Do příbramské nemocnice přijedou pomoct s covidovými pacienty vojáci
15. listopadu 2021 (15:34)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Situace v příbramské nemocnici zůstává i po víkendu nadále stabilní. Počet hospitalizací pacientů s koronavirem zůstává na počtu 44. Nemocnice postrádá i 15 zaměstnanců, kteří kvůli covidu aktuálně nemohou vykonávat svou práci. Problémem je i karanténa v některých třídách, protože část personálu musí zůstat doma s dětmi.
Ve středočeských nemocnicích je 159 pacientů s covidem-19, o několik méně než v pátek, ale o 12 více než minulou středu. Na jednotkách intenzivní péče je 35 pacientů, což je o jednoho méně, než bylo ve středu. Nemocnicím pomohou vojáci, v úterý ráno nastoupí do příbramské nemocnice. Zažádaly o ně také nemocnice v Kolíně, v Kladně a ve Slaném. Celkem má i s příbramskou nemocnicí jít o 22 příslušníků armády. "Zatím nám žádnou žádost nezamítli, předpokládám, že nastoupí i do těch ostatních zařízení," řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
V drtivé většině středočeských nemocnic není omezována plánovaná péče, jedinou výjimkou je podle Pavlíka příbramská nemocnice, kde se neoperuje v šesti sálech, ale jen ve čtyřech. "Ale je to opravdu omezení, není to zastavení," uvedl Pavlík. Podle něj se zatím nedá hodnotit další vývoj pandemie, a tedy ani odhadovat, zda může nastat další omezování. Krizové štáby nemocnic mají pravidelná jednání. "Důležitým faktorem pro omezení je obsazenost jipových lůžek," doplnil Pavlík.
Také v příbramské nemocnici se dnes sešel krizový štáb. Ten rozhodl o tom, že prozatím není třeba otevírat další covidové oddělení. To další by mělo vzniknout z jednoho z lůžkových oddělení ortopedie. To by s sebou přineslo i další omezení plánované péče. I když podle zvyšujících se počtů hospitalizovaných by to mělo být v budoucnu nevyhnutelné, v Příbrami se o uzavření rozhodne uprostřed týdne. V případě potřeby by tak mohly být již na víkend kapacity pro pacienty s koronavirem, navýšeny.
Kromě 44 covid pozitivních pacientů evidují v příbramské nemocnici 15 zaměstnanců, kteří kvůli covidu aktuálně nemohou vykonávat svou práci. Problémem je i karanténa v některých třídách, protože část personálu musí zůstat doma s dětmi.
Nemocnice řeší především personální situaci, protože péče o pacienty s koronavirem je náročnější a vyžaduje více personálu. Kvůli tomu požádalo vedení nemocnice o pomoc i armádu. „Zítra by k nám měli nastoupit 4 vojáci, kteří budou pomáhat především s ošetřovatelskou péčí na oddělení LDN, kde v současné době také leží pacienti s koronavirem,“ řekl dnes pribram.cz ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.
Ve Středočeském kraji během soboty a neděle přibylo 2191 nakažených, což je oproti minulému víkendu o zhruba 1000 více. Na 100.000 obyvatel připadá v kraji za týden 674 nakažených, přibližně o 160 více než před týdnem. Podle aktuálních údajů v regionu od čtvrtka do pondělí zemřelo 14 lidí, dohromady s covidem v regionu zemřelo od začátku epidemie 3504 lidí. Ve středních Čechách od té doby testy ukázaly 259.360 nakažených. Dosud zdravotníci v regionu podali 1,334.014 dávek očkování. Kraj má kolem 1,4 milionu obyvatel, Středočeši ale jezdí na očkování i do Prahy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu
Debaty o tom, kdy dát dětem první telefon, jak ho zakázat ve školách, kdy pustit děti …
NÁZOR
Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové
Zámek v Bukovanech na Příbramsku sloužil po více než devadesát let jako ozdravovna a …
AKTUÁLNĚ
Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá
Kaple sv. Kříže na Starém hřbitově v Příbrami je po rozsáhlé rekonstrukci opět …
AKTUÁLNĚ
Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty
Při jízdě na kole může rozhodovat o životě. Přilba není zbytečnost, ale důležitý …
DOPRAVA
Kultura bez bariér. Státní muzea budou první neděli zdarma — velká úleva pro rodiny i návštěvníky, kteří počítají každou korunu
Od září se otevře možnost, která může změnit víkendové plány mnoha lidí. Státní muzea …
AKTUÁLNĚ
/RECEPTY/ Červené klenoty lesa: Brusinky nejsou jen ozdobou svíčkové
Vrchol léta bývá ve znamení houbaření, ale pokračuje i sběr lesních plodů. Na houby si …
POZNÁVÁME BRDY
Pohonné hmoty v Příbrami: Naftu některé čerpačky zdražily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů
Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí!
Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy
Dnešní bouřky mohou být na jihozápadě Čech mimořádně nebezpečné. Služba Estofex poprvé …
AKTUÁLNĚ




