13. 6. svátek má Antonín

Do konkurzu na ředitele příbramské galerie se hlásilo šest lidí, jeden odstoupil

8. listopadu 2023   (13:03)
Do konkurzu na ředitele příbramské galerie se hlásilo šest lidí, jeden odstoupil
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Vedení radnice by uvítalo, kdyby nový ředitel nastoupil do funkce co nejdříve, ideálně již od prosince.


Do konkurzu na ředitele Galerie Františka Drtikola v Příbrami se přihlásilo šest lidí, jeden odstoupil. Pohovory s uchazeči se uskuteční 15. listopadu, poté bude výsledek konkurzu schvalovat rada města. Vedení radnice by uvítalo, kdyby nový ředitel nastoupil do funkce co nejdříve, ideálně již od prosince, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Vítěz výběrového řízení nahradí Jana Freiberga, kterého rada města počátkem září odvolala. Freiberg čelil kritice kvůli hospodaření galerie, jeho odchod požadovala opozice. Ředitel obvinění odmítal.

Nikdo z přihlášených uchazečů sice není absolventem školy s uměleckým zaměřením, bezpodmínečně vyžadované kritérium, jímž je vysokoškolské vzdělání, ale podle Konvalinky splňují všichni. Mezi uchazeči jsou i lidé z Příbrami. Městu s konkurzem radila ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře Jana Šorfová, místo ve výběrové komisi však pro zaneprázdněnost odmítla. Řízením městské galerie po odvolání Freiberga radní pověřili dlouholetou pracovnici Kateřinu Kratochvílovou, ta se do konkurzu nepřihlásila.
Kdy by mohl nový ředitel nastoupit, není jasné. Bude záležet na možnostech vybraného uchazeče. Podle Konvalinky by to mohlo být ideálně od prosince. "Pokud to nebude možné, tak to bude leden, v krajním případě únor," dodal starosta.
Konvalinka v minulosti uvedl, že vedení města fungování galerie dlouhodobě sledovalo a vyhodnocovalo. Nakonec se rozhodlo Freiberga odvolat. "Tento krok podpořila také značná medializace a vyjádření ve veřejném prostoru, která nepřispívají k dobrému jménu galerie ani ostatních příspěvkových organizací," zdůvodnil již dříve rozhodnutí rady starosta.

Opozice poukazovala na to, že galerie pod Freibergovým vedením například nevydala knihu, na niž dostala dotaci od ministerstva kultury. Činností instituce se zabývali zastupitelé, finanční i kontrolní výbor, kulturní komise i oddělení kontroly a vnitřního auditu. Freiberg obvinění odmítal.
Fotograf a kurátor Freiberg se stal ředitelem galerie k 1. prosinci 2019. Nahradil Hanu Ročňákovou, která byla v čele instituce od roku 2004 a odešla do důchodu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, … Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou … Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz