20. 1. svátek má Ilona

Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

21. srpna 2019   (06:12)
Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován


Léto je v plném proudu a počasí láká k pobytu venku, k posezení na venkovních terasách a předzahrádkách restaurací. Některá města z důvodu zachování nočního klidu přistupují k regulaci restauračních předzahrádek, některá naopak prodlužují jejich otevírací dobu nad rámec zákonem stanoveného nočního klidu. Jsou i města, která podnikatelům v historických centrech nařizují, jak má předzahrádka vypadat. Jak je na tom v tomto ohledu Příbram?

V Příbrami jsou předzahrádky osvobozeny od místního poplatku
S vybudováním předzahrádky je zpravidla spojeno nájemné za užívání veřejného prostranství, o kterém rozhoduje rada města. Poplatky se v jednotlivých českých městech liší. Většinou jsou však radní předzahrádkám nakloněni a berou je jako vítané oživení. Mnohde se proto platí pouze symbolické nájemné. Někteří své město rozdělili do jednotlivých zón. Restaurace v centru tak platí více, než podnikatelé na periferii. V Příbrami jsou restaurační předzahrádky od místního poplatku za užívání veřejného prostranství zcela osvobozeny.

Podle slov Evy Švehlové, tiskové mluvčí Městského úřadu Příbram, se toto ustanovení týká předzahrádek sloužících k poskytování občerstvení, umístěných před restauračním nebo stravovacím zařízení nebo cukrárnou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost.

Ve 22 hodin musí v Příbrami hosté ze zahrádky odejít
Venkovní posezení je hlavně v létě využíváno i do pozdnějších večerních hodin. Ne všude ale musí provoz předzahrádek končit úderem 22. hodiny, kdy podle zákona začíná noční klid. Některá města umožňují podnikatelům provozovat zahrádku po celou otevírací dobu restaurace, popřípadě jim umožňují delší otevírací dobu o víkendech. V Příbrami je nutné zahrádku opustit nejdéle ve 22 hodin, bez ohledu na den v týdnu.

„Provozní doba předzahrádek v Příbrami je určena obecně závaznou vyhláškou o nočním klidu, který je stanoven od 22 do 6 hodin. Tudíž předzahrádky mohou fungovat do 22 hodin,“  uvádí Eva Švehlová.

Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován
Zejména historická města regulují podobu předzahrádek, aby nekazily vzhled okolí. Například v Třebíči vyžadují použití přírodních materiálů, v historickém centru Brna nesmí nést předzahrádky reklamu. Slunečníky a markýzy musí být v Brně navíc jednobarevné. V Berouně nesmí být na zahrádkách plastový nábytek, který by v případě nejrůznějších poryvů větru mohl ohrožovat zdraví zákazníků či kolemjdoucích. V Příbrami neexistují žádná omezení, co se vzhledu zahrádek týče.
 
„Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován. Rozhodnutí je však vydáváno podle jasných pravidel, mezi která například patří zachování průchodu,“  říká pro pribram.cz Eva Švehlová.

Restaurační předzahrádky vedou bezesporu ke zpestření společenského života ve městě. Někde se však potýkají se stížnostmi na jejich provoz, zejména kvůli hluku. Zajímalo nás, jak často se stížnostmi na rušení nočního klidu zabývá Městská policie v Příbrami.

„Městská policie Příbram od začátku letních prázdnin přijala oznámení na rušení nočního klidu v řádu jednotek. Na místo je vždy vyslána hlídka MP. Strážníci zde prověří, zda se oznámení zakládá na pravdě, dále ztotožní pachatele, oznamovatele a případné svědky. Celá záležitost je následně předána příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ uvádí Eva Švehlová.

„Za přestupek rušení nočního klidu je možné ve správním řízení uložit pokutu až do výše 10 000 korun,“ dodává.
 
A co vy, také si rádi během léta zajdete na zahrádku vaší oblíbené restaurace?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz