16. 10. svátek má Havel
Díky testování na covid by se mohla zmírnit pravidla pro tábory

12. května 2021   (12:04)
Díky testování na covid by se mohla zmírnit pravidla pro tábory
foto: Sokol Příbram

Letní prázdniny začnou letos ve čtvrtek 1. července a budou trvat do úterý 31. srpna.


Organizátoři letních táborů navrhli ministerstvu zdravotnictví proti loňsku zmírnění některých pravidel pro pořádání táborů. Pokud podmínkou účasti dítěte bude předložení negativního testu na covid-19, nemusel by se podle nich na táborech například omezovat kontakt mezi skupinami dětí a mohly by se účastnit přípravy stravy i úklidu tábora. Podmínky vyjednávají s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Zájem o tábory je podle nich srovnatelný jako v minulosti. Vyplývá to z aktuálních informací od České rady dětí a mládeže (ČRDM) a jejích členských organizací pro ČTK.

ČRDM po setkání s hlavní hygieničkou na konci dubna oznámila, že tábory budou zřejmě letos povolené za podobných podmínek jako loni, kdy se organizátoři museli vypořádat s přísnějšími hygienickými pravidly. Navíc asi bude povinný test na covid-19 z oficiálního testovacího místa, a to ne starší než 72 hodin před odjezdem. Zástupci rady předpokládají, že testováním by se výrazně snížilo riziko nákazy. Minulý týden proto poslali na ministerstvo zdravotnictví své návrhy, jak by se mohla další pravidla pro tábory zmírnit.
Limit počtu účastníků na táborech by se podle nich měl stanovit stejně jako loni na 500 lidí, ale u stanových táborů by se měl zvýšit ze 100 na 200. Mluvčí ČRDM Soňa Polak již dříve uvedla, že na táborech pořádaných třeba skauty či pionýry bývá do 150 účastníků. Zatímco loni se musely děti rozdělit do menších skupin, které se nesměly potkávat, letos by podle pořadatelů bylo toto opatření po otestování nadbytečné. Pokud by i přes léto platila povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech, chtěla by navíc ČRDM pro tábory vyjednat výjimku. Roušky na táborech nebyly povinné ani loni.
Otestování účastníků by podle organizátorů mělo umožnit i to, aby se děti účastnily přípravy stravy a úklidu tábora, což bylo loni zakázané. Zároveň by se podle nich mohla odstranit podmínka časového odstupu mezi jednotlivými turnusy tábora a vyčlenění sociálního zařízení pro personál kuchyně. Loni musel být areál mezi turnusy osm hodin prázdný a kuchaři museli mít samostatné hygienické zázemí.

Například skauti podle své mluvčí Barbory Trojek čekají, že táborů bude letos podobně jako loni přes 1000 a zúčastní se jich kolem 30.000 dětí. Pionýr plánuje podobně jako minulý rok zhruba 300 táborů, z nichž většina má podle mluvčí organizace Anny Mindlové už naplněnou kapacitu. Podobně jsou na tom hasiči. Zcela zaplněné tábory registruje nyní Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA), které chystá stejně jako v minulosti 50 táborů.

Letní prázdniny začnou letos ve čtvrtek 1. července a budou trvat do úterý 31. srpna. Loni se mohly tábory konat od 27. června.
Připomínky konzultovala ČRDM se zástupci Asociace dětské rekreace a Sdružení pracovníků Domů dětí a mládeže. Jedná se o organizátory většiny letních táborů v ČR. "Jsme přesvědčení, že navržené změny uvolní ruce organizátorům táborů, ale zároveň budou zajišťovat dostatečnou bezpečnost účastníkům,“ řekl ČTK ředitel kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz