31. 7. svátek má Ignác




Dnes je Boží hod vánoční, připomíná se narození Krista

25. prosince 2014   (14:32)
Dnes je Boží hod vánoční, připomíná se narození Krista
foto: pribram.cz

Dnešní den jsou zavřené i všechny obchody a nákupní centra.



Na dnešek připadá Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Na připomínku příchodu přislíbeného Mesiáše se v kostelích stavějí betlémy, tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Památka narození Páně se slavila 25. prosince zpočátku jen v Římě, od 7. století se oslava stala součástí liturgie celé západní církve. Východní církev světila od 4. století slavnost Epifanie neboli "slavné zjevení se Božího Syna v těle". Tento byzantský svátek Narození Páně připadal na 6. ledna.

Název Boží hod vánoční vznikl zřejmě proto, že v tyto dny věřící častěji navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání - slavili tedy "duchovní hody". Také na stole se objevovala hojnost různorodých pokrmů a každý se mohl najíst do sytosti.
O narození Ježíše se píše jen ve dvou evangeliích - Matoušově a Lukášově. První vypráví o mudrcích a jejich darech, druhý o dítěti položeném do jeslí a o pastýřích, kteří se mu přišli poklonit poté, co je k tomu vyzval anděl.

Věřící by měli na Boží hod v tichu, klidu a míru rozjímat o příchodu Mesiáše na svět. Dříve byla práce zapovězena v tento den práce. Někde se prý ani nestlala lůžka a pokud v ohništi vyhasl oheň, nikdo se neosmělil znovu ho rozdělat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: ČTK








Další články

Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká … NEPŘEHLÉDNĚTE TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. První srpnový víkend na Příbramsku nabídne opravdu velmi pestrý program. Milovníci … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 95 … AKTUÁLNĚ Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Posádka záchranářského vrtulníku LZS Kryštof 1 zažívá v posledních hodinách mimořádně … AKTUALIZOVÁNO Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a … ZAJÍMAVOSTI Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne … AKTUALIZOVÁNO
Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz