5. 6. svátek má Dobroslav




Dnes opět padly teplotní rekordy, ještě tepleji by bylo bez prachu ze Sahary

30. března 2024   (17:57)
Dnes opět padly teplotní rekordy, ještě tepleji by bylo bez prachu ze Sahary
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Meteorologové zdůraznili, že dnes šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března.


V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, dnes je zaznamenalo 46 ze 165 stanic měřících alespoň 30 let. V Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia. Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Na sociální síti X to napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nenaplnila se tak možnost, že by dnešek byl s teplotou 25 stupňů a vyšší prvním letním dnem letošního roku, teploty totiž snížil saharský prach v ovzduší.

"Bylo to velmi těsné, ale letního dne jsme se nakonec dnes nedočkali. Teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více. Teploty byly na řadě míst i o dva až čtyři stupně Celsia nižší, než předpokládaly numerické modely," uvedl ČHMÚ. Připomněl, že předpovědní numerické modely neumí vliv prachu v ovzduší zohlednit.
Nejvíc teploměr ukázal na stanici Plzeň, naměřených 24,6 stupně Celsia ale meteorologové nepovažují za rekord, protože tato stanice nefunguje víc než 30 let. Nejvyšší rekordní teplotu měli v Plzni-Bolevci, kde dnešních 24,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní maximum 23,3 stupně z roku 2021.
Rovných 24 stupňů naměřili v Tuhani na Mělnicku, víc než 23 stupňů také ve Stankově na Domažlicku, Bohumíně na Karvinsku, Doksanech na Litoměřicku, Karviné, Klatovech a v Hradci Králové. Nový rekord pro 30. březen má po dnešku také pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě 249 let. Dnes tam teploměr ukázal 22,8 stupně Celsia, tedy o 1,1 stupně více než bylo dosavadní maximum z roku 1872. "Na dvou stanicích, ve Staňkově a v Broumově, byl dokonce překonán i dosavadní březnový rekord," uvedl ČHMÚ.

Meteorologové zdůraznili, že dnes šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března. "Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by dnes padly na drtivé většině stanic," dodal. Saharský prach se do Česka začal od noci dostávat od jihozápadu. Vedle snížení teplot také zhoršil ovzduší a zamlžil oblohu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým … AKTUÁLNĚ Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat … TIP NA VÝLET Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou … DOPRAVA Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty Počasí v posledních dnech připomíná houpačku. Slunečné a teplé dny se střídají s … AKTUÁLNĚ Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace První červnový víkend ožije Vysoký Chlumec tradiční poutí, která i letos propojí … KULTURA Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko se postupně uzavírá větrným elektrárnám. Většina obcí už výstavbu odmítla v … AKTUÁLNĚ Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne … AKTUÁLNĚ Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý … SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz