Do příbramských základních škol nastoupí v září přes sto ukrajinských dětí
21. června 2022 (10:29)
foto: pixabay
Tato čísla mohou být ještě navýšena, protože zápisy pro děti z Ukrajiny jsou až do 15. července, ale je možné, že se přihlásí i později. Některé maminky totiž lavírují, zda zůstanou v Příbrami, či se vrátí zpět do své vlasti.
V Příbrami nastoupí v příštím školním roce do základních škol 107 ukrajinských dětí. Z celkového počtu se do škol zřizovaných městem přihlásilo 92 žáků, do All Stars Scholl 15. Vyplývá to z informací, které pribram.cz poskytly místostarostka Zorka Brožíková a zřizovatelka All Stars Scholl Vladislava Godfroy. Příbram momentálně provozuje čtyři adaptační skupiny, které navštěvuje 83 dětí z Ukrajiny. Do prázdninového provozu, který bude probíhat od července do srpna, jich bude docházet 73.
Podle místostarostky Zorky Brožíkové Příbram obdržela na provoz adaptačních skupin dotaci ve výši 7 320 000 korun. „V září bude otevřeno pro prvňáky 19 tříd, do kterých je přihlášeno 424 českých žáků. Ukrajinských dětí do prvního ročníku nastoupí 12,“ řekla Brožíková s tím, že do starších ročníků bylo přijato 80 dětí z Ukrajiny. „Tato čísla mohou být ještě navýšena, protože zápisy pro děti z Ukrajiny jsou až do 15. července, ale je možné, že se přihlásí i později. Některé maminky totiž lavírují, zda zůstanou v Příbrami, či se vrátí zpět do své vlasti,“ uvedla.
Podle Godfroy je do All Stars Scholl přihlášeno 15 ukrajinských žáků, z celkového počtu to bude 6 prvňáků. „Někteří z těch nejmenších přestupují z mateřinky, kterou momentálně navštěvuje přes 20 dětí z Ukrajiny,“ řekla pribram.cz Godfroy.
V adaptačních skupinách si děti zvykají na pobyt v jiné zemi a osvojují si český jazyk. Velká část ukrajinských dětí ale začala chodit rovnou do příbramských škol společně s českými žáky. Podle Brožíkové se ukazuje jako problém, že některé děti uprchlíků dopoledne chodí do české školy a odpoledne si ještě sedají k on-line výuce z Ukrajiny. Bylo jim řečeno, že pokud se nebudou připojovat, tak na Ukrajině nemohou dokončit ročník. "Samotnému spuštění adaptačních skupin určených pro ukrajinské děti žijící v Příbrami, které prošly aklimatizací v rodinách, předcházel náročný proces. Jsem ráda, že se nám vše podařilo zajistit v poměrně krátké době, a děti ukrajinských uprchlíků mohou postoupit do další fáze a mohou se začít socializovat," uvedla dříve místostarostka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Příbram otevřela dvě skupiny pro adaptaci dětí z Ukrajiny, žádá o dotaci na provoz
•Ukrajinští uprchlíci se v příbramské knihovně učí česky, v plánu je adaptační skupina pro děti
•Příbram připravuje adaptační skupiny pro ukrajinské děti
Další články
V památníku ve Vysoké u Příbramě si zahrajete karty jako Dvořák
Oblíbenou hru Antonína Dvořáka se zájemci naučí během karetního večera v pátek 14. …
Zimní radovánky v Dobříši: Stadion otevřel své brány
Bruslařská a hokejová sezóna na zimním stadionu Dobříš je v plném proudu. Od pátku 7. …
Starosta Konvalinka: Radary nejsou byznys. Ať vláda nechá obcím jejich prostředky
Plán vlády odebrat obcím příjmy z městských radarů vyvolává silné reakce. V Příbrami …
Příbramští hasiči zachránili život tříleté dívce. Patří mezi hrdiny oceněné Cenou hejtmanky
Na Příbramsku rozhodovaly vteřiny. Když se v rybníce začala topit tříletá holčička, …
Krabice od bot: Vánoční radost pro děti v Příbrami i po celé ČR
Sbírka vánočních dárků Krabice od bot, kterou organizuje Diakonie Českobratrské církve …
Den se strážníkem v Příbrami aneb Od ranního přechodu po večerní popíječe
Strážníci nejsou zrovna top hráči na žebříčku oblíbenosti. Mnozí je vnímají jako …
V Pičíně se ve středu k večeru čelně srazil peugeot s traktorem
Oba řidiči vyvázli z nehody bez zranění.
Břitvy i strojky pod dohledem hygieniků. Riziko nákazy? Minimální
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se letos zaměřila na kontroly barber …
Atraktivní turistické trasy v Brdech: kam vyrazit pěšky
Brdy mají pro pěší turisty nekonečně mnoho inspirativních cest, cestiček a naučných …
TIP NA VÝLET
Zůstat na ulici je blíž, než si myslíte. Odsuzovat nestačí
Bezdomovec. Feťák. Nepřizpůsobivý. Slova, která v běžné řeči zní jako nálepky. Ale za …




