23. 4. svátek má Vojtěch




Dnes je Valentýn, nebojte se sudého počtu květů

14. února 2024   (08:15)
Dnes je Valentýn, nebojte se sudého počtu květů
foto: pixabay

Svátek zamilovaných je příležitostí vyjádřit city svým partnerům. Jak vyznáme lásku květinou bez zbytečného faux pas?


Datum 14. února v kalendáři věstí jediné - dnes je sv. Valentýn, svátek zamilovaných. Tradiční a oblíbenou komoditou dnešního dne zůstává květina, resp. kytice. Zopakujme si tedy pravidla, na která bychom neměli při jejím výběru zapomenout.

Rudá růže nemusí být vždy ta pravá
Jestliže znáte květinovou favoritku své milované, máte víceméně vyhráno. V opačném případě lze sílu partnerských emocí přenést do rudých růží, které jsou symbolem vášně a erotiky. Valentýnský den ovšem není spojen pouze s mileneckou láskou. Květinová pozornost potěší maminku nebo kamarádku, tady by ale nemusel být podtext rudé přijat s pochopením. Žlutá barva květin vyjádří přátelství a lásku mezi členy rodiny, čistota bílé zase starostlivost a úctu.
Krásu naaranžované kytice je jistě lepší uchovat ochranným (papírovým nebo celofánovým) obalem, tím ale jeho role končí a při předání by měl být již minulostí. S boomem orchidejí není třeba zavrhovat ani květiny v květináčích. Radost přinesou i jiné kvetoucí rostliny a pozornost zaměřte také na design keramického obalu. Hrnkové květiny získají styl přidáním ozdob s valentýnskou tematikou.
Krásu naaranžované kytice je jistě lepší …
foto: pixabay
Lichý nebo sudý?
Ustáleným pravidlem zůstává, že lichý počet květů patří k radostným událostem, zatímco sudý ke smutečním. Touto otázkou se zaobírá například video rozhovor z dílny podbrdského květinářství v Nepomuku. V úvodu připomíná ředitelka obchodu Kateřina Hemerle souvislost sudého počtu květin a křesťanské tradice, kdy jedna květina byla určena pro zemřelého a druhá pro Boha.

Jako poradce pro správnou etiketu si Kateřina Hemerle přizvala Ladislava Špačka. Ten spojuje logiku volby lichého počtu také s tradičním trháním okvětních lístků a čekáním na výsledek, zda vás dotyčný má rád či ne: „Při lichém počtu to dopadne vždycky dobře,“ říká Ladislav Špaček s tím, že partnerské štěstí vztahujeme tedy i k počtu darovaných květů.
Výše uvedené ale není nutné brát příliš ortodoxně. „Toto pravidlo je omezeno pouze na střední Evropu. Nikde jinde ve světě se nedodržuje,“ vysvětluje Ladislav Špaček. A Kateřina Hemerle přitakává: „V Americe lidé dávají tucet růží s odůvodněním, že vás partner miluje všech dvanáct měsíců, tedy po celý rok.“
"Myluju tě". Ať valentýnka nepokazí dojem
K valentýnskému dárku můžete připojit přáníčko s osobním vzkazem. Postačí krátké a jednoduché formulace, zejména pokud si nejste jisti v kramflecích, co se pravopisu týče. Vážné hrubky nezahladí ani sebevětší puget.
Nejste-li básnický typ, využijte kreativy jiných a sáhněte po emočních vyjádřeních slavných autorů. Volte ta, se kterými souzníte – něžná, vtipná či střízlivě láskyplná. Zralý pohled nabízí třeba švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt, jemuž je přisuzována věta: Láska není náchylnost jednoho k druhému, ale neschopnost žít jeden bez druhého.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková, Tomáš Pečenka








Související


Další články

Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti Myslíš si, že máš na to stát se policistou? Teď si to můžeš vyzkoušet na vlastní kůži. … AKTUÁLNĚ Dnes zasedá zastupitelstvo: prodej školy kraji, milionové dotace i odpis dluhu volejbalového oddílu. Sledujte online Dnes zasedá zastupitelstvo: prodej školy kraji, milionové dotace i odpis dluhu volejbalového oddílu. Sledujte online Ve středu 22. dubna 2026 zasedne příbramské zastupitelstvo k dalšímu jednání. Jednání … ON-LINE PŘENOS Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Vojenské lesy a statky ČR připravují pro veřejnost oblíbenou akci Brdská lesní bitva. … Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Dva víkendy, 26 zápasů a 16 vítězství. Příbramský Rasken Gym má za sebou mimořádně … FOTOGALERIE Veterináři zpřísňují kontroly farmářských trhů. Co nejčastěji prodejci a výrobci porušují? Veterináři zpřísňují kontroly farmářských trhů. Co nejčastěji prodejci a výrobci porušují? S příchodem jara začíná v Česku sezona farmářských trhů a s ní i intenzivnější … NEPŘEHLÉDNĚTE HISTORICKÝ ÚSPĚCH SDH LÁZ: Dorostenky vybojovaly bronz na mistrovství republiky HISTORICKÝ ÚSPĚCH SDH LÁZ: Dorostenky vybojovaly bronz na mistrovství republiky Obrovský úspěch a okamžiky, na které se bude v Lázu ještě dlouho vzpomínat. Dorostenky … SPORT Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz