Do večera přibylo dalších 5679 nakažených, dosud nejvíc
14. října 2020 (19:10)
Během dneška zatím v Česku přibylo 5679 případů nemoci covid-19, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných, pacientů s koronavirem ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a dnes je úmrtí zatím 26. Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den.
Aktuálně nemocných je v Česku 73.463, přes 60.800 nakažených se už uzdravilo. Od začátku března se novým typem koronaviru nakazilo víc než 135.000 lidí, přičemž v říjnu přibývá za každé dva až tři dny 10.000 nákaz covidem. Laboratoře v Česku vyhodnotily v úterý 30.894 testů, to je také dosavadní maximum od začátku března. Pozitivních na covid z nich byla víc než čtvrtina.
V úterý přibylo 8325 prokázaných případů nemoci covid-19. Dosavadní rekord zatím drží minulý pátek 9. října s 8617 nakaženými. Tento den se koronavirus potvrdil u takřka třetiny testovaných.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2678 lidí s koronavirem. Stav 578 z nich lékaři hodnotí jako těžký.
Od začátku října se počet hospitalizovaných i lidí vyžadujících intenzivní péči zvýšil víc než 2,5krát. Enormní přírůstky z posledních dnů vyvolávají obavy, zda zdravotnický systém bude mít dost kapacit i personálu, aby se mohl o pacienty postarat. Stát se proto snaží zajistit záložní lůžka, oslabenému personálu v nemocnicích pomůžou i medici.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2678 lidí s koronavirem. Stav 578 z nich lékaři hodnotí jako těžký.
Od začátku října se počet hospitalizovaných i lidí vyžadujících intenzivní péči zvýšil víc než 2,5krát. Enormní přírůstky z posledních dnů vyvolávají obavy, zda zdravotnický systém bude mít dost kapacit i personálu, aby se mohl o pacienty postarat. Stát se proto snaží zajistit záložní lůžka, oslabenému personálu v nemocnicích pomůžou i medici.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterním televizním projevu řekl, že počet hospitalizací, těžkých případů a úmrtí v následujících týdnech podle modelů šíření viru ještě vzroste. Republiku podle něj čekají "tři složité a neveselé týdny".
Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 662 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Příbramsko s 583 případy. Třetím je okres Žďár nad Sázavou s 571 případy na 100.000 obyvatel za týden.
Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí v celém Česku ode dneška zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Vybrané školy v každém kraji jsou určeny pro děti záchranářů a dalších klíčových profesí. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Když se hýbe tělo, uklidní se i hlava: proč je sport klíčem k psychické pohodě
Pohyb se v posledních letech stal přirozenou součástí péče o duševní zdraví. Stále …
Středočeská divadla si rozdělí z krajských dotací 5,5 milionu korun
Tři středočeská divadla, kladenské, příbramské a mladoboleslavské, si rozdělí z …
Meteorologové vydali výstrahu na silnou ledovku
Přes střední Evropu postupuje k východu frontální systém a po přední straně brázdy …
Gastro agent: Šáša Burger
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Výstup na Pražák se vydařil i přes chumelenici na vrcholu
Tradiční lednový Výstup na Pražák se letos uskutečnil v sobotu 10. ledna a znovu …
FOTOGALERIE
Příbram doplácí na změnu financování nepedagogů. Město musí ze svého pokrýt až 30 milionů
Od letošního roku přešlo financování nepedagogických pracovníků – tedy školníků, …
Nepřehlédněte
Světoznámé kvarteto Cello Republic vystoupí v úterý 13. ledna v Příbrami
Cello Republic je soubor složený ze čtyř violoncellistů, kteří si po studiích na …
VK TROX Příbram předvedl nejlepší výkon sezony, v extralize smetl Benátky 3:0
Volejbalová ČEZ extraliga mužů nabídla v Příbrami špičkový duel, který sledovali …
Sport
Zlatý Ámos má zástupkyni i z Příbramska. Žáci nominovali učitelku z Rožmitálu
Anketa Zlatý Ámos, která už více než tři desetiletí oceňuje nejoblíbenější učitele v …
Silné mrazy ohrožují zvířata: veterináři vyzývají chovatele k větší péči
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuální vlnou mrazů upozorňuje …





