Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, Besip varuje před uspěcháním přezutí
31. března 2023 (12:33)
foto: pixabay
V České republice musí řidiči ze zákona používat na autě zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane.
Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit. Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.
V České republice musí řidiči ze zákona používat na autě zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. Použití zimních pneumatik v některých úsecích za jakýchkoliv podmínek pak nařizuje také dopravní značení.
"Zákonná povinnost k zimním pneumatikám sice končí dnešním dnem, ale je důležité si uvědomit, že vzhledem k aktuálním podmínkám a předpovědi počasí na nadcházející dny stále na většině míst musí řidiči počítat spíše se zimními podmínkami. Tedy sněhem, námrazou a teplotami pouze pár stupňů nad nulou, zejména po ránu. Při takových podmínkách je rozhodně žádoucí mít zimní pneumatiky na autě stále obuté,“ uvedl vedoucí Besip Tomáš Neřold.
Vhodný čas pro přezutí pneumatik ze zimních na letní jsou podle Besip při počasí, kdy se teploty drží trvale nad sedm stupňů. Zároveň by však řidiči neměli přezutí odkládat až do období velkého tepla. Letní pneumatiky totiž Besip mají při vyšších teplotách lepší přilnavost než zimní.
Besip rovněž apeluje na kvalitu použitých pneumatik. Oproti zimních se letní gumy liší strukturou, složením gumy a dezénem běhounu. Letní pneumatiky u všech vozidel musí mít minimální hloubku dezénu 1,6 milimetru. Výjimku mají pouze skútry a mopedy s přípustnou hloubkou jednoho milimetru.
Přezutí pneumatik se řidičům proti minulosti zřejmě prodraží. Podle údajů serveru Pneumatiky.cz ze závěru loňského roku zimní a celoroční pneumatiky už loni zdražily meziročně v průměru o 13 procent. Ceny zvýšily i pneuservisy, a to přibližně o desetinu. Důvodem zdražování jsou vyšší výrobní náklady i růst cen energií.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Stavbaři vybudovali u Čekalíkovského rybníka v Příbrami dvě parkoviště
•Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne znovu zlevnila
•Pokládku nového povrchu v Milínské ulici zajistí ŘSD
Další články
Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek
Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční …
PŘÍRODA
Policie pátrá po muži z Bohutína: Zanechal dopis na rozloučenou a zmizel
Policie vyhlásila pátrání po 54letém Michalu Vaňáčovi z obce Bohutín.
AKTUÁLNĚ
Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím
Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C …
Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025?
Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer …
ON-LINE PŘENOS
Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“?
Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání …
ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami
Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se …
AKTUÁLNĚ
Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 …
AKTUÁLNĚ
Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek
Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve …
SPORT
Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu
Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“
Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se …
ROZHOVOR




