25. 3. svátek má Marián




Do Příbrami dnes dorazí Tři králové na velbloudech

6. ledna 2023   (06:26)
Do Příbrami dnes dorazí Tři králové na velbloudech
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Šestý leden je spojen také s koledováním a žehnáním domů, kdy se na dveře píše svěcenou křídou nápis K+M+B.


Na dnešek připadá svátek Tří králů, kterým končí vánoční období. Svátek odkazuje na trojici mudrců, podle pozdější tradice králů – Kašpara, Melichara a Baltazara – kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši Kristovi a donesli mu zlato, kadidlo a myrhu. V církevním kalendáři je šestý leden uveden jako slavnost Zjevení Páně, který připomíná i Ježíšův křest a zázrak, při němž proměnil vodu ve víno. V Příbrami se dnes koná tříkrálový průvod. Někteří lidé také v tento den tradičně odstrojují vánoční stromek a sklízejí vánoční dekorace.

Průvod v čele s Třemi králi vyjde v 16 hodin od budovy radnice. Přes Jiráskovy sady a Pražskou ulici bude směřovat ke Svaté rodině na náměstí T. G. Masaryka. V letošním roce dojde k obměně, kdy Marie s Ježíškem a Josefem nebudou koledníky očekávat na pódiu, ale v betlému u příbramského vánočního stromu, kde nahradí vyřezávané figury. Ježíškovi přivezou Tři králové tradiční dary, tedy zlato, kadidlo a myrhu. Po předání darů pro Ježíška pronesou krátké poselství a poté se vydají mezi lid a obdarují také nejmenší návštěvníky. Velkou radost dětem zcela jistě udělá přítomnost zmiňovaných velbloudů – Fatimy, Abdula a Aiši, kteří na náměstí po dobu akce setrvají. K potěšení přispěje vystoupení dětského pěveckého sboru Jiráskáček.
Šestý leden je spojen také s koledováním a žehnáním domů, kdy se na dveře píše svěcenou křídou nápis K+M+B. Nejde však o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu – Christus mansionem benedicat. Tříkrálový svátek je příležitostí také pro pomoc potřebným. Už na Nový rok začali koledníci vybírat peníze pro tradiční Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR, potrvá do 15. ledna.
Zatímco západním křesťanům dneškem vánoční období končí, pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, Vánoce teprve začínají. V Česku se podle posledního sčítání lidu z roku 2021 přihlásilo k pravoslavné církvi přes 40.000 lidí. Pravoslavnou víru vyznávají i mnozí Ukrajinci, kteří loni uprchli do Česka před ruskou agresí. Podle odhadu ministerstva vnitra jich nyní v republice pobývá 355.000 až 390.000. Někteří ukrajinští věřící se ale rozhodli slavit Vánoce stejně jako většina Česka na konci prosince, aby se tím vymezili vůči ruské pravoslavné církvi, která válku na Ukrajině podporuje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce … NEPŘEHLÉDNĚTE Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. … ROZHOVOR Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v … AKTUÁLNĚ Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní … DOPRAVA Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na … VIDEO Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se … PR Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a … VELIKONOCE Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a … NEPŘEHLÉDNĚTE Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi Příbram zažila slavnostní večer plný sportovních úspěchů, emocí i inspirativních … SPORT
Máme vítěze! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Tady je vaše sladká TOP 3 Máme vítěze! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Tady je vaše sladká TOP 3 Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí … SOUTĚŽ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz