17. 9. svátek má Naděžda

Do povinné výbavy kola patří i bezpečná řídítka

24. července 2019   (15:41)
Do povinné výbavy kola patří i bezpečná řídítka

Do pedálů o prázdninách občas šlápnou i ti, kteří jinak cyklistice příliš neholdují. Aby byla jízda bezpečná, nestačí mít pouze funkční brzdy


Kdybychom si v době letních prázdnin stoupli k jakékoliv silnici a spočítali projíždějící cyklisty, došli bychom jistě k nemalému číslu. Do pedálů o prázdninách šlapou i ti, kteří jinak jízdě na kole příliš neholdují. Bohužel i bilance dopravních nehod, ve kterých figurují cyklisté, tomu odpovídá.

Stejně jako řidiči udržují své automobily, i cyklisté by měli svému kolu dopřávat pravidelnou technickou prohlídku. Věděli jste, že do povinné výbavy kola patří například i bezpečná řídítka? Přinášíme vám podrobný popis toho, co všechno by mělo vaše kolo mít, než vyrazíte do ulic.

Jaká je tedy povinná výbava jízdního kola?

Brzdy

Do povinné výbavy patří dvě na sobě nezávislé účinné brzdy (zadní a přední) s odstupňovatelným ovládáním brzdového účinku. Jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou.

Jaká je tedy povinná výbava jízdního …
Bezpečná řídítka
Volné konce trubek řidítek musí být spolehlivě zaslepeny (zátkami, rukojeťmi apod.) Zaslepená řídítka totiž slouží při pádu z kola jako ochrana před rozříznutím kůže nebo jiným vážným úrazem.

Bezpečná řídítka
Volné konce trubek řidítek …
Žádné ostré hrany
Zakončení ovládacích páček brzd a volné konce řídítek musí mít hrany buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, nebo (jsou-li použity tuhé materiály) musí mít hrany o poloměru zakřivení nejméně 3,2 mm.

Páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínače nábojů kol, držáky a konce blatníků musí mít hrany buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, nebo (jsou-li použity tuhé materiály) musí mít hrany o poloměru nejméně 3,2 mm v jedné rovině a v druhé rovině na ni kolmé nejméně 2 mm.

Matice nábojů kol, pokud nejsou křídlové, rychloupínací nebo v kombinaci s krytkou konce náboje, musí být uzavřené.

Žádné ostré hrany
Zakončení ovládacích páček …
Odrazky

Zadní odrazka červené barvy
Tato odrazka může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností. Plocha odrazky nesmí být menší než 2000 mm2, přičemž vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 40 mm, odrazka musí být pevně umístěna v podélné střední rovině jízdního kola nebo po levé straně co nejblíže k ní ve výšce 250-900 mm nad rovinou vozovky. Činná plocha odrazky musí být kolmá k rovině vozovky v toleranci ± 15° a kolmá k podélné střední rovině jízdního kola s tolerancí ± 5°.

Odrazové materiály nahrazující zadní odrazku mohou být umístěny i na oděvu či obuvi cyklisty.

Odrazky

Zadní odrazka červené barvy
Tato …
Boční odrazky oranžové barvy
Na paprscích předního nebo zadního kola, či obou kol musí být nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy (autožluť) na každé straně kola. Plocha odrazky nesmí být menší než 2000 mm2, přičemž vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 20 mm.

Tyto odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty.

Na obou stranách šlapátek (pedálů) musí být odrazky oranžové barvy (autožluť). Tyto odrazky mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi nebo v jejich blízkosti.
 

Boční odrazky oranžové barvy
Na paprscích …
Přední odrazka bílé barvy
Tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností. Odrazka musí být umístěna v podélné střední rovině nad povrchem pneumatiky předního kola u stojícího kola. Plocha odrazky nesmí být menší než 2000 mm2, přičemž vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 40 mm, činná plocha odrazky musí být kolmá k rovině vozovky s tolerancí ± 15° a kolmá k podélné střední rovině jízdního kola s tolerancí ± 5.

Odrazové materiály nahrazující odrazku mohou být umístěny i na oděvu či obuvi cyklisty.

Přední odrazka bílé barvy
Tato odrazka může …
Jízdní kola pro jízdu za snížené viditelnosti musí být vybavena následujícími zařízeními pro světelnou signalizaci a osvětlení:

Světlomet svítící dopředu bílým světlem
Sětlomet musí být seřízen a upraven trvale tak, aby referenční osa světelného toku protínala rovinu vozovky ve vzdálenosti nejdále 20 m od světlometu a aby se toto seřízení nemohlo samovolně nebo neúmyslným zásahem řidiče měnit. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem.

Zadní svítilna červené barvy
Podmínky pro umístění této svítilny jsou shodné s podmínkami pro umístění a upevnění zadní odrazky. Zadní červená svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy.
Zdrojem elektrického proudu, jde-li o zdroj se zásobou energie, musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po dobu nejméně 1,5 h bez přerušení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: MěÚ

autor: mirDalší články

Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27) V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil Dlouhých 140 let chrání majetek a pomáhají při záchraně životů. Výjimečný den oslavili průvodem a celodenním programem na náměstí 16. září 2019   (13:34) Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Pro dobrotu na žebrotu: Zatímco se jedni snaží pomoci, jiní si toho neváží 16. září 2019   (11:28) Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz