Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim
23. září 2022 (06:02)
foto: pixabay
V dalších týdnech se budou noci až do zimního slunovratu 21. prosince prodlužovat, zatímco dny se budou krátit.
Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Slunce ve 03:04 středoevropského letního času vstoupí do znamení Vah, střed Slunce se nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc. V dalších týdnech se budou noci až do zimního slunovratu 21. prosince prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. O zimním slunovratu jsou dny nejkratší a noci nejdelší.
Roční doby se pravidelně střídají proto, že je zemská rotační osa k rovině oběžné dráhy nakloněná v úhlu 23,5 stupně. Při oběhu Země okolo Slunce se tak severní a jižní polokoule planety střídavě ke Slunci přiklánějí, nebo od něj odklánějí. Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v České republice a dalších zemích na severní polokouli léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je v Česku zima.
Odlišné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.
Letošní léto bylo v Česku podle dat Českého hydrometeorologického ústavu šesté nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota za červen až srpen byla 18,8 stupně Celsia, v Čechách bylo mírně chladněji než na Moravě a ve Slezsku. Srážkově se letošní léto řadí mezi průměr, na území ČR spadlo přes 250 milimetrů. Nejvíc deště meteorologové zaznamenali v červnu, nejsušší byl červenec.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na víkend se přes den oteplí, v noci může při zemi mrznout
•Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Příbramska
•Nadace Partnerství dnes vyhlásí vítěze ankety Strom roku 2022
Další články
Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr
Českým hasičům, kteří pomáhali s vrtulníkem hasit lesní požáry ve Francii, …
ZAJÍMAVOSTI
Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě
V pátek 7. srpna od 17:45 hostí FC Vysočina Jihlava v rámci Chance ligy tým FK …
ROZHOVOR
Hollywood v Praze díky Příbrami. Petr Větrovský přiváží Dolpha Lundgrena
Po červnové návštěvě Arnolda Schwarzeneggera čeká české fanoušky další jméno, které …
KULTURA
Už za pár dní to vypukne! Hřiměždický lom znovu ovládnou odvážné skoky z desítek metrů
Už 7. a 8. srpna se zatopený lom v Hřiměždicích opět promění v centrum adrenalinu. …
AKTUALIZOVÁNO
Děravé jímky končí. Úřady zpřísnily kontroly a pokuty jsou vysoké
Staré jímky bez nepropustného dna byly dlouhá léta běžnou praxí v chatařských …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla
Hornické muzeum Příbram připravilo na druhou polovinu letních prázdnin bohatý program …
AKTUÁLNĚ
Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu
Lucie Pudilová má za sebou jeden z nejtěžších večerů kariéry. Na Štvanici vstoupila do …
SPORT
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí vichr a kroupy
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před extrémně vysokými …
AKTUÁLNĚ
Tropických dnů v Česku rychle přibývá. Kritické jsou průtoky na českých řekách
Česká republika se ocitá v silné a dlouhé vlně veder. Pokračující úmorná vedra podle …
AKTUÁLNĚ
Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí
Milovníci divadla i české klasiky se mohou těšit na výjimečný kulturní zážitek. V …
KULTURA




