6. 12. svátek má Mikuláš

Děti v předurčených školách se podrobily testování, ani jedno nemělo covid

16. března 2021   (09:59)
Děti v předurčených školách se podrobily testování, ani jedno nemělo covid
foto: pribram.cz, Středočeský kraj

“Dětem se testování líbilo, učitele nezatěžovalo, ohlasy byly skvělé, organizačně všechno klapalo,“ řekla hejtmanka Petra Pecková.


Ve čtvrtek 11.3. Středočeský kraj preventivně otestoval děti rodičů, kteří pracují jako zdravotníci, zaměstnanci v sociálních službách, složkách IZS a dalších nyní krizových profesích. Tyto děti nyní navštěvují předurčené školy. Otestováno bylo 762 dětí v 82 školách, a to pomocí bezbolestných cucacích PCR testů Resaliva společnosti Genespector. Výsledek je skvělý – všechny děti jsou zdravé.

Vyhodnocením testů byla pověřena laboratoř Spadia, která v daný den (11. 3. 2021) analyzovala celkem 4154 kusů PCR testů ze slin a nosohltanu. Počet pozitivně testovaných lidí byl 963 (24 %). Metodou odběru RESALIVA ze slin pomocí testu PCR bylo u dětí (2-10 let) z předurčených škol Středočeského kraje odebráno 762 vzorků. Všechny vzorky byly v laboratoři vyhodnoceny jako kvalitně odebraný materiál pro laboratorní testování a odběrová metoda byla potvrzena jako funkční. Veškeré odběry vyšly negativně, přičemž všechny děti byly zcela zdravé a také se tak cítily.

Hejtmanka Petra Pecková je s prvním testováním spokojena: “Dětem se testování líbilo, učitele nezatěžovalo, ohlasy byly skvělé, organizačně všechno klapalo. Děti jsou zdravé a nikdo bezpříznakový s nákazou mezi nimi není. To nás velmi těší. Děkuji všem, kteří se na testování podíleli, dětem, rodičům, všem školám, týmu z krajského úřadu a Spadia LABu a rovněž hasičům z HZS Středočeského kraje.”

Výsledek testování v předurčených školách je v souladu s obdobnými studiemi provedenými v zahraničí i v České republice a je primárně ovlivněn skladbou testované dětské skupiny.  Byly vyšetřovány děti z rodin zdravotníků, pracovníků IZS nebo jiných nepostradatelných profesí, u kterých lze předpokládat vyšší míru kolektivní imunity z důvodu vyšší pravděpodobnosti dříve prodělané infekce, vyšší proočkovanosti a výsledné seropozitivity proti SARS-CoV-2 než v běžné populaci. Ověřila se funkčnost procesu testování na vysokém počtu škol najednou v rámci největšího kraje v ČR. Jde zejména o logistiku svozu, administrativu, souhlasy rodičů, GDPR, odesílání výsledků.

“Jsem ráda, že díky našemu kraji budou vyhodnocena data, na jejichž základě bychom mohli nalézt odpovědi na otázky, jaká je správná cesta k otevření škol a zda, jakou metodou a jak často by se mělo ve školách testovat,” dodala hejtmanka Petra Pecková.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz