20. 1. svátek má Ilona

Děti měly kočku místo kopacího míče

Nepřehlédněte
28. října 2019   (17:35)
Děti měly kočku místo kopacího míče

Příbramský Spolek pro kočku se stará i o týrané kočky. Získat si zpět jejich důvěru je však běh na dlouhou trať


V Příbrami působí od roku 2011 Spolek pro kočku. Od té doby prošlo rukama náhradních „kočičích maminek“ zhruba 1500 koček. Většina z nich našla nový domov. Spolek však má omezené možnosti a stále je hodně lidí, co kočky vyhazují jako nepotřebné věci. Na zřízení kočičího útulku město nemá v současné chvíli vhodné prostory, ale finančně spolek podporuje.
 
Povídali jsme si se Soňou Čápovou, která je již delší dobu členkou spolku a nově také jeho předsedkyní.
 
Kolik máte nyní koček, které již pro stáří nelze umístit?
V obou depozitech je nyní asi pět koček. Nezůstávají tu ale jenom kvůli stáří. Jsou lidé, kteří chtějí i starší, takových se udalo spoustu. Ale spíše je kočka třeba paličatá, nebo ze špatných podmínek. U některých adopce nevyšla, a tak se nám vrátily. Jsme radši, než aby je někdo vyhodil na ulici.
 
S jakými kočkami je největší práce?
Z vlastních zkušeností nelze udržet v bytě plachou kočku, tzv. plašanku. Je pak horší než demoliční četa. Takové ve městě odchytáváme do klece. I s klecí je odvezeme na veterinární kliniku ke kastraci, nasadí se jim antibiotika a po zaléčení se vypustí zpět tam, kde je zvyklá či kde má krmné místo. Jsou však i plašší kočky, které se dají socializovat. Ty jsou pak nabízeny k adopci.
 
Kolik je v Příbrami krmných míst?
Po Příbrami máme asi šest krmných míst. Nejsou ale záměrně moc viditelná. Najdou se totiž lidé, kteří je ničí. Nejsou nijak zvlášť vybavena, pouze jhew tam miska na žrádlo.
 
Setkáváte se s negativními ohlasy na krmná místa?
Ano, setkala jsem se s tím, naštěstí to však není tak častý problém. Ale co s nimi? Kdysi měla každá ta kočička domov, ale člověk ji vyhodí na ulici a starej se o sebe sama.
 
Jak pomoci kočkám s přezimováním?
Kočičkám s přezimováním se dá pomoci tak, že se jim dají polystyrénové nebo dřevěné boudy, které jsou vystlané senem. Pozor – nedávat jim hadry. Ty do sebe natáhnou vlhko a pak je jim zima.
 
Setkala jste se s týranou kočičkou?
Ano, bohužel setkala. Děti měly kočku místo kopacího míče. Pak tu byla taková, kterou uvazovaly u stromu. Nebo kočka, která měla domov každou chvilku někde jinde, či v přepravce. Ta na tom byla psychicky špatně. Syčela, byla agresivní. Teď už se mazlí, ale před cizími lidmi odchází do ústraní. Je to na dlouho, získat si zpět její důvěru.
 
Spolek, který nedávno proběhl renovací, má nyní 10 členů. Někdy je kočka v depozitu dva týdny, někdy déle. Záleží na jejím stavu, ale také na projeveném zájmu. Kočky odsud odchází socializované, vymazlené, očkované. Často se stává, že si lidé přijdou pro zrzavou a odchází s černobílou, protože je na místě okouzlila.

Na spolek se obrací i sami majitelé, kteří se o kočku již nemohou starat. Spolek se jim snaží pomoci alespoň tím, že jim kočičku umístí na Facebook. Místa v depozitu jsou totiž většinou obsazena.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz