8. 4. svátek má Ema




Dnes slaví svůj svátek všechny maminky

10. května 2020   (06:54)
Dnes slaví svůj svátek všechny maminky
foto: pribram.cz, ČTK

Právě dnes bychom si měli všichni připomenout, co pro nás maminky znamenají a poděkovat jim za péči, kterou nás zahrnují.


V České republice slavíme vždy druhou květnovou neděli Den matek. Svátek, který zrcadlí jedinečnost a nepostradatelnost ženy, se u nás začal slavit již v roce 1923. Po druhé světové válce byl vytlačen do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen. Po revoluci se znovu ujal vlády.

Termíny oslav tohoto svátku se napříč světem liší. Také styl, kterým se matkám vyjadřuje vděk a úcta je rozdílný. Nejčastěji jsou maminky obdarovávány drobným dárkem nebo kytičkou. Děti obvykle vlastnoručně vyrábí malé upomínkové předměty. Takto se slaví i v Rakousku a Německu. V některých jiných zemích je zvykem pozvat matky na rodinnou večeři a osvobodit je na celý den od domácích prací.
Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.
V některých zemích se ale Den matek slaví v jiný den, jako například ve Velké Británii to je čtvrtou postní neděli, nebo v arabských zemích připadá na 21. březen. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, třeba ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním bohyně Rhey či Kybelé, matky bohů.

Kdy naposledy jste řekli své mamince, že ji máte rádi? Dnes na to určitě nezapomeňte a věnujte ji nejen květinu, ale i svůj čas.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který … HISTORIE V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně … AKTUÁLNĚ Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. … DOPRAVA Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s … HISTORIE Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje … NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz