29. 7. svátek má Marta




Do přírody, ale bez kopců? Jindřichova skála je ideálním místem

19. května 2024   (07:08)
Do přírody, ale bez kopců? Jindřichova skála je ideálním místem
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík

Kousek od malebné obce Malá Víska se nachází romantická vyhlídka. Mnozí tvrdí, že Jindřichova skála je jedno z nejkrásnějších míst v Brdech.


Vrchol Jindřichovy skály (588 m) je jedním z nejvyšších v Brdech. Jedná se o stovky metrů dlouhý hřeben, jehož poloha propůjčuje nezapomenutelný výhled na údolí Červeného potoka, zříceninu hradu Valdek, který se nachází na protějším svahu a na Křivoklátské vrchoviny za ním.

Až do začátku 20. století, přesněji do roku 1910, se tomuto kamennému útvaru říkalo Vísecká skála. Za své současné jméno vděčí knížeti Heinrichovi (Jindřich) z Hanau, kterému v minulosti patřily zdejší lesy. Skalní stěna vrcholu dosahuje výšky až 20 metrů a v minulosti byla vyhledávaným místem pro fanoušky horolezectví. Pro ně zde bylo vyznačeno více než 50 různých cest, kterými se na vrchol mohli dostat. Nyní se však jedná o výcvikový terén Armády ČR a horolezectví zde již není povoleno.
V roce 2019 byla Jindřichova skála označena za přírodní památku. V dobách vojenského újezdu zde byl zákaz vstupu a tak, jako ve většině Brd, se zde zachovalo několik druhů chráněných rostlin, zejména lišejníků, kterým vyhovují osluněná suťová pole. "Lišejníkovým porostům v suti nesvědčí sešlapávání. Jsou to dlouhověké organismy a rostou jen velmi pomalu. Děkujeme proto všem turistům a horolezcům za pochopení pro tyto malé obyvatele a za respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu," uvedl tehdy vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy Bohumil Fišer.
Na vrcholu panují drsné klimatické podmínky. Silný a chladný vítr může leckterého výletníka odradit, proto doporučujeme se na výlet teple obléci, zejména v zimních měsících. Nachází se zde také informační tabule, která popisuje okolní přírodu i kousek historie.

Nejkratší cesta na Jindřichovu skálu je rozhodně ta z Malé Vísky nedaleko Hořovic. Odsud dojedete až před závoru začínajícího vojenského prostoru. Poté po dvou stech metrech zahnete vlevo a po půl kilometru se octnete na stěně skály. Nejedná se o kdejak náročný výšlap, překonaný výškový profil se pohybuje kolem šedesáti metrů. Ty jsou řekněme příjemně nízkou daní za tak krásný výhled.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a … ZAJÍMAVOSTI Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen … AKTUÁLNĚ Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále … AKTUÁLNĚ Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před … AKTUÁLNĚ Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. … FOTOGALERIE Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Festival Březnické léto pokračuje i během druhé poloviny prázdnin a nabídne pestrý … KULTURA Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Zemědělci ve Středočeském kraji v minulém týdnu postoupili se sklizní obilovin za … AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika V areálu zpracovatelské firmy v lokalitě u Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem vypukl dnes … AKTUÁLNĚ
Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Obchodní řetězec Tesco podle informací britského deníku Financial Times zvažuje prodej … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz