28. 3. svátek má Soňa

Do Příbrami přijede zahrát Jaromír 99 s Letní kapelou

ROZHOVOR
23. května 2022   (14:14)
Do Příbrami přijede zahrát Jaromír 99 s Letní kapelou
foto: archiv Letní kapela / se souhlasem

Jaromír Švejdík, známý také pod pseudonymem Jaromír 99, je český zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník. Frontman kapely Priessnitz přijede 3. června se svým projektem „Letní kapela“ zahrát i do Junior klubu v Příbrami. Cítí se být více muzikantem nebo výtvarníkem? Jak mu změnila život píseň Půlnoční, která nastartovala comeback Václava Neckáře?


Jaromíre, můžeš nám přiblížit Tvé nové hudební uskupení „Letní kapela?“

Jsme parta z Jesu (Jeseníku), co má ráda písničky a muzicírování. Vlastně jsme se začali scházet v létě asi před třemi roky a hráli jen tak u ohně, nebo když pršelo, tak ve stodole. Pak se to nějak po kraji rozkřiklo a začali nás zvát na různé lokální akce. To už jsme museli začít regulérně zkoušet. Hráli jsme tedy písně, co jsem napsal pro Priessnitz, Umakart, Bombers anebo Václava Neckáře. Během covidu jsme začali dělat i nové věci.

V současné době je z nového alba dostupný zatím jen úspěšný singl „Na řece“. Prozradíš nám, kdy bude dostupné celé album?

Album vyjde 23. května, tedy digitálně a na CD. Vinyl letos na podzim.
Předpokládám, že nad albem jste se opět sešli s osvědčeným producentem Dušanem Neuwerthem, který bývá zárukou kvality. Bylo to tak i v tomto případě?

Absolutně, Dušan věnoval nahrávce neuvěřitelnou péči a já mu budu až do smrti vděčný.
Jsi mimo jiné známý i tím, že jsi se v rámci skupiny Umakart podílel v roce 2011 dvěma písněmi na soundtracku pro film Alois Nebel. Mezi nimi pak vyniká zejména megahit Půlnoční, kterou pro film s vámi nazpíval Václav Neckář. Jak na to vzpomínáš?

Tahle spolupráce nám přinesla až nečekaný úspěch a zároveň pomohla restartovat kariéru Václavu Neckářovi. Píseň následně získala ocenění Anděla za klip i za skladbu roku a byla vydána na společném albu Dobrý časy s Dušanem Neuwerthem a Václavem Neckářem. Museli jsme kvůli tomu na čas odsunout vydání vlastního alba Vlci u dveří. Film Alois Nebel je pro mě celkově srdeční záležitostí, protože jsem autorem původního komiksu, na jehož základě vznikl stejnojmenný film.
Jsi mimo jiné známý i tím, že jsi se v rámci …
foto: archiv Letní kapela / se souhlasem

Zazní na koncertu v Příbrami písně i z Tvého předchozího působení v kapelách Priessnitz, Umakart, Kafka band či soundtrackové písně z filmu Alois Nebel?

Bude to půl na půl. Půl koncertu nové písničky, půl staré, tj. včetně těch od Priessnitz, Umakart, Bombers či od Neckáře. Už jsme to zkoušeli na živo a ty písničky si spolu naštěstí rozumí.
Kolik koncertů Letní kapely v tomto roce chystáte?

To netuším, ale když pánbůh dá, budeme hrát, co to půjde.
Veřejnosti jsi znám nejen jako hudebník, ale i jako úspěšný ilustrátor již zmíněného filmu Alois Nebel, knih o Kafkovi, Zátopkovi, Čáslavské, Mašínech a dalších. Jaké jsou Tvé současné novinky a plány v této oblasti?

S Járou Rudišem děláme takovej komiks o cestovateli Eskymu Welzlovi, jmenuje se Dawson City. Také znovu vyjde autorský komiks Bomber, tentokrát barevně. A chtěl bych se dál věnovat grafickým listům ze Sudet.
I když v současné době žiješ v Praze, kořeny máš v Jeseníkách. Kde se Ti lépe kreativně tvoří? V ateliéru v Holešovicích nebo na chalupě v Rychlebech?

Já většinu věcí vymyslím v Rychlebech a pak je dodělávám v Praze. Dalo by se tedy říct, že hory mě nutí přemýšlet a město makat.
I když v současné době žiješ v Praze, kořeny …
foto: archiv Letní kapela / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA Další šumavský rys navštívil Brdy Další šumavský rys navštívil Brdy V Brdech se toulal další rys ze Šumavy. Ten byl ještě v červnu 2025 zaznamenán v … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! O víkendu se bude konat již 26. ročník akce Noc s andersenem. V Příbrami mohou děti … V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí Hasiči v pátek 27. března od přibližně deváté hodiny ranní zasahovali u požáru v obci … AKTUALIZOVÁNO Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři letos vypustí do svých revírů tisíce úhořů říčních. Cílem je obnova … PŘÍRODA Falešný web láká na levné dálniční známky Falešný web láká na levné dálniční známky Policisté varují obyvatele před podvodnými nabídkami při nákupu dálničních známek přes … KRIMI Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Květen a červen jsou pro osoby samostatně výdělečně činné každoročně nejdůležitějším … ZAJÍMAVOSTI
Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Na základě informace Ředitelství silnic a dálnic ČR bude pravděpodobně od konce dubna … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz