Do mapy opakovaného výskytu vlka nově patří i CHKO Brdy
27. srpna 2024 (11:15)
foto: ilustrační, Pixabay – Rain Carnation
Od 10. července se rozšířila oficiální oblast s opakovaným výskytem vlka obecného. Na území mohou zemědělci požádat o finanční podporu na zabezpečení chovů hospodářských zvířat.
Od 10. července patří chráněná krajinná oblast Brdy do oficiální mapy opakovaného výskytu vlka obecného. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), pod níž spadá Správa CHKO Brdy, informovala o rozšíření oblasti na svém webu. Do nové mapové vrstvy spadá i široké okolí CHKO – části Plzeňska, Příbramska a jižních Čech.
Aktualizace mapy s opakovaným výskytem vlka je informací především pro zemědělce. Pokud hospodaří na tomto území, mohou požádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí na preventivní opatření na ochranu stád, příp. o náhradu za ztížení zemědělského hospodaření. V CHKO a okolí byly v posledních letech evidovány pouze dvě škody způsobené vlkem. Mapa uvádí případ z loňského roku v Chyníně na Plzeňsku (mrtvý skot), v roce 2021 se škodní událost odehrála v Ouběnicích na Příbramsku (mrtvá ovce). Rozšíření oblasti zatím nevyvolalo zvýšený zájem zemědělců o problematiku, na AOPK se jich řádově obrátily jen jednotky. Nejvíce se zajímají o možnosti a způsob čerpání dotací, dosud ale nikdo nepodal dotační žádost.
Vlk je v Brdech prokazatelně pozorován od roku 2022. Jeho výskyt zachytily fotopasti instalované uvnitř území CHKO. „Kolem jeho původu i životě je zatím mnoho tajů. Stále čekáme, zda se podaří odebrat genetické vzorky, třeba z čerstvého vlčího trusu či z čerstvé vlkem ulovené lesní zvěře. Z genetiky bychom pak zjistili více,“ uvádí internetové stránky CHKO.
foto: AOPK ČR, Správa CHKO Brdy / se souhlasem
Vlk je velmi plaché zvíře a pravděpodobnost, že ho návštěvníci Brd potkají, je minimální. „Pokud se setkáte s vlkem, nikdy se k němu nepřibližujte, ani ho nepronásledujte. Klidně ustupujte. Couvejte, neotáčejte se k němu zády a neutíkejte. Pokud se vlk přibližuje, pokračujte v ústupu a dělejte hluk – zpívejte, tleskejte, křičte,“ radí Bohumil Fišer z AOPK ČR, Správy CHKO Brdy. Dalším doporučením je nelákat vlka na potravu.
Více informací pro podnikatele i veřejnost poskytuje web navratvlku.cz. S dotazy ohledně čerpání dotace na prevenci škod se mohou majitelé chovů pro osobní účely obracet na AOPK ČR, podnikatelské subjekty pak na Státní fond životního prostředí ČR.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Koupací sezóna se chýlí ke konci, jaká je voda?
•Třetí Brdské stromsázení se uskuteční na místě zaniklé obce Velcí
•Víkend přinese tropické teploty, v neděli začne pršet
Další články
Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč?
Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. …
PR
ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér
Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného …
KULTURA
Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce
Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště
Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního …
AKTUÁLNĚ
Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem
Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 …
ZAJÍMAVOSTI
Sekat, nebo nesekat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku
Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného …
ANKETA
Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí
V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým …
AKTUÁLNĚ
Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás
Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat …
TIP NA VÝLET
Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat
Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou …
DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA




