22. 7. svátek má Magdaléna




Do příbramských základních škol nastoupilo 200 ukrajinských dětí

22. září 2022   (08:10)
Do příbramských základních škol nastoupilo 200 ukrajinských dětí
foto: pixabay

Do školních lavic základních škol v Příbrami usedlo na začátku školního roku 200 dětí z Ukrajiny. V některých školách si výuku s novými žáky vyzkoušeli už před prázdninami, šlo ale jen o část současného počtu.


Žáci mají za sebou první tři týdny výuky. Také v tomto školním roce usedli do lavic noví či staronoví ukrajinští spolužáci. Do poslední chvíle však nebylo jasné, kolik jich dorazí. Počty se nyní zastavily na dvou stovkách. Čísla se ale mohou ještě zvýšit. Portálu pribram.cz to na dotaz řekla mluvčí radnice Eva Švehlová.

Mezi ukrajinskými uprchlíky, kterým začala v září povinná školní docházka, je také řada prvňáků. Podle Švehlové jich letos nastoupilo 12. „Pro děti z Ukrajiny budou až do konce roku připraveny adaptační skupiny, které mají za úkol jejich začlenění. Zpříjemnit přechod do českých školských zařízení mají také Pohádky pro děti z Ukrajiny, což je knížka Petra Březiny, kterou ilustrovali žáci z České republiky. Projekt podpořilo i město Příbram,“ informovala pribram.cz na začátku září Švehlová.
Zápisy dětí válečných uprchlíků na školní rok 2022/2023 začaly v základních a mateřských školách v Česku 1. června. Školy si mohly k zápisu zvolit termín do 15. července. Zápisy pro české děti se konaly v dubnu. Do školek mohli Češi své potomky zapsat v první polovině května. Část Ukrajinců začala do příbramských škol přicházet hned po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února.
Pomoc s hledáním školy pro děti nabízí uprchlíkům z Ukrajiny v Česku web Shkola.cz. Vytvořila ho společnost Scio ve spolupráci s IT společností Ximilar. Zájemci na něm v tuto chvíli najdou stovky škol, které jsou připraveny přijmout ukrajinské děti a poskytnout jim potřebnou podporu. Školy se s nabídkou pomoci mohou přihlásit vyplněním formuláře. Momentálně na webu lze dohledat již přihlášené školy na Příbramsku v obcích Nečín, Chraštice, Nechvalice a Nadějkov.

Zvláštní zákon s opatřeními pro uprchlíky stanoví, že v případě absence po dobu 20 dnů bez omluvení může být Ukrajinec ze školy vyloučen. Má pak ještě 15 dnů na zareagování na výzvu. Toto ustanovení zdůvodnilo ministerstvo školství při schvalování zákona v minulém školním roce tím, že se běženci často stěhují, aniž by to škole oznámili, a blokují tak místa jiným uchazečům.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského … Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků … ANKETA Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a … AKTUÁLNĚ Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. … LIFESTYLE Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a … ANKETA Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, … NEPŘEHLÉDNĚTE Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská … AKTUÁLNĚ Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové … AKTUÁLNĚ Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou … AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz