16. 9. svátek má Ludmila

Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

21. srpna 2019   (06:12)
Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován


Léto je v plném proudu a počasí láká k pobytu venku, k posezení na venkovních terasách a předzahrádkách restaurací. Některá města z důvodu zachování nočního klidu přistupují k regulaci restauračních předzahrádek, některá naopak prodlužují jejich otevírací dobu nad rámec zákonem stanoveného nočního klidu. Jsou i města, která podnikatelům v historických centrech nařizují, jak má předzahrádka vypadat. Jak je na tom v tomto ohledu Příbram?

V Příbrami jsou předzahrádky osvobozeny od místního poplatku
S vybudováním předzahrádky je zpravidla spojeno nájemné za užívání veřejného prostranství, o kterém rozhoduje rada města. Poplatky se v jednotlivých českých městech liší. Většinou jsou však radní předzahrádkám nakloněni a berou je jako vítané oživení. Mnohde se proto platí pouze symbolické nájemné. Někteří své město rozdělili do jednotlivých zón. Restaurace v centru tak platí více, než podnikatelé na periferii. V Příbrami jsou restaurační předzahrádky od místního poplatku za užívání veřejného prostranství zcela osvobozeny.

Podle slov Evy Švehlové, tiskové mluvčí Městského úřadu Příbram, se toto ustanovení týká předzahrádek sloužících k poskytování občerstvení, umístěných před restauračním nebo stravovacím zařízení nebo cukrárnou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost.

Ve 22 hodin musí v Příbrami hosté ze zahrádky odejít
Venkovní posezení je hlavně v létě využíváno i do pozdnějších večerních hodin. Ne všude ale musí provoz předzahrádek končit úderem 22. hodiny, kdy podle zákona začíná noční klid. Některá města umožňují podnikatelům provozovat zahrádku po celou otevírací dobu restaurace, popřípadě jim umožňují delší otevírací dobu o víkendech. V Příbrami je nutné zahrádku opustit nejdéle ve 22 hodin, bez ohledu na den v týdnu.

„Provozní doba předzahrádek v Příbrami je určena obecně závaznou vyhláškou o nočním klidu, který je stanoven od 22 do 6 hodin. Tudíž předzahrádky mohou fungovat do 22 hodin,“  uvádí Eva Švehlová.

Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován
Zejména historická města regulují podobu předzahrádek, aby nekazily vzhled okolí. Například v Třebíči vyžadují použití přírodních materiálů, v historickém centru Brna nesmí nést předzahrádky reklamu. Slunečníky a markýzy musí být v Brně navíc jednobarevné. V Berouně nesmí být na zahrádkách plastový nábytek, který by v případě nejrůznějších poryvů větru mohl ohrožovat zdraví zákazníků či kolemjdoucích. V Příbrami neexistují žádná omezení, co se vzhledu zahrádek týče.
 
„Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován. Rozhodnutí je však vydáváno podle jasných pravidel, mezi která například patří zachování průchodu,“  říká pro pribram.cz Eva Švehlová.

Restaurační předzahrádky vedou bezesporu ke zpestření společenského života ve městě. Někde se však potýkají se stížnostmi na jejich provoz, zejména kvůli hluku. Zajímalo nás, jak často se stížnostmi na rušení nočního klidu zabývá Městská policie v Příbrami.

„Městská policie Příbram od začátku letních prázdnin přijala oznámení na rušení nočního klidu v řádu jednotek. Na místo je vždy vyslána hlídka MP. Strážníci zde prověří, zda se oznámení zakládá na pravdě, dále ztotožní pachatele, oznamovatele a případné svědky. Celá záležitost je následně předána příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ uvádí Eva Švehlová.

„Za přestupek rušení nočního klidu je možné ve správním řízení uložit pokutu až do výše 10 000 korun,“ dodává.
 
A co vy, také si rádi během léta zajdete na zahrádku vaší oblíbené restaurace?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se velké procento rodin. Přesto podle Českého statistického úřadu v posledních letech rozvodovost klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz