25. 4. svátek má Marek

Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

15. září 2014   (18:25)
Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

Příbramská stanice CNG by měla být hotová během čtvrtého kvartálu a stát bude v Evropské ulici.


Do konce roku bude ve středních Čechách minimálně 11 veřejných plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn CNG. Letos jich tak přibude dosud nejvíce, téměř polovina z celkového počtu. V předchozích letech jejich počet stoupal výrazně pozvolněji.

Nejnovější stanice vznikly v Kolíně a Benešově, do konce roku přibudou další v Příbrami, Kosmonosech a Slaném. ČTK o tom informoval Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu. Celkem by do konce roku mělo být v ČR 80 CNG stanic. Vedle nich existují v Čechách například firemní CNG čerpací stanice, které mají například autobusoví dopravci nebo velké společnosti.

Stanice CNG vznikají na běžných čerpacích stanicích i samostatně. Nyní je ve středních Čechách řidiči najdou v Mladé Boleslavi, Milovicích nad Labem, Žebráku, Králové Dvoře, Kolíně, Kladně, Benešově a v Brandýse nad Labem. "Stlačený zemní plyn CNG má nejvíce ekologických výhod ze všech motorových paliv, při spalování nevznikají téměř žádné pevné karcinogenní prachové částice a CNG také má o 25 až 30 procent nižší emise CO2," říká výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.
Vozy na CNG využívá i Česká pošta

K navýšení počtu CNG podle něj přispěla v poslední době i nová Škoda na CNG, která se začala prodávat v červnu. Asi 700 vozů na CNG má také Česká pošta a plánuje nákupy dalších.

Důvodem je to, že CNG je nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v ČR přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun. Podle plynařů je vyšší investice do pořízení vozu s CNG pohonem návratná po dvou letech u služebního vozu nebo po čtyřech letech u soukromého automobilu.

Podle Českého plynárenského svazu by do konce roku mohlo v ČR jezdit přes 8000 aut na CNG pohon. Nejvíce CNG stanic má Praha. Na světě je dnes v provozu více než 25.000 CNG stanic, v Evropě přes čtyři tisíce. Celkem jezdí na světě více než 20 milionů CNG vozidel, do deseti let jich má být nejméně dvakrát tolik.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: Sandra Bejšáková kšDalší články

Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz