20. 1. svátek má Ilona

Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

15. září 2014   (18:25)
Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

Příbramská stanice CNG by měla být hotová během čtvrtého kvartálu a stát bude v Evropské ulici.


Do konce roku bude ve středních Čechách minimálně 11 veřejných plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn CNG. Letos jich tak přibude dosud nejvíce, téměř polovina z celkového počtu. V předchozích letech jejich počet stoupal výrazně pozvolněji.

Nejnovější stanice vznikly v Kolíně a Benešově, do konce roku přibudou další v Příbrami, Kosmonosech a Slaném. ČTK o tom informoval Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu. Celkem by do konce roku mělo být v ČR 80 CNG stanic. Vedle nich existují v Čechách například firemní CNG čerpací stanice, které mají například autobusoví dopravci nebo velké společnosti.

Stanice CNG vznikají na běžných čerpacích stanicích i samostatně. Nyní je ve středních Čechách řidiči najdou v Mladé Boleslavi, Milovicích nad Labem, Žebráku, Králové Dvoře, Kolíně, Kladně, Benešově a v Brandýse nad Labem. "Stlačený zemní plyn CNG má nejvíce ekologických výhod ze všech motorových paliv, při spalování nevznikají téměř žádné pevné karcinogenní prachové částice a CNG také má o 25 až 30 procent nižší emise CO2," říká výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.
Vozy na CNG využívá i Česká pošta

K navýšení počtu CNG podle něj přispěla v poslední době i nová Škoda na CNG, která se začala prodávat v červnu. Asi 700 vozů na CNG má také Česká pošta a plánuje nákupy dalších.

Důvodem je to, že CNG je nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v ČR přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun. Podle plynařů je vyšší investice do pořízení vozu s CNG pohonem návratná po dvou letech u služebního vozu nebo po čtyřech letech u soukromého automobilu.

Podle Českého plynárenského svazu by do konce roku mohlo v ČR jezdit přes 8000 aut na CNG pohon. Nejvíce CNG stanic má Praha. Na světě je dnes v provozu více než 25.000 CNG stanic, v Evropě přes čtyři tisíce. Celkem jezdí na světě více než 20 milionů CNG vozidel, do deseti let jich má být nejméně dvakrát tolik.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: Sandra Bejšáková kšDalší články

Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá 20. ledna 2020   (19:15) Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz