Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista
29. března 2024 (06:09)
Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Je Velký pátek, den přísného půstu a v kostelech se na památku Kristova utrpení na křížové cestě konají obřady. V Česku je tento den svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna. Školáci měli prázdniny i na Zelený čtvrtek.
Dnešek je pro křesťany nejtišším dnem v roce, měl by být dnem pozastavení a rozjímání podobně, jako to člověk koná v den úmrtí svých nejdražších. Měl by být vytržením z běžného chodu světa, práce i obyčejů. I lidové přívlastky Bolestný či Tichý pátek vyjadřují smutek, pokání a půst věřících pro památku Krista.
Velký pátek je prvním dnem takzvaného velikonočního tridua. Následuje po něm Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Triduum v řadě církevních společenství představuje vrchol liturgického roku, neboť obsahuje ústřední bod křesťanské zvěsti: vykoupení lidstva skrze oběť Ježíše Krista za hříchy člověka a jeho vítězství nad smrtí v události zmrtvýchvstání.
V lidové tradici se s Velkým pátkem pojila řada zvyků - lidé se v tento den třeba omývali vodou nebo rosou, aby byli chráněni před nemocemi. Nemělo by se prát prádlo a hýbat zemí, tedy pracovat na poli nebo v sadu. Někteří věřili, že země vydává své poklady nebo že vodníci vycházejí na souš.
Jako den pracovního klidu nebo státní svátek se Velký pátek slaví asi ve 40 zemích světa, například v Británii, Německu, Rakousku, Slovensku, Skandinávii, Austrálii, Brazílii, Kanadě nebo na Kubě. Svátkem byl i v někdejším Československu, za komunistického režimu v roce 1951 byl ale zrušen. Od roku 2016 je v Česku Velký pátek opět svátečním dnem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Spisovatel a scénárista Filip Rožek: Scény filmu „Gump-jsme dvojka“ se natáčely i na Orlické přehradě
•Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista
•Škaredá středa připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše
Další články
První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky
Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem
U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. …
AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku
Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem
Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data …
AKTUÁLNĚ
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu?
Spouštíme novou sérii krátkých …
VIDEO
V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování
Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a …
AKTUÁLNĚ
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ





