18. 1. svátek má Vladislav
Diecéze daly loni na památky 1,4 mld. Kč, další peníze dávají řády

4. prosince 2019   (08:43)
Diecéze daly loni na památky 1,4 mld. Kč, další peníze dávají řády

Dokončena byla také stavba nových varhan na Svaté Hoře, které spolu s dalšími pracemi přišly na 20 milionů korun.


Výdaje na opravy kostelů a dalších církevních objektů představují největší položku v rozpočtu všech osmi diecézí katolické církve. Na památky jde asi třetina výdajů církve na její hlavní činnost, uvedli dnes zástupci katolické církve na tiskové konferenci. Loni tak na péči o kulturní dědictví vynaložily diecéze více než 1,4 miliardy korun. Je to přibližně stejná suma, kterou loni katolická církev získala jako roční splátku finanční náhrady. Ve výdajích nejsou započítány peníze, které do obnovy památek vkládají řády a kongregace.

Církev je druhý největší vlastník historického majetku a kulturních památek v ČR. Diecéze římskokatolické církve se starají celkem o více než 5300 kostelů, kaplí a klášterních budov. Kromě toho ještě vlastní téměř 1900 far a přes 2600 dalších objektů, mezi něž patří například hájenky nebo jiné lesní stavby. Loni se pracovalo na 1230 opravách památek. "Jsou oblasti, kde na jednoho faráře připadá i deset kostelů vyžadujících opravu," uvedl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Podle projektu Zničené kostely je v ČR v současné době 380 polozbořených či poškozených kostelů a klášterů a stovky zničených kaplí.

K největším loňským investicím do památek patří obnova poutního areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kde vynaložilo Arcibiskupství pražské téměř 20 milionů korun. Dokončena byla stavba nových varhan na Svaté Hoře u Příbrami, které spolu s dalšími pracemi přišly také na 20 milionů korun. Investují ale také řády a kongregace - na první etapu opravy kapucínského kláštera v Olomouci řád menších bratří Kapucínů vynaložil přes 20 milionů korun, Suverénní řád Maltézských rytířů s přispěním grantu od Prahy vynaložil 60 milionů korun na opravu Konventního paláce v Praze na Malé Straně.

Církev uvádí, že i kdyby všechny peníze ze splátky finanční náhrady byly rozpočteny jen na tyto opravy, bylo by to méně než milion korun na jeden kostel. To u památkově chráněných objektů nestačí často ani na sanační práce. Finanční náhradu ale církev chce primárně používat na investice na zajištění svého provozu v budoucnu. Na opravy se církvi daří čerpat peníze z dotací z nejrůznějších zdrojů - stejně jako každý jiný vlastník může žádat třeba u ministerstva kultury.

Opravu často organizují samy farnosti a biskupství jen přispívá. Spousta kaplí je opravována i svépomocí, na větší opravy se často pořádají sbírky. Ve sbírkách se v roce 2018 vybralo 457 milionů korun. Dary fyzických osob loni činily 366 milionů korun a dotace 657 milionů korun.

Církve v ČR dostávají od státu ročně příspěvek na platy duchovních a finanční náhradu za majetek, který se nevydává v restitucích. Loni pro všechny církevní společnosti, které se státem podepsaly dohodu, činila 2,08 miliardy, katolická církev z toho získala asi 1,3 miliardy. Příspěvek na činnost církve loni činil pro všechny příjemce dohromady 1,23 miliardy korun, pro katolickou církev 759 milionů. Ten se každý rok snižuje o pět procent a skončí v roce 2030.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Nepřehlédněte Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz