19. 7. svátek má Čeněk

Dnešní den patří něžnému pohlaví. MDŽ připomíná svátek úcty a lásky k ženám

8. března 2024   (06:25)
Dnešní den patří něžnému pohlaví. MDŽ připomíná svátek úcty a lásky k ženám
foto: pixabay

Mezinárodní den žen se slaví jako připomínka demonstrace newyorských dělnic z 8. března 1908 proti těžkým pracovním a životním podmínkám.


Jedním ze svátků, kdy se kupují květiny nejvíce, je po Valentýnu a Dni matek i Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá právě na dnešní den. U příležitosti MDŽ přichází řada mužů domů s květinou nebo malým dárkem. Květinářství mají čtyřikrát větší tržby než v jiných dnech, i když tento svátek mnozí berou i jako recesi.

Mezinárodní den žen se slaví jako připomínka demonstrace newyorských dělnic z 8. března 1908 proti těžkým pracovním a životním podmínkám. MDŽ si lidé poprvé připomněli v roce 1911 v několika zemích Evropy řadou manifestací, ovšem tehdy to bylo ještě 19. března.
V době první světové války byly manifestace spojené s Mezinárodním dnem žen místem pro protesty proti válce. Jedním z nich byla i stávka ruských žen za „chléb a mír“, která proběhla poslední únorovou neděli podle juliánského kalendáře.
Tento svátek byl oblíbeným hlavně za dob komunistického režimu. Oslava MDŽ byla brána především jako úcta pracujících bojovnic za socialismus a mír. Její vrcholnou událostí bylo setkání delegace vybraných žen s prezidentem, nejvyššími představiteli vlády a komunistické strany.

Od roku 1975 je svátek oficiálně uznán také Organizací spojených národů a je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
V současnosti je Mezinárodní den žen v některých zemích státním svátkem a oslavou ženskosti, jinde je zase zcela ignorován. V bývalých zemích východního bloku je mnohdy zpochybňován díky vzpomínkám na propagandistické zneužití svátku se vším, co k němu tehdy patřilo.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru Profesionální hasiči ze Sedlčan spěchali na pomoc záchranné stanici do obce Příčovy. V … AKTUÁLNĚ „Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí? „Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí? Co nám říkají klienti: „Myslel jsem si, že nejtěžší bude najít kupujícího.“ Tohle je … PR Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely Řidiče čeká významné noční omezení na Pražském okruhu. V noci ze soboty 18. července … BLESKOVÁ ZPRÁVA Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů Oddělení jednodenní péče Oblastní nemocnice Příbram slaví první rok provozu. Od svého … ZDRAVOTNICTVÍ Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program Březnické staré kluziště se promění 18. července v místo, kde se setkají chutě, vůně i … Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem? Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem? Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, … SPORT Čolka horského můžete objevit i v lesní louži Čolka horského můžete objevit i v lesní louži Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období … POZNÁVÁME BRDY Bez nich bychom nepřežili Bez nich bychom nepřežili V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v … PŘÍRODA Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne … KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz