26. 2. svátek má Dorota




Dnes je stříbrná neděle – zapálíme třetí svíčku na adventním věnci

11. prosince 2022   (07:40)
Dnes je stříbrná neděle – zapálíme třetí svíčku na adventním věnci
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Advent je původně dobou tichého rozjímání a nadějí, v dnešní době však bývá spíš časem předvánoční honičky, pečení cukroví a shánění dárků.


Advent, který začal předminulou neděli, je liturgické období očekávání příchodu Ježíše Krista, přípravou na vánoční svátky a na oslavu jeho narození. Je časem velkého očekávání a nadějí, že Bůh splnil své sliby dané už starozákonním věřícím a poslal Ježíše na svět.

O adventu by si lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Dříve se dodržoval půst. Čtyřtýdenní adventní doba skončí se západem slunce o Štědrému večeru.
Třetí adventní neděle se nazývá Gaudete. Pro většinu z nás je známá jako stříbrná a podle tradice patří mezi nejradostnější. Již třetí zapálená adventní svíčka naznačuje, že vánoční svátky, ke kterým se všechny přípravy upínají, jsou na dosah.
Jaké jsou tradiční barvy, proč by měl mít věnec pět svící, co symbolizuje plamen a kde vznikl adventní kalendář?
Tradičními barvami vánočního času jsou fialová, purpurová nebo také černá. Pro protestantskou církev byla typická barva modrá. Postupně se objevovala i bílá, růžová a zlatá. Ta charakterizovala zlato jako dar, který do Betléma přinesl jeden ze Tří králů. Zlatá barva je rovněž i symbolem života a narození Krista. Další typickou barvou je zelená, která představuje narození a život Ježíše. Červená barva symbolizuje jeho krev, jež byla prolita. Kombinace zelené a červené pak vykresluje Kristovo zmrtvýchvstání.

Kruhový tvar věnce symbolizuje věčnost. Svíčky na něm by měly mít fialovou a růžovou barvu. Plamen svíce je označován jako Kristův plamen lásky. Jeho úkolem je člověka osvítit. Pokud bychom měli být opravdu tradiční, náš věnec by neměl obsahovat pouze čtyři svíce, ale pět. Poslední svíce je zasvěcená Ježíši Kristu a měla by být zapálena na Štědrý den. Symbolizující barvou této poslední svíce je bílá.
S adventem máme spojený i adventní kalendář. Ten se zrodil v roce 1908 v Mnichově a měl tehdy podobu papírové vystřihovánky. Po válce se pak nápad rozšířil do celého světa a začaly vznikat nejrůznější adventní kalendáře s 24 políčky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Na mezinárodním turnaji ve slovenském Pezinku se představili hned tři zástupci Rasken … SPORT Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Ve čtvrtek 26. února dopoledne srazil řidič dodávky ženu v Sedlčanech. Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité od začátku do konce. Zastupitelé řešili roky … POLITIKA Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Jaro klepe na dveře a s ním i nejrušnější část roku pro všechny záchranné stanice. Ta … ROZHOVOR Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na výstavbě nového oplocení podél dálnice … NEPŘEHLÉDNĚTE Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné … Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz