26. 4. svátek má Oto

Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

7. května 2018   (14:25)
Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

Oblastní nemocnice Příbram zavedla několik preventivních opatření, ale prozatím se s žádným případem nákazy nesetkala


Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. Je součástí kombinované vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávku by mělo dítě dostat mezi 13.–18. měsícem života, druhou pak mezi pátým a šestým rokem. Proočkovanost v Evropě však klesá, někteří rodiče se snaží se svými dětmi očkování vyhnout, ačkoli je v České republice povinné. Ze strachu z případných vedlejších účinků očkování svých dětí odkládají pod záminkou nemoci nebo se mu jinak vyhýbají.  Absolvování povinného očkování je v ČR nutné také pro přijetí dítěte do mateřské školy, na dětský tábor nebo školu v přírodě.

Mimořádnému očkování proti opět se šířícím spalničkám jsou nyní povinni se podrobit pražští zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí.

 „I u nás bylo zavedeno několik preventivních opatření, ale prozatím jsme se s žádným případem spalniček nesetkali, “ uvedl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Pro snížení rizika onemocnění doporučují odborníci obecná preventivní hygienická opatření.
 
Myjte si často a opakovaně ruce:
  • mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění
  • pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi 
Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.
Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, ručníky, u dětí hračky apod.
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
 
Spalničky jsou vysoce infekční. Nejprve se projevují jako viróza – kašlem, rýmou, zánětem spojivek a vysokou horečkou. Následuje výsev červené vyrážky za ušima, na zátylku a postupuje přes obličej a krk směrem dolů. Zároveň dochází ke zvětšení mízních uzlin. Ve chvíli kdy se objeví typické bledé skvrny na zarudlém podkladu uvnitř úst, je již diagnóza jasná. Bohužel se mohou také přidružit nepříjemné a i život ohrožující komplikace jako zápal plic nebo zánět mozku.  
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
KHS

autor: jkDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz