že 60 až 70 procent nákladů by mohla pokrýt dotace. Přesto by to podle něj pro každou obec znamenalo nemalou částku.
Obě varianty počítají s výstavbou okruhu, který propojí všechny obce zapojené do projektu. Rozdíl je jen v tom, zda vznikne také čerpadlo z Vltavy, nebo se okruh napojí na vodohospodářskou soustavu Příbrami. "Bylo by to o trochu levnější, ale ztratíme kontrolu nad cenou vody," upozornil Svoboda. O tom, jak bude nový velkokapacitní zdroj vypadat, mají zastupitelstva jednotlivých obcí teprve jednat.
Svoboda připomněl, že poslední dva roky byly srážkově nadprůměrné, takže spodní vody pro hlavní zdroj pro devítitisícové město je nyní dost. V předchozích suchých letech se ale Dobříš s množstvím vody dostávala na hranici vrtů a v některých dnech bylo nutné používat rezervní zásobu vody z lomu Jezírko. To je však povrchová voda, která se musí dodatečně čistit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Vodácké mapy lákají i na Příbramsko. Řeky mohou být vstupní branou do Brd i za hornickou historií
Středočeská centrála cestovního ruchu vydala nové vodácké mapy Labe a Vltavy a Sázavy …
PŘÍRODA
Co skrývá hornický domek? Velikonoční tajemství, které voní po jidáších
Zapomeňte na přeplněné supermarkety a čokoládové zajíce v akci. Pokud chcete letos …
VELIKONOCE
Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku
Na mezinárodním turnaji ve slovenském Pezinku se představili hned tři zástupci Rasken …
SPORT
Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela
Ve čtvrtek 26. února dopoledne srazil řidič dodávky ženu v Sedlčanech.
Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího
Únorové zastupitelstvo bylo nabité od začátku do konce. Zastupitelé řešili roky …
POLITIKA
Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky
Jaro klepe na dveře a s ním i nejrušnější část roku pro všechny záchranné stanice. Ta …
ROZHOVOR
Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut
Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na výstavbě nového oplocení podél dálnice …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče
Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V …
ON-LINE PŘENOS
Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek!
Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé …
U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno
Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné …




