5. 5. svátek má Klaudie




Do aleje v parku Dvořákova památníku bude vysazen pár nových dubů, v plánu je její celková obnova

7. listopadu 2023   (08:47)
Do aleje v parku Dvořákova památníku bude vysazen pár nových dubů, v plánu je její celková obnova
foto: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

„Alej pochází už z doby baroka a je nejcennějším prvkem parku,“ říká ředitel památníku ve Vysoké Vojtěch Poláček. Sázení a další úpravy parku před zimou proběhnou v sobotu 11. listopadu, na brigádu se mohou hlásit dobrovolníci.


Majestátní alej vítá návštěvníky Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě a anglickým parkem je vede k budově zdejšího zámečku, který připomíná život a dílo slavného skladatele a osobnosti původních majitelů honosné vily, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny. „Alej pochází už z doby baroka, kdy zde vedla cesta mezi Lázem a Vysokou, a je nejcennějším prvkem parku,“ vrací se do historie Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě.

V sobotu 11. listopadu budou v hlavní aleji vysazeny dva duby, o další nový strom – jedlovec – se rozroste prostor před zámečkem. „V případě jedlovce dosazujeme cennou skupinu stromů, kterou prý před zámečkem sázela Josefína Kounicová. Bude se tedy jednat o dost exponované jedince,“ zmiňuje Vojtěch Poláček.
Alej má být v příštích letech obnovena celá, asfalt bude vyměněn za mlat a úprav se dočkají i další cesty v parku. „Chystáme také výraznější obnovu louky u busty, za kterou by měla vzniknout nová hradba živého plotu – taková přírodní scénografie využitelná při koncertech a divadelních představeních,“ pokračuje ředitel. V delším časovém horizontu je plánováno vybudování přírodního amfiteátru zhruba v místech, kde ve východním cípu stál v 50. a 60. letech. U silnice ve směru na Bohutín by měla být postavena nová brána.
Sobotní příprava parku na zimu zahrnuje kromě výsadby také hrabání listí, čistění struh nebo vytrhávání náletů. Práce začnou v 9.00 a mohou se do nich zapojit dobrovolníci. Hlásit zájem o brigádu můžete na e-mail reditel@antonindvorak.cz nebo tel. číslo 607 126 794. „Zámeček bude v době brigády otevřen a dobrovolníci mají vstup zdarma. Zároveň pro ně přichystáme občerstvení se závěrečným opékáním buřtů,“ dodává Vojtěch Poláček. Památník rovněž doporučuje vzít si s sebou pracovní oblečení.

Anglický park Dvořákova památníku zabírá rozlohu osm hektarů. V areálu se nachází dvě romantická jezírka, jedno s ostrůvkem a březovým altánkem a druhé se sochou Rusalky. Za hlavní branou stojí budova bývalé myslivny, kde opakovaně pobýval básník Josef Václav Sládek. Součástí Sládkovny je kavárna s možností venkovního posezení. Parkem prochází modrá turistická značka, která je zároveň trasou svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami Odpoledne a v noci se přes některé naše území přeženou silné bouřky s přívalovými … AKTUÁLNĚ Představenstvo nemocnice odvolalo z vedení Stanislava Holobradu Představenstvo nemocnice odvolalo z vedení Stanislava Holobradu MUDr. Stanislav Holobrada byl odvolán z funkce předsedy představenstva Oblastní … Příbram vypíše novou zakázku na čistírnu, zhotovitel by mohl být znám v září Příbram vypíše novou zakázku na čistírnu, zhotovitel by mohl být znám v září Příbram vypíše novou zakázku na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Původní tendr za … AKTUÁLNĚ MOTOTECHNA, jak ji neznáte! V neděli se místo promění na sousedský dvůr MOTOTECHNA, jak ji neznáte! V neděli se místo promění na sousedský dvůr Prostor před bývalou Mototechnou u Boženy Němcové většina lidí míjí bez povšimnutí. … AKTUÁLNĚ Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Myslíte si, že máte svůj mobil pod kontrolou? Že pár minut na Reels, TikToku nebo … LIFESTYLE PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. … AKTUÁLNĚ Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ
Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz