Do příbramského kina přišly v létě tisíce diváků, na podzim se chystá přehlídka noir filmů
10. září 2023 (07:14)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Divadlo A. Dvořáka Příbram pro diváky otevře další promítací prostory. Festivalové filmy uvidí na Malé scéně, do „Déčka“ se vrátí filmový klub.
Letošní letní sezona příbramského kina byla vydařená. Na plátna vstoupily celosvětově silně navštěvované filmy, na které ve velkém zamířili také místní diváci. Jen v srpnu odehrálo kino v Příbrami 26 představení, na něž se prodalo 3783 vstupenek. V průměru tedy přišlo na jedno promítání 145 diváků, přičemž kapacita sedadel je 259. K nejhranějším patřily česká komedie Nikdy neříkej nikdy a americké filmy Barbie a Oppenheimer.
„Vloni byla návštěvnost daleko menší, ale záleží na uváděných titulech. Když je objednáváme, netušíme, jak je lidé přijmou. Takže snímek nasadíme, a pokud je o něj zájem, máme pak prostor pro přidávání dalších promítání,“ říká Petr Bednář, ředitel Divadla A. Dvořáka Příbram, pod nějž kino spadá. Promítání již nasmlouvaných filmů lze navíc jen obtížně rušit a návštěvnost v tom nehraje roli. „Musíme promítat už od jednoho diváka, abychom se nedostali do potíží s distributory,“ vysvětluje Petr Bednář. Že je úspěšnost u diváků nevyzpytatelná, dokládá další letní novinka. Nový Indiana Jones táhl v Příbrami méně, než se předpokládalo, což nakonec znamenalo i nižší počet promítání.
Na podzim a zimu chystá kino několik novinek. „Před Halloweenem připravujeme první ‚pokusný‘ ročník přehlídky noir filmů,“ představuje jednu z nich Petr Bednář. V létě se tematický Noir Film Festival konal v Českém Šternberku, kde se Příbram inspirovala a dohodla spolupráci s ředitelem festivalu. Promítat se budou starší filmy z české a americké kinematografie. Výběr zatím není finální, jisté je, že půjde i o některé tituly z Noir Film Festivalu. Navazující změnou je otevření dalšího promítacího prostoru na Malé scéně s kapacitou 145 míst. Ten již funguje pro dětské skupiny, pokud např. školy chtějí jen omezený počet lístků na filmová promítání. Právě zde by měl po dobu tří dnů (od pátku do neděle) festival probíhat.
„Dále bychom chtěli oživit filmový klub, o což jsme se již několikrát pokoušeli, ale nebyl příliš zájem,“ pokračuje Petr Bednář. Testovacím místem diváckého zájmu se nově stane divadelní klub, kde bude 14. října uveden český film podle knihy Josefa Formánka Dvě slova jako klíč. Hraje se od 18.00, vstupné je 80 korun a místa si bude možné rezervovat. Pokud nabídka filmového klubu osloví širší veřejnost, má divadlo další možnosti, kam program přesunout.
Další projekt je zaměřen na dětské diváky. „Půjde o odnož festivalu dětských filmů. Program připravujeme pro tři věkové kategorie – první a druhý stupeň základních škol a střední školy,“ přibližuje Petr Bednář s tím, že na výběr je z 800 titulů. Dětský festival je plánován na prosinec, jeho uskutečnění se bude odvíjet podle zájmu oslovených škol. Promítání by také měly doprovázet debaty s lektory.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Den věží a rozhleden: Poznejte město a Brdy z ptačí perspektivy
•Výstavou Kon-figurace v příbramské galerii provede její kurátor
•Herec Pavel Nový má na kontě i Českého lva za Bábu z ledu
Další články
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA
Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám?
Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o …
FAST FOOD
Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami
Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě …
LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže
Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Neštěstí v Sedlci-Prčici: Když se pokus o rychlé zatápění změní v tragédii
Nedělní dopoledne v Sedlci-Prčici na Příbramsku připomnělo, že největší nebezpečí …




