Dnes je velikonoční pondělí, koledu omezí protiepidemická nařízení
5. dubna 2021 (07:22)
foto: pribram.cz, ČTK
Velikonoční pomlázka je doložena už ve vzpomínkách pražského kazatele Konráda Waldhausera žijícího ve 14. století.
Dnes je Velikonoční pondělí. V křesťanské tradici sice následuje po neděli zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k dnešku se už žádná křesťanská oslava ale neváže. Velikonoční pondělek patří převážně lidovým zvykům, které jsou spjaté s končící zimou a začínajícím jarem. Letošní koledování bude ale podobně jako loni ovlivněné protiepidemickými opatřeními.
Chlapci a muži chodí na koledu s pomlázkou, symbolicky šlehají ženy a dívky zelenými proutky, které údajně přinášejí "pomlazení". Za odměnu dostávají malovaná nebo čokoládová vajíčka. Na Moravě dodnes nevymizel zvyk polévání studenou vodou, která má člověka očistit od hříchů a osvěžit.
V České republice ale letos platí kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, je omezený volný pohyb - lidé bez závažného důvodu nesmějí překračovat hranici okresu, ve kterém bydlí. Vláda navíc důrazně doporučuje, aby se lidé stýkali jen se členy vlastní domácnosti, případně s těmi, o které pečují. Vládní politici odůvodňují trvání přísných protiepidemických opatření i přes Velikonoce tím, aby se neopakovala situace z loňských Vánoc, po kterých prudce vzrostl počet nových případů.
Velikonoční pomlázka je doložena už ve vzpomínkách pražského kazatele Konráda Waldhausera žijícího ve 14. století. Na Velikonoční pondělí se dodnes koleduje hlavně v těch regionech, které dodržují lidové zvyky, nicméně skupinky chlapců a mužů obcházející sousedy a známé jsou vidět i ve velkých městech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby
Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. …
AKTUÁLNĚ
ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se …
DOPRAVA
Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma
Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho …
SPORT
Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali
Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě …
AKTUÁLNĚ
Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu
Velikonoční víkend v Rožmitále pod Třemšínem doslova ožil vodáckou tradicí. V sobotu …
FOTOGALERIE
Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou
Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé …




