6. 12. svátek má Mikuláš

Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

15. září 2014   (18:25)
Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami
foto: pribram.cz

Příbramská stanice CNG by měla být hotová během čtvrtého kvartálu a stát bude v Evropské ulici.Do konce roku bude ve středních Čechách minimálně 11 veřejných plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn CNG. Letos jich tak přibude dosud nejvíce, téměř polovina z celkového počtu. V předchozích letech jejich počet stoupal výrazně pozvolněji.

Nejnovější stanice vznikly v Kolíně a Benešově, do konce roku přibudou další v Příbrami, Kosmonosech a Slaném. ČTK o tom informoval Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu. Celkem by do konce roku mělo být v ČR 80 CNG stanic. Vedle nich existují v Čechách například firemní CNG čerpací stanice, které mají například autobusoví dopravci nebo velké společnosti.

Stanice CNG vznikají na běžných čerpacích stanicích i samostatně. Nyní je ve středních Čechách řidiči najdou v Mladé Boleslavi, Milovicích nad Labem, Žebráku, Králové Dvoře, Kolíně, Kladně, Benešově a v Brandýse nad Labem. "Stlačený zemní plyn CNG má nejvíce ekologických výhod ze všech motorových paliv, při spalování nevznikají téměř žádné pevné karcinogenní prachové částice a CNG také má o 25 až 30 procent nižší emise CO2," říká výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.
Vozy na CNG využívá i Česká pošta

K navýšení počtu CNG podle něj přispěla v poslední době i nová Škoda na CNG, která se začala prodávat v červnu. Asi 700 vozů na CNG má také Česká pošta a plánuje nákupy dalších.

Důvodem je to, že CNG je nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v ČR přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun. Podle plynařů je vyšší investice do pořízení vozu s CNG pohonem návratná po dvou letech u služebního vozu nebo po čtyřech letech u soukromého automobilu.

Podle Českého plynárenského svazu by do konce roku mohlo v ČR jezdit přes 8000 aut na CNG pohon. Nejvíce CNG stanic má Praha. Na světě je dnes v provozu více než 25.000 CNG stanic, v Evropě přes čtyři tisíce. Celkem jezdí na světě více než 20 milionů CNG vozidel, do deseti let jich má být nejméně dvakrát tolik.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
autor: Sandra Bejšáková kš

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz