13. 4. svátek má Aleš




Diamo je proti těžbě haldy u Příbrami, s firmou neuzavře smlouvu 

6. srpna 2015   (14:50)
Diamo je proti těžbě haldy u Příbrami, s firmou neuzavře smlouvu 
foto: pribram.cz

Halda by se za 20 let snížila přibližně o polovinu.



Státní podnik Diamo nesouhlasí se záměrem společnosti Ekototalbau CZ, která chce u Příbrami těžit kamenivo z největší haldy v bývalém uranovém revíru. Navržený způsob není podle Diama dostatečně šetrný a byl by zřejmě nadměrně prašný. Diamo, které je správcem odvalu, s Ekototalbau CZ neuzavře smlouvu, což pro firmu v podstatě znamená, že svůj záměr nemůže uskutečnit. ČTK to dnes řekl ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Proti plánům na využití hlušiny v areálu šachty číslo 15 mezi Příbramí a Milínem se bouřili místní lidé. Společnost tvrdí, že těžba se v okolí odvalu zásadně neprojeví. Poukazuje naopak na to, že se odtěžením haldy sníží radonová zátěž. V haldě je ukryto asi 12,8 milionu tun kameniva a zhruba 640 tun uranu. Povolení se vydává na 20 let a za tu dobu by se halda vysoká přes 60 metrů měla snížit na polovinu.

"Včera (ve středu) jsme k tomu přijali stanovisko, že s takovýmhle způsobem zásahu na odvalu číslo 15 nebudeme souhlasit. To znamená, že v podstatě ta firma v tento moment tam nemá šanci nějakým způsobem zasáhnout," uvedl Rychtařík. "Nepředpokládáme, že bychom s nimi v takovéto situaci vstoupili do smluvního vztahu. Takže tím to pro ně v principu končí," dodal.

Jednatel Ekototalbau CZ Oldřich Zábrodský ČTK řekl, že informaci o zamítavém postoji Diama nemá. Poukázal na to, že společnost se státním podnikem spolupracovala při zpracování dokumentace k řízení EIA. Trvá na tom, že podle rozptylové studie by šlo o přijatelnou zátěž pro okolí. To, že Diamo s firmou v současnosti neuzavře smluvní vztah, nicméně považuje za logické, protože zatím neskončilo zjišťovací řízení EIA a není ani známo stanovisko ministerstva životního prostředí.

Záměr se nezamlouvá hlavně místním lidem z Milína, Lešetic či příbramské části Brod, kteří kvůli němu v minulosti podepisovali protestní petice. Předseda osadního výboru Brod Petr Štěpánek stanovisko Diama uvítal. Firma, která se o možnost těžit kamenivo uchází, podle něj nemá dostatečnou praxi ani kvalitní technologie.

Pokud jde obecně o situaci kolem uranových hald u Příbrami, zastává ale Rychtařík názor, že jde jednoznačně o zátěž pro region. Diamo podle něj nechá zpracovat materiál, který by posoudil možnost jejich odstranění. "Zaujmeme stanovisko, nakolik bychom v rámci vlastní činnosti a které haldy postupně odstranili a co dál. Samozřejmě podle veškeré legislativy," řekl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Jan Kholl dr








Další články

Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i … POČASÍ Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. … DOPRAVA Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz