Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu
27. září 2020 (12:36)
Po studeném a deštivém víkendu se oteplí, v říjnu ale budou teploty postupně klesat. Týdenní maxima sestoupí od 16 ke 12 stupňům Celsia. Pršet bude po víkendu také v příštím týdnu, nejsušší z příštích čtyř týdnů má být období uprostřed října. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V září se dosud teploty většinou udržovaly nad dlouhodobým normálem, upozornili meteorologové. "V následujícím období budou již teploty klesat a postupně se přiblíží k normálu," uvedli. Stejně jako týdenní maxima se postupně sníží také noční minimální teploty, z úrovně kolem sedmi stupňů ke dvěma stupňům Celsia.
Srážky budou nadnormální v příštím týdnu, poté už bude pršet méně. "Postupně bude srážek během období ubývat a nejméně četné budou uprostřed měsíce října. Celkově bude období od konce září do 25. října srážkově v normálu," uvedl ČHMÚ.
Průměrný úhrn srážek pro období mezi 28. zářím a 25. říjnem je 37 milimetrů. Deště a sněhu podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc v roce 1964, kdy meteorologové naměřili 104 milimetrů. Nejméně to bylo hned v roce 1951 s úhrnem jeden litr na metr čtvereční.
Dlouhodobá průměrná teplota pro období následujících čtyř týdnů je 8,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 5,3 stupně. Zatím nejvyšší průměr 13 stupňů Celsia meteorologové zaznamenali v roce 1966.
Měsíční výhled se podle ČHMÚ zaměřuje na týdenní průměry, nepostihuje proto všechny možné výkyvy počasí. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek je zhruba 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA
Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně
Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, …
Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami
Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na …
AKTUÁLNĚ
Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd
Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou …
POZNÁVÁME BRDY
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA





