Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

21. srpna 2019   (06:12)
Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňovánLéto je v plném proudu a počasí láká k pobytu venku, k posezení na venkovních terasách a předzahrádkách restaurací. Některá města z důvodu zachování nočního klidu přistupují k regulaci restauračních předzahrádek, některá naopak prodlužují jejich otevírací dobu nad rámec zákonem stanoveného nočního klidu. Jsou i města, která podnikatelům v historických centrech nařizují, jak má předzahrádka vypadat. Jak je na tom v tomto ohledu Příbram?

V Příbrami jsou předzahrádky osvobozeny od místního poplatku
S vybudováním předzahrádky je zpravidla spojeno nájemné za užívání veřejného prostranství, o kterém rozhoduje rada města. Poplatky se v jednotlivých českých městech liší. Většinou jsou však radní předzahrádkám nakloněni a berou je jako vítané oživení. Mnohde se proto platí pouze symbolické nájemné. Někteří své město rozdělili do jednotlivých zón. Restaurace v centru tak platí více, než podnikatelé na periferii. V Příbrami jsou restaurační předzahrádky od místního poplatku za užívání veřejného prostranství zcela osvobozeny.

Podle slov Evy Švehlové, tiskové mluvčí Městského úřadu Příbram, se toto ustanovení týká předzahrádek sloužících k poskytování občerstvení, umístěných před restauračním nebo stravovacím zařízení nebo cukrárnou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost.

Ve 22 hodin musí v Příbrami hosté ze zahrádky odejít
Venkovní posezení je hlavně v létě využíváno i do pozdnějších večerních hodin. Ne všude ale musí provoz předzahrádek končit úderem 22. hodiny, kdy podle zákona začíná noční klid. Některá města umožňují podnikatelům provozovat zahrádku po celou otevírací dobu restaurace, popřípadě jim umožňují delší otevírací dobu o víkendech. V Příbrami je nutné zahrádku opustit nejdéle ve 22 hodin, bez ohledu na den v týdnu.

„Provozní doba předzahrádek v Příbrami je určena obecně závaznou vyhláškou o nočním klidu, který je stanoven od 22 do 6 hodin. Tudíž předzahrádky mohou fungovat do 22 hodin,“  uvádí Eva Švehlová.

Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován
Zejména historická města regulují podobu předzahrádek, aby nekazily vzhled okolí. Například v Třebíči vyžadují použití přírodních materiálů, v historickém centru Brna nesmí nést předzahrádky reklamu. Slunečníky a markýzy musí být v Brně navíc jednobarevné. V Berouně nesmí být na zahrádkách plastový nábytek, který by v případě nejrůznějších poryvů větru mohl ohrožovat zdraví zákazníků či kolemjdoucích. V Příbrami neexistují žádná omezení, co se vzhledu zahrádek týče.
 
„Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován. Rozhodnutí je však vydáváno podle jasných pravidel, mezi která například patří zachování průchodu,“  říká pro pribram.cz Eva Švehlová.

Restaurační předzahrádky vedou bezesporu ke zpestření společenského života ve městě. Někde se však potýkají se stížnostmi na jejich provoz, zejména kvůli hluku. Zajímalo nás, jak často se stížnostmi na rušení nočního klidu zabývá Městská policie v Příbrami.

„Městská policie Příbram od začátku letních prázdnin přijala oznámení na rušení nočního klidu v řádu jednotek. Na místo je vždy vyslána hlídka MP. Strážníci zde prověří, zda se oznámení zakládá na pravdě, dále ztotožní pachatele, oznamovatele a případné svědky. Celá záležitost je následně předána příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ uvádí Eva Švehlová.

„Za přestupek rušení nočního klidu je možné ve správním řízení uložit pokutu až do výše 10 000 korun,“ dodává.
 
A co vy, také si rádi během léta zajdete na zahrádku vaší oblíbené restaurace?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39) Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16) Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu připomněl také více než tři tisíce Romů povražděných nacisty v noci na 3. srpen 1944 při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. 2. srpna 2020   (16:03) Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Kvalita vody na některých přírodních koupalištích se zhoršila. Nový rybník v Příbrami má vodu na nejlepším stupni. 2. srpna 2020   (10:49) Z Lázu znělo cinkání postrojů a řehtání koní Z Lázu znělo cinkání postrojů a řehtání koní Stovky lidí přilákala soutěž tažných koní nedaleko Příbrami 2. srpna 2020   (07:28) V budově léčebny dlouhodobě nemocných v příbramské nemocnici oznámil anonym bombu V budově léčebny dlouhodobě nemocných v příbramské nemocnici oznámil anonym bombu
Dvě hasičské jednotky vyjížděly k požáru bytového domu, jednalo se o grilování Dvě hasičské jednotky vyjížděly k požáru bytového domu, jednalo se o grilování Policisté byli připraveni v případě skutečného zahoření pomoci hasičům s evakuací obyvatel. 1. srpna 2020   (20:17)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz