12. 3. svátek má Řehoř

Do stávky učitelů se zapojí i příbramské školy

5. listopadu 2019   (06:18)
Do stávky učitelů se zapojí i příbramské školy

Stávka je v plánu na středu 6. listopadu. V Příbrami se do ní zapojí čtyři střední a dvě základní školy



Na středu 6. listopadu 2019 vyhlásily školské odbory stávku učitelů. V tento den by tak měly zůstat některé školy v Česku uzavřeny. Stávkou chtějí odbory vyjádřit nesouhlas s kroky ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy ohledně způsobu navyšování platů vyučujících.

Odbory požadovaly nejprve zvýšení platů o 15 procent. Po několika jednáních však souhlasily s desetiprocentním růstem, vše ale chtěly do základu platu. Ministr navrhoval růst tarifů o pět procent a zbývajících pět procent do odměn. Poté navrhl zvýšení o pevnou částku 1750 korun pro všechny. Tuto částku nakonec upravil na 2250 korun.

Z příbramských středních škol se do středeční stávky zapojí obě gymnázia, Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická a Střední průmyslová škola a VOŠ.

Ze sedmi příbramských základních škol budou stávkovat pouze dvě, a to Základní škola, Příbram VII, 28. října (5. ZŠ) a Základní škola pod Svatou Horou.

Nebudu mít jak motivovat své zaměstnance, když dostanou všechny finance do základního platu. Dosud jsem si dokázal peníze ušetřit tak, abych mohl motivovat ty pracovité, teď už to však možné nebude. Vážím si každé práce a snažím se dávat učitelům něco navíc. Za práci při školních akcích jim budu nyní však moci pouze poděkovat,“ uvedl Mgr. Roman Behún, ředitel ZŠ pod Svatou Horou.

5. ZŠ bude mít v den stávky omezený provoz. Vyučovat se bude pouze v prvních a druhých ročnících a pouze dopoledne, žáci třetích až devátých ročníků zůstanou doma. Účast na stávce je na této škole zhruba 90 %. Základní škola pod Svatou Horou zůstane zcela uzavřena.

„Vážení zákonní zástupci žáků, jménem vedení školy Vás chci informovat o vyhlášení stávky pedagogických pracovníků na středu 6. 11. 2019. Stávku organizuje ČMOS PŠ a pedagogičtí pracovníci naší školy se ke stávce připojují, vzhledem k tomu, že jednání odborů a ministra školství ve věci navýšení platů pro rok 2020 nebyla úspěšná. Jelikož se na naší škole stávky zúčastní téměř 100% pedagogických pracovníků školy a také zaměstnanci školní jídelny, nebudeme schopni po celý den zajistit provoz školy, ŠD, ŠK a ŠJ.," informuje ředitel základní školy pod Svatou Horou na webových stránkách.
Školy, které nemají odbory, nechávají rozhodnutí na každém zaměstnanci. V každém případě potvrdily, že vyučování proběhne bez omezení.

Průměrný příjem učitelů v letošním prvním čtvrtletí činil 36 224 korun a průměrná mzda v Česku byla 32 466 korun. Podle současné vlády by průměrný učitelský plat na konci volebního období, tedy v roce 2021, měl činit minimálně 45 tisíc korun.

Pracovníci ve školství již v minulosti několikrát kvůli platům stávkovali. Například v červnu 2008 se do stávky zapojila více než polovina mateřských, základních a středních škol v Česku. Protest tehdy podpořilo kolem 130 000 pracovníků škol.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: mir top jap








Další články

Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného … Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v … FOTO V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – … Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR … BLESKOVÁ ZPRÁVA Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě … NEPŘEHLÉDNĚTE Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o … AKTUÁLNĚ Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při … NEPŘEHLÉDNĚTE Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat … NEPŘEHLÉDNĚTE Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky … AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz