Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista
28. března 2024 (06:05)
Dnes je Zelený čtvrtek. Podle křesťanské tradice v tento den Ježíš Kristus naposledy povečeřel s apoštoly, modlil se v Getsemanské zahradě a byl zajat. S večerem přichází velikonoční triduum, které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky.
Zelený čtvrtek je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. Přívlastek zelený dostal zřejmě zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag, tedy lkavý čtvrtek, na Gründonnerstag - zelený čtvrtek. Je také dnem odpuštění, kdy kající se hříšníci bývali přijímáni zpět mezi věřící. Tito kajícníci byli připodobňováni k suchým větvím, které se pokáním opět zazelenaly. I to je jeden z možných výkladů názvu Zelený čtvrtek.
Tradicí je na Zelený čtvrtek jíst především zelené pokrmy jako zelí, špenát a hrách. Lidé věří, že jídla z těchto surovin jim zaručí pevné zdraví. Nikdo se také na Zelený čtvrtek nemá hádat, ani si nic půjčovat, aby se mu vyhýbaly hádky a neměl nouzi o peníze. Se Zeleným čtvrtkem je neodmyslitelně spojena i tradice, podle které zvony odlétají do Říma a jsou nahrazovány řehtačkami. Znovu se zvony rozezní na Bílou sobotu.
Na Zelený čtvrtek se obvykle konají dvoje liturgické obřady. Dopoledne se v katedrálách setkávají kněží se svými biskupy a obnovují své kněžské sliby. Večerní obřad vyjadřuje dvě hlavní události. Ježíšovu večeři na rozloučenou, při níž myje apoštolům nohy a ustanovuje tajemství eucharistie, a také Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě a jeho zajetí.
Po Zeleném čtvrtku následuje Velký pátek, připomínka dne, kdy Kristus zemřel na kříži. Bílá sobota, den Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nakoupit mohou lidé na Velký pátek, na Velikonoční pondělí se obchody zavřou
•Bleší trhy budou v sobotu 6. dubna na náměstí T. G. Masaryka
•Soutěž o pobyt u moře s VYPLATÍSE se přehoupla do druhé poloviny
Další články
Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla
Hornické muzeum Příbram připravilo na druhou polovinu letních prázdnin bohatý program …
AKTUÁLNĚ
Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu
Lucie Pudilová má za sebou jeden z nejtěžších večerů kariéry. Na Štvanici vstoupila do …
SPORT
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí vichr a kroupy
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před extrémně vysokými …
AKTUÁLNĚ
Tropických dnů v Česku rychle přibývá. Kritické jsou průtoky na českých řekách
Česká republika se ocitá v silné a dlouhé vlně veder. Pokračující úmorná vedra podle …
AKTUÁLNĚ
Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí
Milovníci divadla i české klasiky se mohou těšit na výjimečný kulturní zážitek. V …
KULTURA
Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení
Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) spouští v testovacím režimu …
AKTUÁLNĚ
Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost
Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale …
NEPŘEHLÉDNĚTE
HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky
Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje …
PR
Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team
Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u …
AKTUALIZOVÁNO
Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen
Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, …
AKTUALIZOVÁNO





