Dnes nastane podzimní rovnodennost a začne astronomický podzim
23. září 2023 (06:53)
foto: pixabay
Začátek letošního astronomického podzimu doprovodí podle meteorologů ochlazení a déšť.
Dnes v 8:50 středoevropského letního času nastane podzimní rovnodennost, která ukončí astronomické léto a začne podzim. V daném okamžiku Slunce opustí znamení Panny a vstoupí do Vah a den bude stejně dlouhý jako noc. Začátek letošního astronomického podzimu doprovodí podle meteorologů ochlazení a déšť, na počátku příštího týdne by se ale mělo opět vrátit teplé a slunečné počasí.
Střídání ročních období je způsobeno sklonem zemské osy. Protože je zemská osa nakloněna o úhel 23,5 stupně, při oběhu Země okolo Slunce se opakově přiklání a odklání severní a jižní polokoule. Jestliže je ke Slunci právě přikloněná severní polokoule, je v Česku a dalších zemích na této polokouli léto a na jižní je zima, je-li přikloněna jižní polokoule, je tomu naopak.
Podzimní rovnodennost může podle odborníků vzácně nastat i 21. září, což bylo naposledy v roce 643 a příště to bude v roce 2092 nebo 2096. Může být také 24. září, jako tomu bylo v roce 1931 a znovu bude v roce 2303. "Důvod souvisí s dobou oběhu Země kolem Slunce. Ta trvá přesně 365 dní šest hodin devět minut a 13 sekund. Náš civilní kalendář má ale pouze celé dny, proto musíme kvůli synchronizaci s děním v přírodě tu a tam zařadit přestupný den, nebo jej naopak vynechat. A než se tak stane, zažíváme podobné hrátky," uvedli.
Z pohledu meteorologů podzim začíná 1. září a končí posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na víkend se ochladí a bude pršet
•V Příbrami byl dnes po třiceti letech zaznamenán teplotní rekord
•Meteorologové: Večer očekáváme silné bouřky s přívalovými srážkami a kroupami
Další články
Tipy na víkend: Kluziště končí, Madagaskar přebírá led a kino chystá nálož premiér!
Až do neděle 8. února můžete využít kluziště na náměstí 17. listopadu. V pátek …
Konečně! Toalety v Jiráskových sadech po dlouhé rekonstrukci otevřeny. Lidé to vítají
Po několika měsících, kdy byly veřejné toalety v Jiráskových sadech kvůli rekonstrukci …
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstoupí do 57. ročníku ve znamení Anglie
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se v roce 2026 uskuteční už po …
Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně
Je tady měsíc, který každoročně prověřuje pevnou vůli tisíců lidí. Do dalšího ročníku …
V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu
Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká …
Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na …
Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici
Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil …
Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM …
Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky
Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 …
Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché?
Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do …
Nepřehlédněte




