30. 8. svátek má Vladěna

Děti z dobříšských škol poznaly práci lesníka a život v lese v zimě

10. prosince 2020   (10:21)
Děti z dobříšských škol poznaly práci lesníka a život v lese v zimě
foto: pribram.cz, Denisa Havlíčková

Již 7 let město Dobříš spoluorganizuje akci pro děti s názvem „Do lesa s lesníkem“, kterou připravuje Nadace dřevo pro život. Ani letošní složitá situace nakonec konání jedinečné návštěvy lesa nezabránila a děti se vydaly do lesa ještě teď v prosinci.


Naučná akce „Do lesa s lesníkem“ se konala v pátek 4. prosince 2020 v lese u Dobříše, originálního programu se účastnilo okolo 120 dětí z 2. ZŠ Dobříš a ZŠ Trnka. Co vše dopoledne strávené ve společnosti pravých lesníků dětem přineslo?

Projekt seznamuje děti ze základních škol i jejich učitele s trvale udržitelným hospodařením lesníků v českých lesích. Formou interaktivního programu, během kterého si děti samy vyzkouší, že les vyžaduje odbornou celoroční péči, poznají všichni účastníci spoustu nového.
Jak zimní návštěva lesa probíhala?

Po slavnostním nástupu a přivítání lesníků byly děti rozděleny do skupin, aby mohly následně absolvovat cekem šest připravených stanovišť. Pod vedením odborníků se žáci seznámili s vývojem lesa od semínka až po dospělý strom a zároveň poznali dřevo jako obnovitelnou surovinu. Aktivně se zapojili do sázení nových stromků, viděli, jak se dostává dřevo z lesa pomocí koně a měřili a vypočítávali objem vytěženého dřeva. Mimo to se seznámili se zvířaty, která v lese žijí a dozvěděli se, k čemu je jejich přítomnost právě tady dobrá. Na jednom ze stanovišť dokonce děti pomohly s výrobou krmelců pro zvířata žijící právě v dobříšských lesích. Vlastnoručně vyrobené jesličky budou umístěny podél výletní trasy okolo obory Aglaia a děti do nich mohou přinést zvířátkům něco na zub a zpestřit jim tak potravu během nevlídných zimních měsíců.

Na konci celého dopoledne pak čekalo na děti slavnostní zakončení a odměna v podobě perníčků od města Dobříš. A podle slov samotných dětí byla tahle akce super.
Jak zimní návštěva lesa probíhala?
 
Po …
foto: pribram.cz, Denisa Havlíčková
„Věřím, že nejen děti, ale i dospělí, díky této akci plné poznání, pohybu v přírodě, manuální práce a osobního prožitku získávají hlubší vztah a respekt nejen k lesu samotnému, ale i k práci lidí, kteří se o něj starají. Já sama se tady pokaždé dozvím něco nového a zajímavého. Navíc pobyt v lese zaručeně zlepšuje náladu, a zvláště v těchto dnech bych ho všem ordinovala povinně,“ řekla k akci její spoluorganizátorka Ing. Alena Harmanová, vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí.
„Věřím, že nejen děti, ale i dospělí, díky …
foto: pribram.cz, Denisa Havlíčková

Ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o. Ing. Michal Pernica, který stojí za organizací této akce od jejího počátku, má největší radost z nadšených dětí: „Prvně jsme organizovali tuto akci v zimě a jsem nadšený z toho, jaké to mělo kouzlo. Několik dětí dokonce prohlásilo, že až vyrostou, chtějí pracovat v lese. K tomu asi není co dodat. Mám obrovskou radost, že se nám na Dobříši daří akci pořádat tak dlouho a zajímavou formou děti seznamovat s tím, že i když je les veřejnosti přístupný, vždy někomu patří a péče o něj je velká dřina.“
Ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld …
foto: pribram.cz, Denisa Havlíčková

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Denisa Havlíčková
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Had v plastovém obalu. Užovka hladká skončila u popelnic v Dobříši Had v plastovém obalu. Užovka hladká skončila u popelnic v Dobříši Neobvyklý případ řešili dobříšští strážníci. U popelnic v Dobříši našli užovku … AKTUÁLNĚ Evropa brzdí digitalizaci škol. Švédsko vrací knihy, další země zpřísňují pravidla. Pomohlo by to i u nás? Evropa brzdí digitalizaci škol. Švédsko vrací knihy, další země zpřísňují pravidla. Pomohlo by to i u nás? Po letech, kdy se ve školách tlačilo na tablety, notebooky a digitální platformy, … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor na cesty do Prahy! První zářijový týden přinese komplikace Pozor na cesty do Prahy! První zářijový týden přinese komplikace S koncem prázdnin musí cestující očekávat kvůli zvýšené intenzitě dopravy také … AKTUÁLNĚ Poslední měření sezony zjistilo zhoršení kvality vody na Živohošti Poslední měření sezony zjistilo zhoršení kvality vody na Živohošti Na některých středočeských koupalištích se v závěru prázdnin mírně zhoršila kvalita … AKTUÁLNĚ „Já sem nechodím proto, abych byl druhý.“ Trenér Marek Čurilla o postupu, tvrdosti, mládeži i tom, proč je Příbram jeho druhý domov „Já sem nechodím proto, abych byl druhý.“ Trenér Marek Čurilla o postupu, tvrdosti, mládeži i tom, proč je Příbram jeho druhý domov Marek Čurilla je hlavním trenérem juniorky HC Baník Příbram a zároveň vede i dorost. V … ROZHOVOR Kdo chce město pro všechny generace? Příbramští patrioti vstupují do voleb Kdo chce město pro všechny generace? Příbramští patrioti vstupují do voleb Zájmem Příbramských patriotů, pod vedením místostarosty Miroslava Peterky, je … VOLBY 2026 Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu Debaty o tom, kdy dát dětem první telefon, jak ho zakázat ve školách, kdy pustit děti … NÁZOR Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové Zámek v Bukovanech na Příbramsku sloužil po více než devadesát let jako ozdravovna a … AKTUÁLNĚ Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá Kaple sv. Kříže na Starém hřbitově v Příbrami je po rozsáhlé rekonstrukci opět … AKTUÁLNĚ
Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty Při jízdě na kole může rozhodovat o životě. Přilba není zbytečnost, ale důležitý … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz