22. 11. svátek má Cecílie

Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

21. srpna 2019   (06:12)
Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví

Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován


Léto je v plném proudu a počasí láká k pobytu venku, k posezení na venkovních terasách a předzahrádkách restaurací. Některá města z důvodu zachování nočního klidu přistupují k regulaci restauračních předzahrádek, některá naopak prodlužují jejich otevírací dobu nad rámec zákonem stanoveného nočního klidu. Jsou i města, která podnikatelům v historických centrech nařizují, jak má předzahrádka vypadat. Jak je na tom v tomto ohledu Příbram?

V Příbrami jsou předzahrádky osvobozeny od místního poplatku
S vybudováním předzahrádky je zpravidla spojeno nájemné za užívání veřejného prostranství, o kterém rozhoduje rada města. Poplatky se v jednotlivých českých městech liší. Většinou jsou však radní předzahrádkám nakloněni a berou je jako vítané oživení. Mnohde se proto platí pouze symbolické nájemné. Někteří své město rozdělili do jednotlivých zón. Restaurace v centru tak platí více, než podnikatelé na periferii. V Příbrami jsou restaurační předzahrádky od místního poplatku za užívání veřejného prostranství zcela osvobozeny.

Podle slov Evy Švehlové, tiskové mluvčí Městského úřadu Příbram, se toto ustanovení týká předzahrádek sloužících k poskytování občerstvení, umístěných před restauračním nebo stravovacím zařízení nebo cukrárnou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost.

Ve 22 hodin musí v Příbrami hosté ze zahrádky odejít
Venkovní posezení je hlavně v létě využíváno i do pozdnějších večerních hodin. Ne všude ale musí provoz předzahrádek končit úderem 22. hodiny, kdy podle zákona začíná noční klid. Některá města umožňují podnikatelům provozovat zahrádku po celou otevírací dobu restaurace, popřípadě jim umožňují delší otevírací dobu o víkendech. V Příbrami je nutné zahrádku opustit nejdéle ve 22 hodin, bez ohledu na den v týdnu.

„Provozní doba předzahrádek v Příbrami je určena obecně závaznou vyhláškou o nočním klidu, který je stanoven od 22 do 6 hodin. Tudíž předzahrádky mohou fungovat do 22 hodin,“  uvádí Eva Švehlová.

Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován
Zejména historická města regulují podobu předzahrádek, aby nekazily vzhled okolí. Například v Třebíči vyžadují použití přírodních materiálů, v historickém centru Brna nesmí nést předzahrádky reklamu. Slunečníky a markýzy musí být v Brně navíc jednobarevné. V Berouně nesmí být na zahrádkách plastový nábytek, který by v případě nejrůznějších poryvů větru mohl ohrožovat zdraví zákazníků či kolemjdoucích. V Příbrami neexistují žádná omezení, co se vzhledu zahrádek týče.
 
„Vzhled předzahrádek není městem ovlivňován. Rozhodnutí je však vydáváno podle jasných pravidel, mezi která například patří zachování průchodu,“  říká pro pribram.cz Eva Švehlová.

Restaurační předzahrádky vedou bezesporu ke zpestření společenského života ve městě. Někde se však potýkají se stížnostmi na jejich provoz, zejména kvůli hluku. Zajímalo nás, jak často se stížnostmi na rušení nočního klidu zabývá Městská policie v Příbrami.

„Městská policie Příbram od začátku letních prázdnin přijala oznámení na rušení nočního klidu v řádu jednotek. Na místo je vždy vyslána hlídka MP. Strážníci zde prověří, zda se oznámení zakládá na pravdě, dále ztotožní pachatele, oznamovatele a případné svědky. Celá záležitost je následně předána příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ uvádí Eva Švehlová.

„Za přestupek rušení nočního klidu je možné ve správním řízení uložit pokutu až do výše 10 000 korun,“ dodává.
 
A co vy, také si rádi během léta zajdete na zahrádku vaší oblíbené restaurace?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Zbytky zahradních domků u Čekalíkovského rybníka padly dnes k zemi Zbytky zahradních domků u Čekalíkovského rybníka padly dnes k zemi Pracovníci technických služeb v těchto dnech provádí úklid celého prostoru v okolí tzv. Malé Kaňky 22. listopadu 2019   (15:54) Odsouzený zachránil život muži, který skončil po pádu v bezvědomí Odsouzený zachránil život muži, který skončil po pádu v bezvědomí Do konce trestu zbývají Lukášovi dva roky, po propuštění chce změnit svůj dosavadní život. 22. listopadu 2019   (13:32) Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby „Nabídka, která v roce 1998 přišla, byla pro mě hozená rukavice a myslím, že ve spolupráci s kolegy se nám podařilo ji zvednout,“ říká k úspěšnému dokončování skanzenu jeho vedoucí PhDr. Lubomír Procházka, CSc. 22. listopadu 2019   (10:38) Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Tajná policie pořizovala snímky či filmové záběry účastníků bohoslužeb, kteří poté byli na pracovišti či jinak „kontaktováni“ a postiženi. 22. listopadu 2019   (08:33) Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Ručně psané zprávy se stanou zajímavým čtením pro soupeře, které bude česká posádka na dakarské trati nechávat za sebou 22. listopadu 2019   (06:04) Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá K události došlo 8. září v odpoledních hodinách. 21. listopadu 2019   (17:42) Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Přichází pro mnohé nejkrásnější doba roku, doba Vánoc, které předchází adventní období. Advent v Příbrami bude zahájen v neděli 1. prosince na náměstí T. G. Masaryka. 21. listopadu 2019   (15:20) Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Každý člověk by měl dnes na ulici pozdravit minimálně deset neznámých lidí 21. listopadu 2019   (14:37) Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Město Příbram se do kampaně nezapojilo. V souvislosti s nastupující zimou však Centrum sociálních a zdravotních služeb vyhlásilo sbírku nepotřebného teplého oblečení pro osoby bez přístřeší 21. listopadu 2019   (12:33) Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Příbramští policisté stíhají pětačtyřicetiletého muže kvůli nenávistným příspěvkům na Facebooku. 21. listopadu 2019   (09:24)


Související články

Zbytky zahradních domků u Čekalíkovského rybníka padly dnes k zemi Pracovníci technických služeb v těchto dnech provádí úklid celého prostoru v okolí tzv. Malé Kaňky 22. listopadu 2019   (15:54) V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města Nejdůležitějším dokumentem každého města a každé obce je rozpočet. Příbramští zastupitelé budou rozpočet na rok 2020 schvalovat při prosincovém zasedání. Samotnému schválení bude předcházet poprvé také veřejné slyšení s občany. 21. listopadu 2019   (08:58) Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcích 21. listopadu 2019   (06:08) Díky vám! Přestože říci slovo „díky“ by mělo být běžnou součástí života, často si neuvědomujeme, že právě toto slovo používáme velmi málo. Mnohdy naopak řadu situací bereme jako běžnou věc a slovy díků skutečně šetříme. Z tohoto důvodu se město v letošním roce rozhodlo poděkovat za nás všechny. 20. listopadu 2019   (20:08) Středočeský kraj nadále přijímá žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací Středočeský kraj opět vyzývá obyvatele kraje, aby podávali své žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací. Program „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2019–2023“ byl vyhlášen letos na začátku měsíce května. 20. listopadu 2019   (17:08)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz