Dny architektury: Proměny náměstí 17. listopadu v Příbrami a filmový festival v Březnici
26. září 2024 (15:30)
foto: archiv Dne architektury / se souhlasem
Akce věnované architektuře uvede v Březnici přednáška historičky architektury Radomíry Sedlákové o autorovi místního kulturního domu Karlu Pragerovi. V Příbrami povede městský architekt Josef Tlustý procházku věnovanou proměnám veřejného prostranství.
Program věnovaný místní i světové architektuře nabídnou v následujících dnech města Březnice a Příbram. O odkazu Karla Pragera v české architektuře pohovoří ve čtvrtek 26. září historička architektury Radomíra Sedláková. Přednáška o autorovi březnického kulturního domu, na jehož osobnost byl zaměřen loňský ročník Dne architektury, začíná v 17.00 v Městské knihovně Březnice.
Kinokavárna v Březnici (sídlící ve zmiňovaném kulturním domě) se připojí k festivalu Film a architektura, který se koná v rámci celorepublikového Dne architektury. Uvede dokument Jana Zajíčka o československé předrevoluční architektonické scéně Architektura ČSSR 58–89 (27. září). Snímek Jak má vypadat ráj (29. září) vypráví, co se stane, když finské architektonické studio vyhraje soutěž na návrh urbanistického plánu pro nové město v nepálském údolí. Ve filmu Ženy kolem Miese (30. září) se hledáček režisérky Sabine Gisiger stočil na ženy v životě světoznámého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, kterým v rozvoji bránily staromódní zvyklosti a zastaralé tradice. Promítá se od 19.00.
Proměnám veřejných prostranství se bude ve středu 2. října věnovat městský architekt Josef Tlustý. V roce 2012 došlo k renovaci náměstí 17. listopadu. Postupně byla rozebrána a znovu postavena celá plocha náměstí, přibyly lavičky a třešňový sad. Zda byla transformace prostoru a dopravy zdařilá, odpoví městský architekt během vycházky a následné diskuze se začátkem v 17.00 na nám. 17. listopadu.
Letošní ročník Dne architektury s podtitulem Proces proměny se koná od 27. září do 3. října po celé České republice. Podrobnosti k programu zjistíte na webu denarchitektury.cz, o filmových projekcích informují stránky filmarchitektura.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
denarchitektury.cz
denarchitektury.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbramská knihovna promítne dokument o lesních zahradách v Česku
•V Hornickém muzeu se vydáte za pohádkami do podzemí i za výhledy z výšky
•Berounské muzeum vystavuje dílo zapomenutého malíře Josefa Kotrby
Další články
Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano
Píseň Hluboký náš důl patří k současným nejznámějším motivům příbramské hornické …
AKTUÁLNĚ
Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky
Silnice na Příbramsku ovládnou v sobotu 20. června tisíce cyklistů. Regionem totiž …
SPORT
Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun
Středočeští zastupitelé schválili přidělení mimořádných dotací pro scény v Kladně, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
/FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem
Jiráskovy sady se dnes oficiálně vrátily. Po dvou letech stavebních prací, uzavírek, …
AKTUÁLNĚ
Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát
S příchodem Týdne invazních druhů vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy
Svatá Hora se o víkendu znovu rozzáří slavností, která má kořeny až v roce 1732. …
KULTURA
Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi
Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek …
DOPRAVA
Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři
Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí
Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v …
KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů
Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a …
AKTUÁLNĚ




