18. 7. svátek má Drahomíra

Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

7. května 2018   (14:25)
Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

Oblastní nemocnice Příbram zavedla několik preventivních opatření, ale prozatím se s žádným případem nákazy nesetkala


Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. Je součástí kombinované vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávku by mělo dítě dostat mezi 13.–18. měsícem života, druhou pak mezi pátým a šestým rokem. Proočkovanost v Evropě však klesá, někteří rodiče se snaží se svými dětmi očkování vyhnout, ačkoli je v České republice povinné. Ze strachu z případných vedlejších účinků očkování svých dětí odkládají pod záminkou nemoci nebo se mu jinak vyhýbají.  Absolvování povinného očkování je v ČR nutné také pro přijetí dítěte do mateřské školy, na dětský tábor nebo školu v přírodě.

Mimořádnému očkování proti opět se šířícím spalničkám jsou nyní povinni se podrobit pražští zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí.

 „I u nás bylo zavedeno několik preventivních opatření, ale prozatím jsme se s žádným případem spalniček nesetkali, “ uvedl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Pro snížení rizika onemocnění doporučují odborníci obecná preventivní hygienická opatření.
 
Myjte si často a opakovaně ruce:
  • mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění
  • pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi 
Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.
Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, ručníky, u dětí hračky apod.
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
 
Spalničky jsou vysoce infekční. Nejprve se projevují jako viróza – kašlem, rýmou, zánětem spojivek a vysokou horečkou. Následuje výsev červené vyrážky za ušima, na zátylku a postupuje přes obličej a krk směrem dolů. Zároveň dochází ke zvětšení mízních uzlin. Ve chvíli kdy se objeví typické bledé skvrny na zarudlém podkladu uvnitř úst, je již diagnóza jasná. Bohužel se mohou také přidružit nepříjemné a i život ohrožující komplikace jako zápal plic nebo zánět mozku.  
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
KHS

autor: jkDalší články

Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Výtvarník bydlí v Podlesí u Příbrami, v minulých dnech oslavil 70. narozeniny 17. července 2019   (18:52) Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Zimní stadion Příbram nezeje prázdnotou ani mimo zimní sezonu. 17. července 2019   (15:58) Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Neviděli jste muže na fotografii? Policisté by s ním potřebovali mluvit. 17. července 2019   (13:07) Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Došlo k zatmění přibližně 65,3 procenta Měsíce 17. července 2019   (11:49) Tragická nehoda motorkáře Tragická nehoda motorkáře Policisté vydali tiskovou zprávu k tragické nehodě, která se odehrála v pondělí 15. července u obce Drásov 17. července 2019   (09:21) Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Po úspěšném loňském nácviku krizové situace pro případ, kdy by došlo k blackoutu, se budou letos složky Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje připravovat na možný výskyt vysoce nakažlivé nemoci. 17. července 2019   (08:14) Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta 17. července 2019   (06:15) Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat 16. července 2019   (18:26) Oleje patří do sběrného dvora Oleje patří do sběrného dvora Co děláte s olejem po smažení či fritování? 16. července 2019   (15:13) Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Uskuteční se zde 8. podnik Zóny střední Evropy v rallycrossu. V České trofeji historických automobilů budete moci fandit i zástupkyním něžného pohlaví 16. července 2019   (13:14)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz