4. 4. svátek má Ivana

Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota

4. května 2022   (08:26)
Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota
foto: Policie ČR

„Náš četník bude děkovati každému, kdo v zájmu příznivého nazírání na činnost četnictva v době těžkého útisku vezme na sebe úkol odkrýti veřejnosti to, co ji známo není, a to jen proto, že o tom dříve nikdo věděti nesměl. Proč jen stíny, když bylo světlo,“ napsal nadporučík Václav Chyňava.


Samotný průběh osvobozovací činnosti četnictva popisuje hořovický velitel ve svém hlášení „Zpráva o osvobozovací činnosti 2 požární četnické roty Hořovice v době revoluční“, které sepsal 11. června 1945 v Hořovicích. V závěru hlášení pak popsal svůj pocit, a snad i předtuchu, jak bude v následném období na četnictvo nahlíženo: „Náš četník bude děkovati každému, kdo v zájmu příznivého nazírání na činnost četnictva v době těžkého útisku vezme na sebe úkol odkrýti veřejnosti to, co ji známo není, a to jen proto, že o tom dříve nikdo věděti nesměl. Proč jen stíny, když bylo světlo.“

Sám Chyňava se zapojil do osvobozovací činnosti Československa již 3. května, kdy svévolně opustil své místo služebního zařazení v Praze u protiletadlové policie, odjel do Hořovic a 4. května převzal po předchozím ujednání velení 2. požární četnické roty. Již v ranních hodinách 5. května se dal s rotou čítající 130 mužů k dispozici místnímu národnímu výboru v Hořovicích. V Hořovicích se v této době nacházelo přibližně 400 vojáků wehrmachtu a 400 příslušníků jednotek SS. Jednání s jejich velitelstvím o kapitulaci nevedlo k žádnému cíli, proto bylo nutno se připravit na boj.
Četnická rota měla nedostatečný počet zbraní a stále se nedařilo navázat spojení s partyzánskou jednotkou, která by zbraněmi disponovala. I přes tuto obtíž se četníkům podařilo po vyvolaném večerním boji větší část německých okupantů odzbrojit, zajmout a získanými zbraněmi se vyzbrojit. Do odzbrojovacího boje s výrazně početnější fašistickou jednotkou se na straně četníků zapojila i padesátičlenná a dobře vyzbrojená jednotka Vlasovců, která se v této době snažila přes Hořovice přesunout k pozicím osvobozovacích sil americké armády, aby se jim vzdala a nedostala se tak do zajetí Rudé armády. Při tomto prvním střetu s německými okupanty padl jeden příslušník četnické roty. Ozbrojení četníci následně vyčistili od zbytku nacistů celé Hořovice a postupně město dostali pod svou kontrolu. Ostrahou zabezpečili samotný střed města a na vybudovaných stanovištích střežili příjezdové cesty.
Následujícího dne, v neděli 6. května, provedl četnický velitel Chyňava se zástupci hořovické národní rady motorizovaný průzkum v okolí Hořovic za účelem zjištění stavu vojenské bezpečnosti města. Situace byla vyhodnocena jako příznivá, neboť i v nedalekých Jincích Němci svůj vojenský tábor opustili.

Na radiotelegrafické výzvy o pomoc povstalecké Prahy bylo po dohodě s místní radou 7. května rozhodnuto, že četnická rota, která byla složena z původní četnické požární roty v síle 116 mužů pod velením npor. četnictva Václava Chyňavy a doplněnou o 25 dobrovolníků z partyzánské čety, bude vyslána jako součást expediční vojenské jednotky z Hořovic na pomoc pražským obráncům. K rotě byl přidělen důstojník vojenského dělostřelectva ppor. Karel Hájek. Expediční jednotka vyzbrojená rychlopalným dělem, 2 kulomety, více jak stovkou pušek, několika rychlopalnými pistolemi, větším množstvím ručních granátů a dvěma tucty pancéřových pěstí vyrazila po poledni z Hořovic na Prahu. Její přesun do Prahy se uskutečnil pomocí jednadvaceti motorových vozidel.

Hořovická expediční jednotka v předvečer 7. května vjíždí do povstalecké Prahy pod dělostřeleckou palbou po výpadové silnici od Berouna. V Jinonicích se v prostoru továrny Walter zapojuje do prvních bojů s okupanty. Nadporučík Chyňava podává první hlášení na vojenské velitelství „Velké Prahy“. Jeho obsahem je především nahlášení přítomnosti bojeschopné četnické jednotky na území Prahy, o jejím zapojení do osvobozovacích bojů, jakož i popsání samotné bojové situace v tomto úseku.
Četníci zaznamenali první válečný úspěch. Během prvního střetu se jim podařilo ukořistěným protiletadlovým dělem sestřelit jedno ze čtyř nepřátelských letadel, která neustále kroužila nad jejich pozicemi a svými útoky napadala obranná stanoviště pražských povstalců, obytné domy, průmyslové objekty, při čemž ohrožovala i civilní obyvatelstvo.
Četnická rota byla nasazena na mnoha bojových úsecích. Její příslušníci byli dáni k dispozici několika velitelstvím. Četníci se do bojů zapojovali samostatně nebo společně s partyzány, či barikádníky. Sám četnický velitel Chyňava se zúčastnil obrany střední Prahy. Bojoval převážně v prostoru Staroměstského náměstí, kde plnil se svými četníky bojové úkoly a rozkazy vydávané vojenským velitelstvím „Velké Prahy - Bartoš“.
Příslušníci této četnické jednotky, se hrdě hlásili ke své mateřské složce – k četnictvu. První znatelný výraz odporu ukázali již několik dní před samotným povstáváním. Samovolně strhali ze svých stejnokrojů nenáviděné dosavadní německé distinkční označení protipožární policie a nahradili je svými dřívějšími distinkcemi a odznaky české četnictva.
Do Hořovic se expediční jednotka vrátila 10. května 1945. Jejich příjezd byl bouřlivě oslavován místním obyvatelstvem. Slavnostní a emotivní nálada byla i mezi samotnými Pražany, kteří projevy štěstí z nabyté svobody vzdávali hold motorizované koloně četnické roty při samotném odjezdovém průjezdu osvobozenou Prahou. Na svých vozech právem napsali například nápisy typu: „Četnictvo věrno Praze“. Se stejnými radostnými ovacemi byli četníci vítáni a zdraveni na své zpáteční cestě obyvateli středočeských vesnic, vesniček a měst, kterými kolona projížděla při svém návratu do Hořovic. Během hrdinných osvobozovacích bojů Prahy padli dva příslušníci hořovické četnické roty a sedm jich bylo raněno.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Policie ČR
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. … SPORT Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál … VELIKONOCE I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží Každý rok 4. dubna patří zvířeti, které většina z nás zná spíš z rychlých stínů u … ZVÍŘATA Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát … POZNÁVÁME BRDY Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné … AKTUÁLNĚ Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 … AKTUÁLNĚ V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz