26. 5. svátek má Filip

Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

7. května 2018   (14:25)
Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

Oblastní nemocnice Příbram zavedla několik preventivních opatření, ale prozatím se s žádným případem nákazy nesetkala


Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. Je součástí kombinované vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávku by mělo dítě dostat mezi 13.–18. měsícem života, druhou pak mezi pátým a šestým rokem. Proočkovanost v Evropě však klesá, někteří rodiče se snaží se svými dětmi očkování vyhnout, ačkoli je v České republice povinné. Ze strachu z případných vedlejších účinků očkování svých dětí odkládají pod záminkou nemoci nebo se mu jinak vyhýbají.  Absolvování povinného očkování je v ČR nutné také pro přijetí dítěte do mateřské školy, na dětský tábor nebo školu v přírodě.

Mimořádnému očkování proti opět se šířícím spalničkám jsou nyní povinni se podrobit pražští zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí.

 „I u nás bylo zavedeno několik preventivních opatření, ale prozatím jsme se s žádným případem spalniček nesetkali, “ uvedl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Pro snížení rizika onemocnění doporučují odborníci obecná preventivní hygienická opatření.
 
Myjte si často a opakovaně ruce:
  • mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění
  • pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi 
Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.
Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, ručníky, u dětí hračky apod.
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
 
Spalničky jsou vysoce infekční. Nejprve se projevují jako viróza – kašlem, rýmou, zánětem spojivek a vysokou horečkou. Následuje výsev červené vyrážky za ušima, na zátylku a postupuje přes obličej a krk směrem dolů. Zároveň dochází ke zvětšení mízních uzlin. Ve chvíli kdy se objeví typické bledé skvrny na zarudlém podkladu uvnitř úst, je již diagnóza jasná. Bohužel se mohou také přidružit nepříjemné a i život ohrožující komplikace jako zápal plic nebo zánět mozku.  
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
KHS

autor: jkDalší články

Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce 1.FK Příbram – FK Dukla Praha 3:2 (1:1) V sobotu 25. května přivítala v posledním pátém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce Duklu. 25. května 2019   (21:00) Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08) Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz