Do příbramské nemocnice míří na pomoc vojáci. Vedení stáhlo zaměstnance z dovolených, pomáhají i budoucí sestřičky
7. ledna 2021 (16:05)
Ve středočeských nemocnicích chybějí stovky zdravotníků. Jsou v pracovní neschopnosti, karanténě nebo se starají o děti, které nechodí do školy. Do pomoci se zapojují studenti i armáda, nemocnice hledají také dobrovolníky. Některá zařízení se obávají dalšího zhoršování situace, zjistila ČTK v anketě.
Mladoboleslavské nemocnici chybí asi osm desítek zaměstnanců. "Situace byla na přelomu října a listopadu horší, očekáváme ale, že čísla v následujících dnech půjdou nahoru na základě dostupných údajů," uvedla pro ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová.
V pátek přijede do Mladé Boleslavi pomoci šest vojáků. "V tuto chvíli nám vypomáhají dvě zdravotní sestry z JIP z Pírkova sanatoria, na praxi jsou studentky zdravotní školy ze třetího ročníku a postupně kontaktujeme dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří se u nás zapojili již před několika měsíci, mají tedy již zkušenost s provozem nemocnice," řekla Kopalová.
V nemocnici je nyní hospitalizováno asi 60 pacientů s covidem-19, jejich počet tak stále narůstá, v pondělí jich bylo 52.
V nemocnici je nyní hospitalizováno asi 60 pacientů s covidem-19, jejich počet tak stále narůstá, v pondělí jich bylo 52.
V kladenské nemocnici chybí kolem 70 zdravotníků a už na počátku tohoto týdne zde měli přes 60 pacientů s potvrzenou nákazu koronavirem. Podle mluvčí nemocnice Hany Plačkové zde vypomáhají studenti střední zdravotnické školy i studenti z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.
Kolínská nemocnice, pod kterou spadá také nemocnice v Kutné Hoře a léčebna dlouhodobě nemocných ve Vojkově, nyní eviduje ve svých zařízeních 136 pacientů s covidem. Celkem chybí v zařízeních 75 zaměstnanců, z toho v Kolíně 55, v Kutné Hoře 16 a ve Vojkově čtyři.
Kolínská nemocnice, pod kterou spadá také nemocnice v Kutné Hoře a léčebna dlouhodobě nemocných ve Vojkově, nyní eviduje ve svých zařízeních 136 pacientů s covidem. Celkem chybí v zařízeních 75 zaměstnanců, z toho v Kolíně 55, v Kutné Hoře 16 a ve Vojkově čtyři.
"Čelíme jednoznačně situaci, která se vyrovná podzimní i ji mírně převyšuje s výhledem na další zhoršování," řekla ČTK mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová. Krizový štáb nemocnice se proto rozhodl požádat o pomoc armádu, celkem chce nemocnice získat 12 vojáků.
V příbramské nemocnici chybí kvůli koronaviru 41 zaměstnanců. V pátek přijede na výpomoc šest vojáků. "Stáhli jsme zaměstnance z dovolených. Pomáhají nám budoucí sestřičky z příbramské zdravotnické školy," řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.
Mělnická nemocnice konkrétní číslo ČTK nesdělila, ale její mluvčí Petra Plutnarová uvedla, že počty nemocných zdravotníků opět rostou. "Uzavření škol nám také dlouhodobě komplikuje naši práci. Na situaci ale reagujeme pružně a za zvýšeného úsilí našich zdravotníků i vedení nemocnice jsme stále schopni pacientům akutní péči poskytnout," dodala mluvčí.
Ve slánské nemocnici chybí podle ředitele Štěpána Votočka kolem 20 zdravotníků. Už na konci prosince zde museli na lůžkách ortopedie a chirurgické JIP kvůli narůstajícímu počtu nemocných znovu otevřít druhé oddělení pro pacienty s koronavirem, první oddělení je v části interny.
Benešovská nemocnice má k dnešku v pracovní neschopnosti 90 zdravotníků, z toho 40 jich mělo pozitivní test na koronavirus. Narůstá i počet těch, kteří zůstávají doma s dětmi. "Výtečně naše nemocnice spolupracuje s armádou ČR, t.č. u nás máme na výpomoc deset vojáků. Co se týče získávání dobrovolníků, aktuálně je hledáme - spíše zdravotníky," odpověděl na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Petr Ballek.
Lékařů a zdravotníků chybí kvůli koronaviru nebo péči o děti v rakovnické nemocnici asi desetina. "Zbývající personál zatím svoji práci zvládá bez větších problémů a nutnosti omezení chodu nemocnice," dodal ředitel nemocnice Tomáš Jedlička.
Středočeská záchranná služba má nyní podle mluvčí záchranky Petry Effenbergerové pozitivně testovaných na koronavirus nebo v karanténě téměř 30 zdravotníků z celkového počtu 760 záchranářských pracovníků.
Mělnická nemocnice konkrétní číslo ČTK nesdělila, ale její mluvčí Petra Plutnarová uvedla, že počty nemocných zdravotníků opět rostou. "Uzavření škol nám také dlouhodobě komplikuje naši práci. Na situaci ale reagujeme pružně a za zvýšeného úsilí našich zdravotníků i vedení nemocnice jsme stále schopni pacientům akutní péči poskytnout," dodala mluvčí.
Ve slánské nemocnici chybí podle ředitele Štěpána Votočka kolem 20 zdravotníků. Už na konci prosince zde museli na lůžkách ortopedie a chirurgické JIP kvůli narůstajícímu počtu nemocných znovu otevřít druhé oddělení pro pacienty s koronavirem, první oddělení je v části interny.
Benešovská nemocnice má k dnešku v pracovní neschopnosti 90 zdravotníků, z toho 40 jich mělo pozitivní test na koronavirus. Narůstá i počet těch, kteří zůstávají doma s dětmi. "Výtečně naše nemocnice spolupracuje s armádou ČR, t.č. u nás máme na výpomoc deset vojáků. Co se týče získávání dobrovolníků, aktuálně je hledáme - spíše zdravotníky," odpověděl na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Petr Ballek.
Lékařů a zdravotníků chybí kvůli koronaviru nebo péči o děti v rakovnické nemocnici asi desetina. "Zbývající personál zatím svoji práci zvládá bez větších problémů a nutnosti omezení chodu nemocnice," dodal ředitel nemocnice Tomáš Jedlička.
Středočeská záchranná služba má nyní podle mluvčí záchranky Petry Effenbergerové pozitivně testovaných na koronavirus nebo v karanténě téměř 30 zdravotníků z celkového počtu 760 záchranářských pracovníků.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO





